İyi Tümen Heyeti, Yedinci Kez Taşınmaya Hazırlanan Yusufelileri Dinledi.

EREK İSTANBULLU

İYİ Fırka Umumi Komutan Yardımcısı Ünzile Yüksel başkanlığındaki İYİ Parti heyeti, tarihinde yedinci kere taşınmaya hazırlanan Yusufeli’ni ve eskimemiş yerleşme birimini ziyaret etti. Çarkıt Yusufeli Şehremini Yusuf Akva, “Bire Bir şişko iğne ucu kadar havalandırma imkanı olmayan binaları layık gördüler. Tığ bunu reddediyoruz. Kent, kent olamadan biz buradan yukarıya çıkmayacağız” dedi. İYİ Partili Ünzile Yüksel ise “Taşınacak şehri yaşanacak ayla getirin. Bu sıkıntıyı insanlar yaratmadı. Yaşanabilir ayla getirin” diye niteleyerek konuştu.

Artvin’in Yusufeli ilçesi, tarihinde yedinci sefer taşınmaya hazırlanıyor. Nakil işlemlerinin, eksikler tamamlanmadan başlatılmasını ihtarname fail esnaf, hafta süresince kepenklerini indirmişti.

İYİ Öğür Genel Başbuğ Yardımcısı ve Eş Politikaları Başkanı Ünzile Yüksel, İYİ Fırka Samsun Saylav Bedri Yaşar, İYİ Öğür Trabzon Saylav Hüseyin Örs ve İYİ Fırka Artvin İl Başkanı Kemalettin Akgök; güzeşte, ilçenin taşınacağı yeni yerleşme birimini inceledi.

“BURADA HAYATIN DEVAM ETMESİ OLANAKLI DEĞİL”

Bedri Yaşar, bakir yerleşim biriminde; İYİ Partili Örs ile alay malay şu açıklamaları yaptı:

“Tıpkısı ekin var, şehrin tıpkı ruhu var. Dünyanın parasını harcıyoruz, buralara. Biz ranta karşıyız. Sakim işlere karşıyız. Standardında yapılmayan işlere karşıyız. Bu koşullar altında burada hayatın devam etmesi olabilir değil. Sebep? Yolu, toplumsal donatısı…”

İYİ Tümen heyeti daha bilahare Yusufeli halkı ile aynı araya geldi. İYİ Parti Yusufeli İlçe Başkanı Recep Akyürek, “Sorunlarımızı anlatın, çözüm önerilerinizi anlatın. Bugün siz konuşun. Ben de bir Yusufeliliyim, partimin temsilcisiyim ama bundan evvel Yusufeliliyim tığ bilcümle tıpkı gemideyiz” dedi.

“FIRIN BULUNMAYAN, OTEL NAMEVCUT, PETROL OFİSİ NAMEVCUT”

Yusufelili Oğuzhan Boyacı, “Eskimemiş iskân yerimizde savmak fırını bulunmayan. Yeni yerleşim yerimizde otel namevcut otel. Kullanılmamış ilçede petrol ofisi yok” dedi.

CHP Yusufeli İlçe Başkanı Barış Demirci; “Geleceğimizden tedirginiz, psikolojimiz bozuldu, geceleri aymazlık uyuyamıyoruz. Bunun sözünü sizlerden üstelik almak istiyoruz. Altılı Ganyan masadaki herkesten kabul etmek istiyoruz. Esasta, biz bunları MHP’den birlikte YANLIŞSIZ Öğür’den da ahzetmek isteriz. Ama yüzleri tutmadığı için gelmiyorlar. Gelseler birlikte hiçbir müspet belirgi alamıyoruz” diyerek konuştu.

“BİZ BUNLARI HAK ETMEDİK”

Bozuk Yusufeli Belediye Başkanı Yusuf Akva ise şunları söyledi:

“Yapılan binaları gördünüz. O binaların bire bir kısmı, özellikle üçüncü bölgedeki binalarımızın; dayanaklık etmek, artı bir numara hatim, zait ikinci itmam; tamamen doğaya batık. Tıpkı şişko iğne ucu büyüklüğünde havalandırma imkanı olmayan binaları; bu Yusufeli halkına, bu TOKİ ve Şehircilik Bakanlığı müstahak gördüler. Biz bunu reddediyoruz. Tığ bunun iyileştirilmesini istiyoruz. Bu bizim doğal hakkımızdır.

“REDDEDİYORUZ”

Ulaşımla ile ait sıkıntılarımız var. Viyadükleri gördünüz. Yusufeli’nin kalbine çakılmış, dokuz modül hançer. Bu viyadükler; altı yedi kamer oldu, bire bir santim düzentileme yapmadılar. Ama diyorlar kim, ‘Tığ sizi taşıyacağız.’ Taşırken hangi yapacaksınız? ’20 yıldır çektiğiniz eziyetler yetmedi. Sizi 10 kilometre yukarıya, 10 kilometre birlikte geliş, 20 esasen geriye dönersin; 40 kilometre elan yol alarak Artvin’e gideceksiniz, Erzurum’a gideceksiniz ya üstelik Artvin yönündeki köylerimize gidebileceksiniz.’ Tığ bunları doğruluk etmedik.

Eğer dümen kimi işleri kavisli yapıyorsa, bir zamanlar yapmıyorsa, planlamada hatalar yapıyorlarsa; bunun bedelini bu günahsız insanlara kimsenin ödetmeye hakkı yoktur. İYİ Parti dahi olsa ferda iktidarda, bunu böyle yaparsa yeniden ayrımsız çabuk ego karşı çıkarım. Filhakika 2000 yılında, ben burada partim iktidardayken, birtakım amal yanlış giderken 5000 kişiyi topladım ve yürüyüş yaptım, miting yaptım, ‘bu amal kavisli gidiyor bak, bizi anlamaya çalışın’ dedim.

“YUKARI ÇIKMAYACAĞIZ”

Bu erişim ağları tamamlanmadan, zeminlerle ait birinci katlardaki eksikler tamamlanmadan, doğruluk sahiplikleri ile ilişkin işlemler tamamlanmadan, içtimai donatılar tamamlanmadan; site, kent olamadan tığ buradan yukarıya çıkmayacağız. Ego bizzat çıkmayacağım. Sözümün, nazımın geçtiği insanları da olanakli mertebe inandırma edeceğiz. Sizden istirhamım, bunu Divan’te gündeme getirip, hal yolları bulmanız.”

İYİ Öğür Genel Komutan Yardımcısı Ünzile Yüksel ise şöyle konuştu:

“O sandık gelince duymayan kulaklar açılacak inşallah. Şehirlerin bir ruhu peki. Tarihiniz burada geçti. Atamız, dedemiz buralarda yaşadı. Irmağın kenarlarında ne şarkılar söylendi, hangi ağıtlar yakıldı. Kızlarımızı gelin ettiğimiz bu adamakıllı kent, bu yer, bu ilçe; taşınacak. Evet baraj yapılıyor, projelere katiyen alın değiliz. Madem çilesini bu kent çekiyor, biraz de bu kent çilenin nimetlerini de görsün.

Taşınmıyoruz, demiyoruz. Ama taşınacak şehri yaşanacak ağıl getirin. İnsanların, istimlak ettiğiniz aldığınız topraklarının, servet sahibi olurken hassaten servet verdirmeyin beyler; ayrıca mal istemeyin. Bu sıkıntıyı insanlar yaratmadı. Yaşanabilir arkaç getirin. Okullar açılacak, birkaç ilk yurttaş dedi ki yolda, bizim çocuklarımızı oradaki okula götürecekler, amade olmadan. Ast yapısı bulunmayan, suyu namevcut. Tek kimse yaşamıyor. Dizge duygudaşlık yapacak. Yönetenler üstelik duygudaşlık yapacak ve düşünecekler. Kendi çocuğu olsa, kendi ailesi olsa; tek yeri hazır sıfır bir yere gidelim der mi?

Türkiye Cumhuriyeti tıpkısı hukuk devleti. Tek kimesne hukukun üstünde değil. Yasa karşısında denklik var. Biz bunun takipçisiyiz, sahibiyiz. Size sözümüz olsun, ünsiyet çerçevesinde ne yapılması gerekiyorsa yapacağız. Gene siyaseten Sedir’te hangi yapılaması gerekiyorsa yapacağız. Sedir açılacak. İnşallah çözeler o zamana kadar. İnşallah sesinizi duyarlar.

Yine size sözümüz olsun. Buyurun Yusufeliler. Sedir sizin olsun. O departman dahi sizin olsun. Çıkı derdinizi o kürsüden milletin kürsüsünden seslendirin. Bu imkanı veriyor, İYİ Parti. Amiyane milletin sesiyiz. Onun için yola çıktık. Bizim derdimiz milletin derdini halletmek. Onun için buradayız. Sizi dinledik. Umumi başkanımıza raporumuzu sunacağız. Bir gecede, ‘hakeza istedim böyle yaptım’ diyen ferman inşallah Yusufelilerin lehine bile bire bir emir kullanır, teessürat biter diye niteleyerek istek ediyorum.”

Share: