Kadıköy’de, ana yol ortasında yetiştirdiği arılar bal verdi, kovandaki balları mahalleliye izaz etti

Kadıköy’da, cadde ortasındaki aynı ağaç üstünde bulunan kovandaki arılar bal verdi. Tıpkı esnafa ilgilendiren olan ve dükkanının önünde kâin ağaçta kovan halinde duran arılar bal yaptı. Esnaf ise topladığı balları mahalleliye ağırlama etti. Kadıköy’de, memleketi Rize’ye detaylı süredir gidemeyen ‘Laz bakkal’ lakaplı Fatih Bostan isimli vatandaş gelenek haline getirdiği bal toplamayı bu yıl yeniden gerçekleştirdi.

Kadıköy’ün ‘Laz bakkalı’ adına tanıdık bakkal işletmecisi Fatih Bahçe, memleketi Rize’ye mufassal müddet gidemeyince işlettiği bakkalın uğrunda kâin ağaca 2 sayı saf kovanı yerleştirdi. Bahçe, kovanları her yıl topladığı kabil bu senede hasat etti. Kovanlarla ilgilenen Bahçe, ayrıntılı emekler sonrası elde ettiği balı mahalle sakinlerine ağırlama etti. Mahalle sakinleriyse mıhlı ve natürel balın tadını çıkardı.

“Bu bal mahallemizin balı”

Bakkal sahibi ve arıları ile ilgilenen Fatih Bostan, “Henüz balın içi meşgul ancak güneş olduğu amacıyla temiz birilerini sokar diye şimdilik bu kadar bal topladım. Ama akşam yeniden balı alacağım ve mahalle sakinlerine izaz edeceğiz. Bu bal bizim değil, mahallemizin balı. Temas yıl böyle izzetüikram edeceğiz. Arının sayesinde mahalle komşularımız ile sunturlu aynı ilişkimiz de var. Her yıl böyle ağırlama yazar arıcılığa devam edeceğiz.” dedi. – İSTANBUL

Share: