İstanbul dahil 17 ilde akva yağış bekleniyor! Hava Bilgisi uyardı

Meteoroloji Umumi Müdürlüğü yoluyla yapılan son değerlendirmelere bakarak ülkemizin yıldız, bağırsak ve garp kesimleri modüler düzlük meydan haddinden fazla bulutlanmış, Marmara, Iye, Garp Akdeniz, İç Rum’nun kuzeybatısı, Günindi Karadeniz’in iç kesimleri, Orta ve Şark Karadeniz ibik illerinin çöz kesimleri evcil sağanak ve asuman ses bora yağışlı, diğer yerlerin beş altı bulutlu ve yıldızlı geçeceği hesap ediliyor. Yağışların; Marmara, İç Iye, Gün Batısı Akdeniz’in bağırsak kesimleri ile Eskişehir çevrelerinde yerli sağlam olması bekleniyor.

RÜZGARA DİKKAT

Hava sıcaklığının İç Anadolu, Itidalli ve Maşrık Karadeniz, Doğu Rum Bölgelerinde sezon normallerinin 3-5 merhale üstünde, farklı yerlerde zaman normalleri civarında seyretmesi bekleniyor. Rüzgarın Marmara’nın kuzeyi ve Kıran Veli’de kuzeyli, gayrı yerlerde cenuplu yönlerden belli belirsiz, ara sıra mutedil kuvvette; Şark Anadolu’nun kuzeyinde ve yağış düz yerlerde vadi düz kuvvetli adına (40-60 km/saat) esmesi bekleniyor.

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI

Yağışların; Marmara’nın güney ve gün doğusu akarsu ( İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Tekirdağ, Yalova, Çanakkale, Balıkesir, Bursa, Bilecik, Edirne’nin güneyi), İç Iye ( Kütahya, Afyonkarahisar, Yardımcı, Denizli’nin doğusu) ile Isparta, Burdur ve Eskişehir çevrelerinde kuvvetli olması (21-50 kg/m2) beklendiğinden yaşanabilecek şırakkadak baskın, taşma, saika, evcil yoğun yağışı, hortum oluş riski ve yağmur simultane sağlam rüzgar kabil olumsuzluklara alın dikkatli ve müdebbir olunması gerekmektedir.

İLLERE BAKARAK HAVA DURUMU

İSTANBUL: Parçalı ve çok bulutlanmış, bora ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği aritmetik ediliyor. Yağışların; sabahleyin şimal ilçelerinde, öğleden sonraları devlet genelinde yerel akva olması bekleniyor.

ANKARA: Az bulutlanmış ve küşade, tedricen modüler bulutlu, öğleden bilahare kuzeybatı ilçeleri domestik sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

İZMİR: Modüler ve çokça bulutlanmış, öğleden sonra yerel bora ve asuman patırtılı bora yağışlı

ANTALYA: Parçalı giderek düz yer haddinden fazla bulutlanmış, öğleden sonradan yerel bora ve asuman ses bora yağışlı

KASTAMONU: Modüler düzlük düzlük çokça bulutlu, öğleden sonra evcil sağanak ve gök patırtılı boğanak yağışlı

SAMSUN: Modüler bulutlanmış, öğleden sonraları çöz kesimleri yerli sağanak ve gök ses sağanak yağışlı

ERZURUM: Az bulutlu ve bulutsuz, öğleden sonraları modüler bulutlanmış

DİYARBAKIR: Az bulutlanmış ve zahirShare: