KAHRAMANMARAŞ – Ahilik Hareketi derneği esnafa “siftah parası” bıraktı

Kahramanmaraş’ta Ahilik Haftası dolayısıyla Cömertlik Hareketi Derneği esnafların dükkanlarına reaktif süresince siftah parası bıraktı.

Sabah namazlarını Celil Cami’da kılan toplum örgütü üyeleri çıkışta, cemaate çorba ikramında bulundu. Daha bilahare Tarihi Ilişkin Çarşı’evet geçen topluluk üyeleri, dükkanların kapılarına reaktif süresince siftah paraları bıraktı.

Üyeler, Tarihi Mecbur Çarşıdaki 1889 yılında yapıldığı memul kubbe uğrunda ahilik duası yaptı.

Kahramanmaraş Cömertlik Hareketi Derneği Başkanı Şayan Birey Şentürk, bin almanak geleneği yaşatmanın sevincini yaşadıklarını belirtti.

Ahiliğin öneminden bahseden Şentürk, şunları kaydetti:

“Siftah er yapıldığında işlerimizin artağan, verimli olacağı hissiyatı bizim kültürümüzde ve töremizde olan bire bir öz, bizde üyelerimizle birlikte dükkanlar açılmadan esnafımızın siftahını yaptırarak işlerinin aldatıcı olmasını ve ahilik haftalarını hümayun olmasını diledik. Esnaflarımızın dükkanlarına belirteç ortamında siftahlarını bıraktıktan sonradan duamızı ettik. Tarihi merbut çarşımız Türkiye’nin en nazik 5. çarşılarından. Burada Türkiye’birlikte iki ya dahi üç yerde bulunan tıpkısı kubbemiz bulunuyor. Başlangıçta ahiler burada toplanırlar sabah ayrımsız çorbalarını içerler henüz bilahare birlikte dualarını yapıp işlerinin başına geçerlermiş burasının üstelik ahilik ve cömert evran üzere ayrı benzeri önemi var. Bu geleneği bile yaşatmayı kaskatı yürekten arzuluyoruz.”Share: