İstanbul’da Yetişek Yılı Problemsiz Başladı, Ilişik Seferler ve Ücretsiz Hizmetler Trafiğe Olumlu Yansıdı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), eskimemiş yetişek – öğretim yılının ilk gününde trafikte kırıcı bir su yaşanmadığını, ilçe ve arızalara çabucak müdahale edilerek yolların vazıh tutulduğunu bildirdi. Yer Altı Treni İstanbul SAVUŞMAK Umumi Müdürü Müstakil Hakikat, “Yer Altı Treni İstanbul yerine bugün 332 katma posta koyduk ve gelgeç kapasitemizi yüzdelik 15 artırdık. İETT da 2 bine mail mülhak yol yaparak yaklaşık 500 bin munzam eğreti taşıyor” dedi.

İBB, kullanılmamış terbiye-talim yılının önceki gününde gidiş geliş, şişman muvasala ve kazalara ilgilendiren izah yayınladı. Açıklamaya bakarak, trafikte yavaş ayrımsız sıkışıklık olmadı. Kazalara ve arızalanmalara simultane engelleme edildi ve yollar yıldızlı tutuldu. İBB’den yapılan izah şöyle:

“KATMA SEFERLER VE ÜCRETSİZ HİZMET TRAFİĞE OLUMLU YANSIDI: İstanbul’daki ilgili kurumlar, sabahleyin 07.00’den itibaren İBB Muvasala Dümen Merkezi’nde teyakkuzdaydı. Dolgun ulaşıma ekleme seferler konulması ve ücretsiz hizmet verilmesinin trafiğe müspet bastırık yaptı.

YENİ EĞİTİM- ÖĞRETİM YILI PROBLEMSIZ BAŞLADI: 2022 – 2023 Yetişek Talim Yılı, İstanbul genelinde problemsiz başladı. Kent genelinde 2 milyon 934 bin 155 mektepli ile 163 bin 784 hoca, 6.840 okulda yeni yetişek –öğretim yılına dosdoğru aynı şekilde başladı. 16 bin servis aracının trafiğe çıkarak 300 bin öğrenciyi taşıdı. İBB ile ayrıksı kamu kurumlarının temsilcileri, bakir eğitim bilimi sezonunun problemsiz bir şekilde başlaması için sabah saatlerinden itibaren teyakkuzdaydı. Site genelindeki erişim hizmetleri ve trafik akımı İBB Bakırköy Melfuf Hizmet Binası’ndaki Ulaşım Hile Merkezi’nden (UYM) yönlendirildi.”

İBB Genel Yazman Yardımcısı Buğur Semavi, İBB erişim birimleri, İETT, Yer Altı Treni İstanbul, Site Hatları ile İstanbul Servisçiler Odası Başkanı Günhan Sinar’ın İstanbul’un trafik yönetimi ve eş güdüm üzere saat 07.00’den itibaren UYM’dahi fariza başında olduğunu söyledi.

BUĞRA MAVI: TRAFİK DERYA ORTALAMASI YÜZDELIK 50’DE KALDI

İstanbul’birlikte gidiş geliş açısından 2021 yılından daha ferah tıpkısı okul başlangıcı yapıldığını, trafik yoğunluğunun arz aşkın yüzdelik 60’ı gördüğünü, sabah 09.00’dan sonradan yüzdelik 50’lerin altına gerilediğini rapor fail Mavi, şu bilgileri paylaştı:

“Okulların evvel haset itibariyle tıpkı eski sene yüzdelik 56 olan sabah çokluk ortalamamız dahi zaman yüzdelik 50’ye düştü. Bunda aldığımız tedbirlerin, İstanbul Valiliğimizin ve muvasala esnafımızın ilişkin birimleriyle koordineli çalışmanın ve şişman ulaşımı 06.00 – 14.00 saatleri beyninde ücretsiz yapmamızın etkisi var. Şişko nakil araçlarının kullanımında benzeri miktar çoğalma yaşandı, fakat karşılanmayacak yoğunluklar oluşmadı. Nedeniyle geçtiğimiz yıllara göre ayrımsız tutar henüz mebzul ve henüz başarılı ayrımsız geçmiş gün başlangıcı yaptığımızı söyleyebiliriz.”

Buğur Gökçe, sabah saatlerinde İstanbul genelindeki gidiş geliş akışını etkileyecek 4-5 çıngı kaza ve arızalanma yaşandığına dikkat çekerek, tamam bu olumsuzluklara ekiplerin sahadaki çekicilerle çabucak engelleme ettiğini ve ulaşımda akışkanlığın sağlandığını kaydetti. Gökçe, “İBB Başkanımız Ekrem İmamoğlu’nun çağrısıyla şişko muvasala araçlarını kullanan bilcümle İstanbullulara teşekkürname ediyoruz. Öğrencilerimize, öğretmenlerimize ve velilerimize erinçli ve bol bire bir terbiye yılı diliyoruz” dedi.

“AKŞAM SAATLERİNDE BEŞİKTAŞ ÇEVRESİNE DİKKAT”

Akşam saatlerinde trafiğin daha etraflı saatlere yayılacağı için tekrar güç tıpkı su beklenmediğini tamlayan Gökçe, ‘Beşiktaş Stadyumu’nda akşam trafiğin pik saatleri olan 19.00’dahi oynanacak ayak topu müsabakası nedeniyle tıpkı yoğunluk tür. Türkiye Ayak Topu Federasyonu’na yoğunluğun daha az yaşanması üzere karşılaşma saatinin istikbal bire bir saate alınması üzere başvuruda bulunduk. Alelhusus Beşiktaş, Şişli bölgesinde o saatlerde bulunacak vatandaşlarımızın daha dikkatli olmalarını ve alternatif güzergahlar ile şişko ulaşımı kullanmalarını tavsiye ediyoruz’ açıklamasında bulundu.

“3 BİN KAMERA İLE ANLIK TAKİP”

İstanbul trafiğini sabah saatlerinden itibaren 3 bin azrail ile izleme ettiklerini tamlayan İBB Ulaşım Kat Başkanı Yengi Cihan ise “Trafik akışını an be an izleme ederek olumsuzlukların giderilmesi üzere simultane engelleme ediyoruz. Beklediğimizden daha az bire bir su ve dosdoğru ayrımsız meslek başlangıcıyla sabah saatlerini tamamladık. Akşam Ezani saatlerinde üstelik şehir genelindeki muvasala ve trafik akışını yönlendirmek üzere burada, görevimizin başında olacağız” dedi.

“ŞIŞMAN ULAŞIMA EKLENMIŞ 2 BİN 248 ÖĞÜN KONULDU”

Dolgun erişim araçlarının okulların geçmiş günü şita tarifesine geçerek defa sayılarını artırdığı bilgisini paylaşan Metro İstanbul KAZANÇ Genel Müdürü Mutlak Hamur ise, “Metro İstanbul yerine zaman 332 eklenmiş nöbet koyduk ve eğreti kapasitemizi yüzdelik 15 artırdık. İETT dahi 2 bine andıran katma el yaparak yaklaşık 500 bin ekleme geçici taşıyor. İstanbulluların bugün çıktı şişman ulaşımı tercih ettiğini görüyoruz. T1, T4 tramvay hatlarımız ile M1, M4 yer altı treni hatlarımızda sabahleyin saatlerinde belirli bir yolcu yoğunluğu yaşandı. Ama peronda artan yolcumuz olmadı, sıkışıklıkları birlikte eklenmiş seferlerle azalttık. Şişman ulaşımda gelişigüzel öz yolunda gidiyor” diyerek konuştu.

OKULLARIN AÇILMASI NEDENİYLE ALINAN TEDBİRLER:

Okulların açıldığı dolaşma (12 Eylül 2022 Pazartesi günü) 06: 00 – 14: 00 saatleri arasında dolgun muvasala araçları (bilet Entegrasyona karışma olanlar) ücretsiz hizmet veriyor.

Okulların açıldığı önceki 2 aktarılma boyunca okul servis araçlarının arabalı vapur vapurlardan öncelikli namına faydalanıyor.

12 Ilkgüz Pazartesi günü ekol servis araçları İSPARK A.Ş.’nin meslek çevrelerindeki 89 otoparkından yekpare dönem ücretsiz park yeri edebiliyor.

Kent içi kameralarından İstanbul trafiği izlenerek, tıkanan arterler ilişkin birimlere bildirilip anında çözümleniyor.

Mobil EDS araçları ile alay malay İBB teftiş ekipleri, sivil trafik ve polis ekipleri koordineli namına denetim yapıyor.

Gidiş Geliş, güvenlik ve düzenlilik hizmetlerini hesabına aktarmak üzere Açıkgöz Gidiş Geliş, Düzenlilik Önleme

Müdahale, Cürüm Önleme ve Araştırı Devriyeleri ile okulların önleri ve hak ehliyetli nüsha ve personelle tedbir aldı.

Gidiş Geliş Güvenliği açısından ehemmiyet en eden okullarda polis güçleri, bitirmiş ile İBB ve kaymakamlık belediyelerinin zabıtaları fariza yapıyor.

Okulların açılması ile gelişigüzel trafik akışının işlerliğinin yer bol şekilde sağlanması üzere, internet, duraksız platformlar, ‘Değişken Mütalaa Sistemleri’nde lazım bilgilendirme ve yönlendirmeler yapıyor.

Sinyal direklerine 1 hafta mütemadi ‘BEN DUYARLI SÜRÜCÜYÜM’ levhası asıldı. 6.826 hemzemin yaya ve 2.850 hemzemin okul geçidinde 1.115 sayı «Ilk Gelgeç» sembolü uygulaması yapıldı.

Sabah okkalı saatlerde ehliyetli sayıda polis memuru meslek çevrelerinde görevlendirildi. Itimat güçleriyle koordineli olarak trafik denetimleri yapıldı.

Kazalara anında engelleme edildi. İBB, güven ekiplerine koruyucu olacak 12 çekiciyi sahada hazır tutuyor.

Devamı mukteza çalışmaların tün vardiyasında sürdürülmesi sağlanıyor. (22: 00-05: 00 arası). Şantiyelerde okulların açıldığı hafta devir çalışma yapılmıyor. Trafiği engelleyecek kül hususlar ortadan kaldırıldı, icraat daha sonra aşamalı yerine başlatılacak. Kâin çalışmaların okul küşat gününden ilk bitirilmesi sağlandı.

Alt çatı çalışmaları işleyen İSKİ, İGDAŞ, AYEDAŞ, TÜRK TELEKOM, BEDAŞ vb. kurumlarla başlangıçta iletişime geçilerek talim dönemi küşat haftasına kadar çalışmaların bitirilmesi sağlandı.

Servise çıkacak araçların, şoförlerin ve delil personelin ilişik mevzuat kurallarına uygun çalışması amacıyla vacip bilgilendirmeler yapılıyor.

Ekol Servis Arabası kullanacak şoförler, İl Afiyet Müdürlüğü eliyle etanol ve münebbih konu testine bittabi tutuluyor. İBB ve İl Keyif Müdürlüğü ekipleri Dolgun Nakil Aracı Kullanma Belgesi almak için başvuran kişilere bile etil alkol ve münebbih husus testi yapıyor. Bu kapsamda bugüne kadar 192 bin 392 taşıtçı (taksi, minibüs, servis vb.) adayına test yapıldı. Test yapılan kişilerden 7.823 tanesinin testi artı sonuçlandı ve sürücülük yapmaları engellendi.

Meslek servis araçlarının öğrenci indirme-bindirme ve paklanma sırasında meslek bahçelerini kullanımı amacıyla zaruri kolayca sağlanıyor.

Okullara bilgilendirme yapılarak, okul çevresinde öğrencilerin taşıtlardan inerek ekol binasına Kanıt Personel ve Öğretmenlerden oluşan “Ekol Geçidi Görevlileri” kontrolünde girişleri sağlandı.

Servis kullanacak öğrencilerin kategorik adresleri ve iletişim bilgileri servis şoförlerine verildi, velilere sesli duyuru yapıldı. • Veliler https://tuhim.ibb.gov.tr adresinden kayıtlı sürücü sorgulama ve meslek servis ücreti hesaplama

gibi hizmetlerin faydalanabiliyor. • Ekol servis şoförlerinin Dolgun Transfer Aracı Tasarruf Belgeleri https://tuhim.ibb.gov.tr adresinden arama ediliyor. İBB Ekipleri eliyle okullar ziyaret edilerek bu konuda brifing yapıyor ve hazırlanan broşürler velilere dağıtılıyor.

Transfer sınırının üzerinde öğrenci taşınmaması, tenzil-bindirme yerleri dışında öğrencilerin indirilmemesi, servis araçlarına, ‘ÇÖZÜM MERKEZİ ALO 153’ yazısının asılması sağlandı.

Okul Servis Araçları ve Servis Şoförlerinin kontrolleri okul önlerinde ve kat güzergahlarında yapılıyor. Korsan servis araçlarına müsaade verilmiyor.

2022-2023 Eğitim Tedris Dönemi’nde Okullarda ve Trafik Yetişek Parklarında öğrencilere bilgilendirme faaliyetleri yapılacak.

Okullar açılmadan önceki muktezi görülen yerlerde sinyalizasyon, şehir içi trafik kameraları ve şerit çizgileri (özellikle okul çevrelerinde geçici geçitlerinde ufki-dikey işaretleri) onarıldı. Premark (yatay imleme) uygulamaları bitirildi.

Muvasala Akademisi kapsamında okul servis şoförlerine eğitimler düzenlenecek.”Share: