Isparta’da bal hasadına başlandı

Isparta’nın Milas Zevk Parkı’nda arıcılar, bal sağımına başladı.

Isparta Katışıksız Yetiştiriciliği Birliğine bağlı arıcıların Milas Beğeni Parkı’nda ürettiği balların hasadı zımnında etkinlik düzenlendi. Etkinlikte lavanta balının tanıtımı dahi yapıldı.

Isparta Valisi Münevver Baruş, buradaki konuşmasında, lavanta balı üretimi üzere yetiştiricilere müteveccih yatırımlar yapılacağını söyledi. Arıcılığın vatandaşların geleneksel namına yüzyıllardır mehabetli azık ve ticari düşkü olduğunu belirten Baruş, “İlimiz tarımı açısından arıcılığı çokça önemsiyoruz zira Isparta eş olduğu katıksız güzellikleri, nebat varlığı, aromatik bitkileriyle gelecekte arıcılık açısından bire bir ayraç olmaya aday.” dedi.

Isparta’nın temas köşesinde arıcılık yapılabildiğini ve arıcılık faaliyetleri neticesinde üretilen balın haddinden fazla kaliteli olduğunu kaydeden Hazar, balın vatandaşların rahatlıkla tüketebileceği ve sağlıkları üzere yararlanabileceği aynı özelliğe topluluk olduğunu aktardı.

Isparta özelinde lavanta balının üstünde durmaları gerektiğini anlatım fail Baruş, şunları dile getirdi:

“Bildiğiniz kadar Isparta akıbet yıllarda yapmış olduğu atılımlarla lavanta alanında ayraç bire bir kent haline geldi. Vatandaşlarımızın bu bereketli bitkiden yararlanması geçişsiz. Onun için bizler da çalışmamızı sürdürüyoruz. Orman Nahiye Müdürlüğümüzün yapmış olduğu çalışmalarla inşallah biraz ay içerisinde arıcılarımızın ihtiyaçlarını de ayn önünde bulundurarak kestirmece 205 dönüm lavanta tarlasını lavanta arıcılığı için akla yatkın kuzuluk getireceğiz. Şu anda Ekincilik ve Orman Bakanlığımızın yapmış olduğu çalışmaların neticesinde Isparta’mızda haddinden fazla sayıda bal ormanı var. Bu bal ormanlarını alelhusus lavanta üstüne da yapacağımız çalışmalarla sayısını 20’nin üstüne çıkaracağız.”

Türkiye Katışıksız Yetiştiricileri Eşkâl Birliği Başkanı Saf Delicesine ise Isparta’da son yıllarda lavanta balı çalışmalarına başladıklarını anlattı.

Isparta Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mehmet Akıllı de kentte 650 salt yetiştiricisinin olduğunu ve hedeflerinin bu sayıyı 1000’e çıkartmak olduğunu rapor etti.Share: