İran genel başsavcısından başörtüsü açıklaması: Başörtüsü konusu üzerinde anayasaya sadık kalarak çalışıyoruz

İran’da 13 Eylül günü payitaht Tahran’da erkek kardeşiyle gezerken başörtüsünü kurallara uygun bağlamadığı gerekçesiyle gözaltına alınıp 3 günün peşi sıra komalık halde kaldırıldığı hastanede ölen Mahsa Amini protestoları 3 aydır bitmeme ediyor.

15 BÖLÜM İÇERİSİNDE YENİ ARANJMAN GELECEK

İran Umumi Başsavcısı Muhammed Cafer Muntazeri, İran Meclisi ve Devrim Faziletkâr Konseyi’nin başörtüsü üzerine kanuncu aynı aranjman üzerinde çalıştığını ve andıran bire bir zamanda sonucun açıklanacağını belirterek, “Anayasaya sınırlanmış kalarak değişmeyen alacağız. Icraat 15 çağ içerisinde sonuçlanacaktır” dedi.

“AKTÖRE POLİSLİĞİ” HAKKINDA BILE DEĞERLENDİRMELERDE BULUNDU

Mahsa Amini’nin gözaltına alınmasına sebep olunan “ahlak polisliği” karşı yorumda bulunan Muntazeri, uygulamayı “sosyal güvenlik polisliği” şeklinde adlandırarak, “Şiddet adına toplumsal asayiş polisliğini sonlandırmak üzere tıpkı niyetimiz yok. Tabii yaşanan serencam olaylardan sonradan düzenlilik ve ekin merkezlerimiz soruna daha akıllıca hal yolları arıyorlar” ifadelerini kullandı.

40 YILLIK HARAM KALKABİLİR

İran’da 1979’daki İslam Devrimi’nden 4 yıl sonraları, 1983’te başörtüsü tespit etmek tüm kadınlar üzere mecburi ayla getirilmişti. Böylecene 40 yıllık yasağın ihtimal üstelik ilk defa kalkması söz konusu olacak.

PROTESTOLAR NASIL BAŞLAMIŞTI?

17 Eylül tarihinde yapılan cenaze merasimlerinde”avrat, dirim, hürriyet” sloganları İran’da kitlesel gösterilerin fitilini ateşledi. Gösteriler Tahran dahil gelmek için İsfahan, Meşhet, Kum, Gazvin, Kereç, Şiraz ve Reşt kadar büyük kentlere da sıçradı. Kadınların “mecburi başörtüsü” ve “aktöre polisliği” uygulamalarına aksülamel namına başlayan protestolar, İran’daki mevcut içtimai ve iktisadi sorunların eklenmesi ile kitlesel kefaret karşıtı çaba eylemlerine döndü. Gösteriler ülkede hala sürüyor.

Share: