İngiltere’de yeni repo artma sinyali

İngiltere Tarz Bankası (BOE) Başkan Yardımcısı Dave Ramsden, eşkâl bankasının 14 yılın zirvesine ulaşan enflasyonun ülke ekonomisi üzerinde yarattığı baskılar ile uğraş kapsamında anlaşılan faizleri baştan yükseltmek durumunda kalacağını söyledi.

Reuters’ın haberine göre, Ramsden, aslen korona virüs kısıtlamalarının kaldırılması ve sonrasında üstelik Rusya’nın Ukrayna’yı karışma etmesiyle tetiklenen enflasyonun yayılmasının İngiltere’de ücretler ve şirketlerin fiyatlandırma planları üzerindeki etkilerinin görülmeye başladığını kaydetti.

Ekonominin resesyona girmesi ve borçlanma maliyetlerinin artmasıyla enflasyonun, kâin yüzde 9 ve Ekim’de görmesi muhtemel şahika seviye olan yüzde 13’ten gerileyerek BOE’nin misyon seviyesi yüzde 2’ye döneceği öngörülüyor.

Ancak, pahalılık zihniyetinin mihman ayla gelmesi riskinin var olduğunu belirten Ramsden, “Şahsi namına, faizleri henüz üstelik arttırmak yerinde kalmamızın beklenen olduğunu düşünüyorum. Fakat kesin tıpkı karara varmadım” dedi.

BOE, sabık hafta siyaset faizini yüzdelik 1.25’ten yüzde 1.75’e yükseltmiş ve böylelikle 1995’ten bildirme balaban artırıma gitmişti.

Ramsden, “Yaptığımızın halihazırda mukavemetli olan şartları elan de zorlaştırdığını biliyoruz. Ancak değerlendirmemiz, enflasyonun beledi hâle gelmesini alıkoymak amacıyla sert davranmamız gerektiği yönünde” dedi.

İngiltere’de iş bırakımı oylaması

 

İngiltere MB enflasyonla mücadelede geç mi kaldı?

 

İngiltere MB nema oranını 50 temel nokta artırdı

 

Share: