Iz liseliler tekerlekli sandalye onarımıyla engellilerin yardımına koşuyor

Karabük Mesleksel ve Teknik Küçük Asya Lisesi öğrencileri, arızalanan tekerli sandalyeleri onararak hem mesleki deneyim ediniyor hem da özürlü bireylerin hayatına dokunmanın mutluluğunu yaşıyor.

İl Milli Eğitim Bilimi Müdürlüğü ile Türkiye Sakatlar Derneği Karabük Şubesi arasında imzalanan teşrikimesai protokolü kapsamında iz liseleri öğrencileri, öğretmenleri nezdinde arızalanan akülü tekerlekli sandalyeleri onarım etmeye başladı.

Okulda aldıkları teorik eğitimi atölyelerde beceriye dönüştüren öğrenciler, birikim kazanarak harçlıklarını çıkarıyor.

İl Milli Eğitim Bilimi Müdürü Nevzat Deniz Kazı, AA muhabirine, protokol kapsamında öğretmen ve öğrencilerin, engelli bireylerin oylumlu aynı ihtiyacını gidereceğini ifade etti.

Akbaş, “İmzalanan protokolle engelli vatandaşlarımızın elektrikli ve mekanik sandalyelerinin onarımlarını mektepli ve öğretmenlerimiz meslek lisemizde yapacak. Mânialı vatandaşlarımıza ve öğrencilerimize destek vermiş hayatlarına dokumalı olacağız.” dedi.

Türkiye Sakatlar Derneği Karabük Şubesi Başkanı Muhittin Yılmayan dahi akülü tekerlekli sandalyelerin tamirini Karabük’te yaptıramadıklarını, sandalyeler bozulduğunda bambaşka illere başvurmak zorunda kaldıklarını söyledi.

Yılmaz, “Özürlü kardeşlerimizin hayatına yok olmak için, yolda kalmamaları üzere onarım ve bakım üstüne aynı protokol yaptık. İnşallah Karabük’te bu çalışmaları yapıp talih geneline da yayılmasına araç olmuş oluruz.”

“Öğrencilerin vukuf ve becerileri arttı”

Hayatiyet elektronik bölümü öğretmeni Mustafa Reşit, tekerli sandalyelerin akümülatör ve bataryası ile sakil kaynaklarını tamir ettiklerini anlattı.

Çalışmayla öğrencilerin vukuf ve becerilerinin arttığını anlatan Ergin, “Yaptığımız iş toplumsal projeye dayalı olduğu üzere öğrencilerin acun görüşünün değişmesini ve gelişmesini sağlayacak. Müspet benzeri son bekliyoruz.” diye konuştu.

11’nci dershane öğrencisi Metehan Bostancı dahi akülü tekerlekli sandalyelerin arızalarını belirleme yazar giderdiklerini söyledi.

Lisedeki çalışmalarla geleceğe hazırlandıklarını belirten Bostancı mesleksel becerilerinin geliştiğini tabir etti.

11’nci derslik öğrencisi Asillik Duman ise müfit benzeri çalışmanın içre olmaktan mutluluk duyduğunu dile getirdi.

Share: