İzmir’de ‘İşgalden Kurtuluşa’ ışık sergisi

İzmir’in kurutuşunun 100’üncü sene coşkusunu sanatla tam kente aymaz İzmir Büyükşehir Belediye Reisi Bronz Soyer, Atatürk fotoğrafları koleksiyoneri Hanri Benazus’un arşivinden derlenen “İşgal’den Kurtuluşa Sergisi”ni açtı. Işporta açılışında geleceğin geçmişin hafızasını anlayarak kurulması gerektiğini vurgulayan Komutan Soyer, ” Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün yüzündeki kıvılcımdan haddinden fazla şey öğreniyoruz” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi 9 Eylül İzmir’in kurtuluşunun 100’üncü sene kutlamaları kapsamında, Hanri Benazus’un arşivinden derlenen “İşgal’den Halas’a” foto sergisini açtı. İzmir Büyükşehir Belediyesinin Konak Metro İstasyonundaki musahabe galerisinde açılan işporta, Mustafa Kemal Atatürk karşı yazdığı kitaplar ve binlerce fotoğraftan oluşan Atatürk fotoğrafları koleksiyonuyla tanınan Hanri Benazus’un İzmir Büyükşehir Belediyesine bağışladığı 20 bin eserden seçkilerle hazırlandı.

Serginin açılışına İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Bronz Soyer ve eşi Neptün Soyer, Han Belediye Reisi Abdül Keleş, Hanri Benazus, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ertuğrul Tuğgeneral, İzmir Milli Katalog Vakfı Başkanı Mehabetli Puğ, İzmir aksiyon dünyasının temsilcileri, sanatkâr ve akademisyenler, sivil sosyete kuruluşu temsilcileri, muhtarlar ve çokça sayıda sanatsever katıldı.

İşgalden kurtuluşa 100 almanak miras

Başkan Tunç Soyer 15 Mayıs 1919’de başlayan İzmir’in işgalinden, Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk önderliğinde verilen kurtuluş mücadelesi neticesinde 9 Eylül 1922’dahi son bulan bağımsızlık mücadelesine dayalı karelerin yer aldığı sergiyi yeniden sonradan gezerek anı duvarını imzaladı. Sergide Atatürk’ten Kurtuluş Savaşı komutanlarına, kongrelerden dönemin gazete kupürlerine, İzmir’in işgalinden kurtuluşuna yüzlerce foto sergilendi. Sergi 30 Teşrinisani 2022’ye kadar İzmirlilerin beğenisine sunulacak.

“O hafızayı periyot ışığına çıkartmadan geleceği kuramayız”

Sergi turunun peşi sıra konuşan Başbuğ Soyer, 100’üncü yıl şerefine Afyon Kocatepe’den başlatılan Yengi Yolu izlenimini aktardı. Başbuğ Soyer, “Öylesine ayrımsız sürat çağında yaşıyoruz kim, sahn bizle başlayıp biten tıpkısı madde gibi akıp gidiyor. Meğer arkada forslu tıpkısı eski var ve katlanılamaz tıpkısı ati var. Geleceği o hafızayı ahit ışığına çıkartmadan zahir kurabilirsiniz? O hafızayı tekrarlamak ve anımsamak mecburiyetindesiniz. Kavramak, işitmek, itaat etmek ayrıksı benzeri molekül amma bir dahi yolmak var. Onu da çokça kıymetli Hanri Benazus’a borçluyuz. 1947 yılından beri 20 binin üzerinden fotoğrafı dünyanın rastgele yerinden toparlamış, bulmuş çıkartmış. Tığ da baktığımız seçme fotoğrafta Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün yüzündeki kıvılcımda, atalarımızın yüzündeki ifadeden çok madde öğreniyoruz. O hafızayı tazeliyoruz. Ben hayatımın bildirme nazik hediyesini aldım kendisinden. Kendisiyle iftihar ediyoruz” şeklinde konuştu.

“Koleksiyonu Büyükşehir’e vermeseydim heba olacaktı”

Açılışta mütekellim Hanri Benazus ise, “Kızıl başkanım beni sunu iri yükten kurtaran insandır. Eğer ben bu koleksiyonu Büyükşehir Belediyesi’ne tasdik etmeseydim heba oluyordu. Tanrı bana İzmir’in kurtuluşunu görmeyi baht etti. Bu koleksiyonu ego kurdum amma işporta İzmir Büyükşehir Belediyesinindir” ifadelerini kullandı. – İZMİRShare: