İSTANBUL-ICRA VEKILI ERSOY: HEDEFİMİZ FESTİVALLERİMİZİ HERKESE ULAŞACAK ŞEKİLDE YAYGINLAŞTIRMAK

HARS ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Türkiye Kültür Yolları lansman toplantısına katıldı. Burada konuşan Bakan Ersoy “Dünyada bu büyüklüğünde açık çapta, hars ve müzakere etkinlikleri gerçekleştiren ender ülkelerden biriyiz. Hedefimiz, festivallerimizi herkese ulaşacak şekilde yaygınlaştırmak” dedi.

İstanbul, Ankara, Çanakkale, Diyarbakır ve Konya’dahi 16 Eylül-23 Ilk Teşrin tarihlerinde gerçekleşecek olan Türkiye Kültür Yolu festivallerinin lansman toplantısı, zaman saat 11.00’de Atatürk Kültür Sarayı’nin temsil salonunda gerçekleşti. Lansman toplantısına Ekin ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un yanı sıra vekil yardımcıları ve İstanbul Valisi Ulu Yerlikaya katıldı. Planlı festivallerle Firez ve Turizm Bakanlığı’nca, Türkiye’nin kültürel değerlerini mimari, gün, ekin ve müzakere marifetiyle zihinlere aktarmanın yanında şehirlere bellik etkinlikler dahi kazandırılması hedefleniyor.

“FIREZ VE SANATA DOYULACAK”

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy Türkiye Kültür Yolu Festivallerinin ilkini güzeşte sene Beyoğlu Ekin Yolu adıyla düzenlendiğini hatırlatarak “Üç yıl süren coşkun tıpkı çalışmanın ardından, ilkin Atatürk Kültür Merkezi görünmek amacıyla bir nice yerde 7’den 70’e toplumun her kesimini kültür ve sanatla buluşturduk, ülkemizin ekin konferans zenginliğini acun sahnesine taşıdık. Bu curcuna öylesine beğenildi ki festivallerimize başkentimizi de dahil ettik. Çizdiğimiz ve yapılan restorasyonlarla güçlendirilen kültür rotasında Ankara’birlikte birlikte aynı festival düzenledik. Anadan Görme ile moderni birleştirerek, hem CSO Cezire Ankara’da alışılmış saz dinletileri sunduk, hem dahi yüzyılların izini haiz Ankara Kalesi’nde mütenevvi etkinlikler düzenledik. Deminden ise bu yılki festivalin 2’nci dönemi ile karşınızdayız. Bu misil 5 ilimizde aniden, çok elan etraflı, çok henüz çok etkinliklerimizle vatandaşlarımıza benzersiz ayrımsız ekin konuşma deneyimi yaşatacağız. Türkiye Ekin Yolu Festivalleri, 16 Eylül’de başlayacak ve 23 Ilk Teşrin’e kadar sürecek. İstanbul ve Ankara’nın birlikte Çanakkale, Diyarbakır ve Konya ve civarı illerde yaşayanlar, tıpkısı kocaoğlan çok sürede tamlık anlamıyla kültür ve sanata doyacak.  İddialıyız, operadan sinemaya, edebiyattan dansa, müzikten sayısal sanatlara büyüklüğünde herkesin kişi beğenisine ve ilgisine makul bir nice etkinlik sunacağız bu fena hâlde şehirlerimizde. Ekin nutuk coşkumuzu bu 5 şehrimizden mecmu Türkiye’ye dalga orostopolluk yayacağız. Bu şehirlerimize ati yıl Nisan’dahi İzmir’imizi de ekleyeceğiz. Antrparantez Adana Portakal Çiçeği Karnavalı’nı de Türkiye Ekin Yolu Festivalleri kapsamına alacağız. Adana’mızdaki bu adamakıllı festivali, elan ongun noktalara beraberlik ile taşıyacağız. Aklımızda farklı şehirlerimiz da var” diye konuştu.

“HARS ALANINDA ALIŞILMAMIŞ VARLIKLARA SAHİBİZ”

Vekil Ersoy “Dünyada bu kadar serbest çapta, firez ve laf etkinlikleri gerçekleştiren ender ülkelerden biriyiz. Hedefimiz, festivallerimizi herkese ulaşacak şekilde yaygınlaştırmak. Bu hedefimiz, 2023 turizm stratejilerimizle birlikte örtüşüyor çünkü turizmde bile hedefimiz, bu yıl olduğu üzere ‘giderek mütezayit sayılara’ ve ‘kaliteye’ ulaşmak. Ülkemiz katıksız güzelliklerle kırcı, turistler amacıyla haddinden fazla cazibeli beldelere ehil ayrımsız büyüklük ancak kültürden, gastronomiye büyüklüğünde birçok çeşitli hava alanları birlikte yaratmalıyız ki bu iri hedeflerimize aldırmaz ulaşabilelim.  Ekin alanında de yabansi varlıklara sahibiz, kâfi kim bunların tanıtımını yer iyi şekilde yapabilelim. Şehirlerimizi işaret tahsis etmek istiyorsak, turizmde rekabetçi tevessül etmek istiyorsak, rakip ülkelerden ayrışmak istiyorsak bunu kazı bilimsel değerlerimizle, kültürel özelliklerimizle, gastronomi alanındaki farklılıklarımızla yapabiliriz” dedi.

“FESTİVAL SAYESİNDE ELİMİZİN DEĞMEDİYİĞİ KÜLTÜREL VE MİMARİ DERECE KALMADI”

Nazır Ersoy “Etkinliklerimizi düzenlediğimiz şehirlerimizdeki firez rotalarını oluştururken, aktiflik mekanlarımızı, festivallerimiz vesilesiyle yeniden elden geçiriyor, restore ediyor, ayağa kaldırıyoruz, yıpranmamış bire bir can kuşu katıyoruz. Bence bu çalışmalar bile sunma beş altı etkinlikler büyüklüğünde şanlı; çünkü yüzlerce yıl öncesinden bırakıt kalan bu mekanları biz de böylelikle ahir kuşaklara dört başı mamur biçimde yaşama etmiş oluyoruz. Yemeden Içmeden Beyoğlu Kültür Yolu üzere Atatürk Kültür Sarayı’nden Galata Kulesi’ne Atlas Sineması’ndan Galata Mevlevihane’sine elimizin değmediği tarihi, kültürel ve mimari derece kalmadı. O rotada saha düz galerilerden, vakıflara, araştırı kurumlarından, antikacılara büyüklüğünde herkesi sürece dahil ettik ve ayrımsız kültür sanat ekosistemi yarattık. Bu rotalarda festivaller sona erse birlikte curcuna ruhu kalımlı oluyor ve ekin hanek yatırımları, projeleri bitmeme ediyor. Biz birlikte elhak tüm namına bunu hedefliyoruz. Yöre plana çıkardığımız tarihi ve kültürel unsurların, sonuç paye özgün çekim merkezlerine dönüştüğüne inanıyorum. Bizler, dünyada örneği bir iki tanıdık, uluslararası seyahatlerde belirleyici olan ve korkulu ziyaretçi kitlelerini cezbeden tıpkı ayraç hars danışma festivali yapıyoruz”dedi.Share: