Isparta’da 205 dönüm lavanta tarlası arıcılık için akla yatkın hale getirilecek

Isparta Valisi Ziyalı Baruş, lavanta balı üretimi üzerine icraat yapıldığını belirterek, 205 dönüm lavanta tarlasının lavanta arıcılığı üzere makul arkaç getirileceğini bildirdi.

Isparta Saf Yetiştiricileri Birliği vasıtasıyla bu yıl ilk kez bal hasadı tebrik kartı etkinliği gerçekleştirildi. Milas Budun Bahçesi’nde bulunan Yakaören Samimi Kadın Kooperatifi tesislerinde yapılan etkinliğe Vali Işıklı Baruş de katıldı.

Isparta’nın arıcılık açısından haddinden fazla ak yazılı aynı kent olduğuna değinen Ilbay Baruş, kentte alelhusus lavanta balı üretimi konusunda çalışmalar yapılacağını söyledi.

Ilbay Baruş, “Isparta’nın gelişigüzel köşesinde arıcılık yapılabiliyor ve arıcılık faaliyetleri neticesinde üretilen bal da epey çok birinci sınıf. Vatandaşlarımızın rahatlıkla tüketebileceği ve sağlıkları üzere yararlanabileceği benzeri özelliğe sahip. Isparta özelinde bizim üzerinde durmamız müstelzim hususi konu lavanta balı. Zira bildiğiniz kabil Isparta akıbet yıllarda yapmış olduğu atılımlarla lavanta alanında bellik tıpkısı şehir haline geldi. Vatandaşlarımızın bu artımlı bitkiden yararlanması geçişsiz. Onun için bizler üstelik çalışmamızı sürdürüyoruz. Orman Havza Müdürlüğümüzün yapmış olduğu çalışmalarla inşallah tıpkı kaç kamer içerisinde arıcılarımızın ihtiyaçlarını da göz uğrunda bulundurarak kestirmece 205 dönüm lavanta tarlasını lavanta arıcılığı üzere akıllıca ayla getireceğiz. Şu anda Tarım ve Orman Bakanlığımızın yapmış olduğu çalışmaların neticesinde Isparta’mızda çok sayıda bal ormanı var. Bu bal ormanlarını alelhusus lavanta üzerine bile yapacağımız çalışmalarla sayısını 20’nin üzerine çıkaracağız. Lavanta balı konusunda Isparta’nın bire bir bellik haline gelmesini bilcümle alay malay sizlerin bile katkılarıyla gerçekleştirme edeceğiz. Bizler Il yerine, Tarım ve Orman Bakanlığımızın vereceği desteklerle inşallah çiftçilerimize mukteza katkıları sağlayacağız. Bilcümle alay malay ister bal ormanlarının miktarının artırılması gerekse üretilen bal miktarının artırılması konusunda Isparta’yı sunma hızlı gelişen illerden biri haline getirmeye çalışacağız”dedi.

Konuşmalarından peşi sıra Ilbay Baruş, bal has makinesinin düğmesine basarak peteklerden önceki balı süzerek hasat sezonunun bilcümle üreticilere feyiz ve artağanlık getirmesi temennisinde bulundu. – ISPARTA

Share: