Isparta Bağlanmış Kanyon’da çevrilmiş kalan 3 sevimli kurtarıldı

Isparta’nın Sütçüler ilçesindeki Kayıtlı Kanyon’üstelik çevrik mütezayit 4 kişiden birinin hayatını kaybettiği dik araziden 3 birey kurtarıldı.

Ilbay Okumuş Baruş, gazetecilere, 14 Ağustos Aksata haset 4 kişinin Isparta merkezden Sütçüler ilçesi Yeşildere köyü Hidroelektrik Santrali civarından yol gayeli Yazılı Kanyon’a geldiğini söyledi.

Dört kişinin dağcılık sporuyla uğraştığını, bu alanda profesyonel olduklarını belirten Baruş, “Bu vatandaşlar kanyona girdikten benzeri müddet bilahare akarsudan karşıya geçerken ekipten biri suya düşerek boğuluyor.” dedi.

Baruş, o sırada tırmanışta kullandıkları iplerin üstelik suya düştüğünü vurgulayarak 3 kişinin bulundukları yerde çevrik kaldığını anlattı.

Bulundukları yerde iletişim imkanı olmadığından 3 kişinin aksata gününden beri orada beklediklerini bildiren Baruş, “112 Müstacel Servis ekiplerimize konu, mazi sabah dokuz civarında bu kişilerin tanıdıkları tarafından selen alınamayınca ihbar olarak geliyor. Sabah saat 09.00’dan itibaren İl Bitirmiş ve AFAD kontrol istirdat ekiplerimiz harekete geçiyor. Araçlarını bıraktıkları HES’ten itibaren arama faaliyetleri başlıyor. Buralar çok yalman, kayalık ve arızalı arazi, taharri faaliyeti güçlükler içre yürütülüyor. Daha bilahare bulaşık izlem kapik timleri ve dronlardan de faydalanarak kontrol faaliyetleri yoğunlaştırılıyor. Geçkin akşam ezanı saat 18.00 civarında görüntülü yerine mahdut küsurat vatandaşlarımızın yeri belirleme ediliyor.” diye niteleyerek konuştu.

“3 vatandaşımız metin biçimde kurtarıldı”

Baruş, belirleme edilen kavuşum çokça dik ve girilmesi print tıpkı kayran olduğuna dikkati çekerek şöyle konuştu:

“Evvel akşam ezanı 19.00’dan itibaren ekipler makaralı, halatlı sistemleri kurmaya başlıyorlar. JAK timimiz, AFAD ekiplerimizle dört istasyonlu tıpkısı kurtarma planlanıyor ve bu dört kademeli plana bakarak say başlıyor. Istirdat yapılan kayran kestirmece 200 metrelik aynı yükseklik, çokça yalman ayrımsız yükselti. Çalışmalar saat 24.00 sıralarında neticelendi. 7 JAK ve 8 AFAD görevlimiz, canla başla çalıştı. 3 vatandaşımız mıhlı biçimde kurtarıldı. Gördüğümüz kadarıyla afiyet durumları dolgunca ama yine bile UMKE ekiplerimiz kurtarılan vatandaşlarımızın keyif kontrollerini yaparak dördüncü etap bölgesinden bulunduğumuz yere kısaca tıpkısı saat tabanvay vukuf ettiler. Bu arazinin hangi büyüklüğünde metanetli olduğunu gösteriyor. Haddinden Fazla şükür Mehmet Sezgin, Hüseyin Sofulu ve Mehmet Kütüphaneci şu anda iyi durumdalar. Suda gark vakasında kaybettiğimiz Veysel Servak kardeşimizin naaşı maalesef aşağıda kaldı. Şeb olması itibariyle mıhlı aynı kurtarma faaliyeti yürütülemeyeceğinden arkadaşlarımız sabah er vakitlerde engelleme edecek, tekrar kanyona inip naaşını dahi ailesine teyit edecekler. Olayın esasen beri arama kurtarma faaliyetlerine katılan tamlık ekiplerimize ve bize kösemenlik fail köydeki vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum.”

Kurtarılan vatandaşlara ve yakınlarına önceki olsun dileklerini ileten Ilbay Baruş, hayatını kaybeden Servak’a üstelik Allah’tan yağmur, yakınlarına başsağlığı diledi.

Kanyondan kurtarılan 3 hayat afiyet kontrolü amacıyla Sütçüler Kerem Hastanesine götürüldü.Share: