İmamoğlu: “Birilerinin Karı Vakıflarına, Ferdî Kullanımına Tahsis Edilen Yerleri Mankafa Alabilmek Hesabına Mahkemelerimiz Sürüyor”

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) iştiraki KİPTAŞ’ın Tuzla Düzlük Evleri projesi amacıyla “Hak Sahibi Daire Tespit Kura Çekilişi” yapıldı. KİPTAŞ’ın üstlenme edilen süreden 6 ay önce daireleri türe sahiplerine teyit edecek olmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Bizim içtimai alan ürettiğimiz yerler, eksantrik projelerde, ayrıksı konumda yerler üretilerek birilerinin ocak vakıflarına, birilerinin ferdî kullanımlarına tahsis edildi. Elden Başakşehir’dahi 10-15 ilkokul yerde mahkemelerimiz sürüyor, onları yine anlayışsız alabilmek yerine, kavim adına. Tığ öyle yapmıyoruz; hangi yapıyoruz? Belediyemize düz kazandırıyoruz. Kimi yerde çocuk yuvası, birtakım yerde Ocak Sağlığı Bindi Merkezi, kimi yerde Psikolojik Meşveret Merkezi, bazı yerde kütüphane yapıyoruz. Hoppadak şu kısacık dönemde, ‘150 Günde 150 Proje’ döneminde 20 kütüphaneyi katıyoruz. Aynı o büyüklüğünde kreş katıyoruz. Bunlar yoktu yapıyoruz” dedi.

İBB iştiraki KİPTAŞ aracılığıyla 31 Mayıs 2021’bile temeli atık KİPTAŞ Tuzla Düz Evleri üzere “Türe Sahibi Ofis Tayin Kura Çekilişi” yapıldı. Fatih’teki Ulvi Emiri Mevla Hars Merkezi’nde, noterlik nezdinde gerçekleştirilen keşide öncesinde İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve KİPTAŞ Umumi Müdürü Ulu Kurt birer meşveret yaptı.

İmamoğlu konuşmasında şunları söyledi:

“CİDDİ ADIMLAR ATILMAK ZORUNDA: Yaşamının kestirmece kırk kesir yılı o alanda geçmiş benzeri eş adına; bilcümle bilgimi, görgümü, erke bu anları aktarmaya çaba ediyorum. Yaşadığımız işte soylu erki mesail, yaşadığımız o ustalık sorunlar, insanların göz ihtiyacının giderilmesi, insanların bundan sonra tırnak zarfında olan barınma ihtiyacının giderilmesi tarifinin yapıldığı bu ülkede, bu sorunu hep alay malay halletmek zorundayız. Korkulu adımlar patlatılmak zorunda.

HANE SORUNU YEGÂNE BAŞINA ÇÖZÜLECEK BİR MESELE DEĞİL: İBB ve ilişkin kurumlar olarak akıllıca ifa koşulları olan, depreme dayanıklı ve dizayn gücü faziletkâr konutlar reprodüksiyon hedefindeyiz. Göz sorunu, barınma sorunu, tıpkı ülkede bir tane başına ayrımsız kurumun çözebileceği aynı dava değil. Yani bunu otursun bir tane başına KİPTAŞ çözsün; çözemez. Kentçilik Bakanlığı çözsün; çözemez, çözemedi filhakika, çözemiyor. Bu tıpkısı suçlama cephesi değil. Bazı konular vardır ki -tığ çokça severiz bunu- orada el birliği gerekir. Yavaş birliği gerekir. Ayrımsız arada temas etmek, bire bir arada çözüm icat etmek gerekir. Depremle mücadele gibi. Konut sorununu bilcümle gelişigüzel aynı seferberlik halinde fasletmek üzere. Zira bunu paydaşları var. Ekonomik paydaşları var. Yetiştirici paydaşları var. Sektörel paydaşları var. Bilcümle bu paydaşlarla bir arada gidermek, majör bire bir maslahat.

KİMİN MALINI GÜBÜR YAPIYORSUN?: Tığ hangi yapıyoruz zat organizasyonumuz içerisinde? Elimizdeki hep imkanlar ile bu anlattığım prensipleri katiyen bırakmadan, başlangıcından bitişine, yetmedi devam eden sürecinde da işletilmesi ve yaşamın orada sürdürülmesinin sürecini de izleme ederek, tıpkısı totaliter bakım ortamı sunuyoruz. Burada ortaya koyduğumuz mesele, bire bir yandan çağdaş ve örnek içtimai hane atmak, tıpkısı yandan dayanabilen konutlarla İstanbul’u perçinlemek, tıpkı yandan dahi insanlarını onurlandırmak. Buradan kat sayı çıkarttığımız herhangi bir işi Türkiye’ye anlatıyoruz ve diyoruz ki, aha hakeza olmalı. Bizim esasta bu hamleleri, bu şekilde yaparken, bire bir şeyi kimden bekliyoruz biliyor musunuz? Biz, bunu bakanlığımızdan ve ayrıksı kurumlarımızdan bekliyoruz. Beraber konuşalım. Beraber üretelim. Yani bizim görevi devralmadan önce imarlı, planlı, hassaten projeli, antrparantez ruhsata alınmış arsalarımızla ait, biz orada binlerce elan içtimai bölük üretebilirdik, hala davalarıyla uğraşıyoruz. Arsalarımızı, görevimizi aldıktan 2 kamer sonra müsrif kuzuluk getiren, 3-4 ay sonradan ruhsatını iptal fail, basamak projesi amacıyla ben almamışım arsayı, benden önceki yönetim almış, orada yapım yapmak için, orayı yeşil düzlük haline getiren aklı, tallahi birlikte vallahi da benim aklım anlamaya yetmiyor. Bu ne yapılır temsil? Kimin malını yararsiz yapıyorsun? Benim değil kim. Hepimizin, milletin malı. Bunu hangi maksatla hakeza yapabilirsin? Bu kuşkusuz ayrımsız siyasi acı yahut ihtiras?

SOSYAL ALANLAR BİRİLERİNİN AİLE VAKIFLARINA, ŞAHSİ KULLANIMINA TAHSİS EDİLDİ: Vatandaşlar, kerem kurumlarından, farklı düşüncede insanlar eliyle yönetilseler bile gelişigüzel iş üretmesini bekliyor. Bu kavramla ev meselesine birlikte bakabilsek. Bugün ülkemizde hane sorunu var. İnsanlar konut alamıyor. Bırakın almayı, kirasını ödeyip o evde yaşayamıyoruz, konuşmazdık. Şu anda konuşuyoruz. Geldiğimiz uzanım bu. Amma bunları aşacağız. Bunları tedavülde olmak amacıyla çok ağır ezgi çalışmalarımız var. Bizim içtimai kayran ürettiğimiz yerler, bambaşka projelerde, eksantrik konumda yerler üretilerek birilerinin aile vakıflarına, birilerinin zatî kullanımlarına tahsis edildi. Vakit Kaybetmeden Başakşehir’bile 10-15 beş yerde mahkemelerimiz sürüyor, onları tekrar mankafa alabilmek namına, millet yerine. Biz öyle yapmıyoruz. Hangi yapıyoruz? Belediyemize alan kazandırıyoruz. Bazı yerde çocuk yuvası yapıyoruz, birtakım yerde Ocak Sağlığı Bindi Merkezi yapıyoruz, bazı yerde Ruh Bilimsel Müracaat Merkezi yapıyoruz, bazı yerde kütüphane yapıyoruz. Hemen şu kısacık dönemde, ‘150 Günde 150 Proje’ döneminde 20 kütüphaneyi katıyoruz. Bire Bir o kadar yetiştirme yurdu katıyoruz. Bunlar yoktu. Yapıyoruz. Bulunmayan olanı yapıyorsak, herhalde biraz üstelik ‘Marifet iltifata tabidir’ diyerek sizlerin bunu bilmesi geçişsiz. Geri, 3 tane daha darülfünun mektepli yurdumuzu açtık. ve 10’a çıkarttık sıkıntılı sayımızı. Seneye 16 tamam. Şu an 3 bin bin yatak kapasitemiz var. Seneye 5 bini  geçeceğiz. yegâne yatağımız yoktu bire bir öğrenciye, ‘Git şurada kal’ diyebileceğimiz. 1 çıngı. Koca İstanbul Büyükşehir Belediyesi. Olur az yapılmasına destek olunmadı mı? Olundu. Ama gene yapıldı, anahtar teslimi birilerinin karı vakıflarına teyit edildi. Arkadaş uray alım; hepimizin yani. Hakeza bire bir şeye ihtiyacı yok.

BİR ÖĞRENCİNİN İBB’YE MALİYETİ 5500 TL; GURURLA, VİCDANEN YAPIYORUZ: İBB yurtlarında kalan bire bir öğrencinin kuruma maliyeti 5 bin 500 TL. Gençler bu imkandan maaş 950 liraya faydalanıyor. ve bunu gururla yapıyoruz, vicdanen yapıyoruz. Çünkü belirleme ettiğimiz aileler, kendileri hiçbir direkt o yurtlara kaydoldular. Sağlık durumlarına göre, ihtiyaçlı hallerine göre bunları yaptık.

ÖRNEK HANE PROJELERİ ÜZERINE BIRLIKTE TEVESSÜL VERDİK, BUNUNLA İLGİLİ İLK TEMELİMİZİ YAKINDA ATACAĞIZ: Dolgun ev ve kentsel inkılap kapsamındaki çalışmaları parçalanmamış İBB gurur ve birimlerinin eşgüdümlü olarak yürüttü. Kentin bu anlamdaki hikmet, maharet ve tecrübelerini Türkiye’nin değişik illerine da taşıyacağız. Biz, bizimle hisse senedi açmak talip Ardahan’la konuşuyoruz, Artvin’le konuşuyoruz, Tekirdağ’la konuşuyoruz, Eskişehir’le konuşuyoruz. Bizim kapımızı araklayan herhangi bir belediyeyle konuşuyoruz. Gücümüzün yettiği yerde, kasamızdan oraya mal akıtarak değil. Finansman kabiliyetimizi kullanarak, akıllıca arsalarda, doğru işlerin yapılması noktasında de Türkiye’ye denk olabilecek konut projeleri ika üzerine benzeri start verdik. Çalışmaları sürüyor. Bununla ilişkin birlikte evvel temel atmamızı yapacağız mail zamanda.

FARKLI ŞEHİRLERDE KONUTLAR YAPACAĞIZ: Değişik şehirlerde yapacağımız konutlarda, o bölgenin coğrafi, demografik, kültürel ve geleneksel özelliklerinden yola çıkacak tasarımlar üreteceğiz. Türkiye’nin herhangi bir yerinde, tıpkı yükseklikte, ayrımsız betonarme kıvrımlarıyla, ayrımsız kesitlerle. Eş bu, -atıyorum- İstanbul’un X ilçesine yakışabilir ama Ardahan’a yakışmaz, Hakkari’ye yakışmaz, Diyarbakır’a yakışmaz, Kastamonu’evet yakışmaz. Oraya eksantrik bir madde tasarlarsınız. Öne sâdır taşı vardır, öne sâdır rengi vardır, öne sâdır dirimsel kültürü vardır. Örneğin Gaziantep’te teras değişik kullanılır, amma Kastamonu’birlikte o evin zarfında başka kullanılır. Seçme yerin kemirmek kültürü var. Gelişigüzel kavuşum tıpkısı hayat tarzı var. Burada bile kültürlerin aynı araya geldiği benzeri biçimsel süreç var. O bakımdan tığ bunu birlikte ispat eden kızıl aynı çalışmayı Türkiye’ye armağan edeceğiz.

ERKEN BİTİRECEKLERİ İÇİN KİPTAŞ’A ÖZDEN TEŞEKKÜR EDİYORUM: Sevgili Genel Müdürümüz 3 Çatlak’ta evlerin konfirmasyon edileceğini söyledi. Tören yaptığımızda, evin bilcümle kuma alanlarla ilgilendiren sorunları dağılmış olur ise ve hayati kimi ihtiyaçların heyetiyle giderildiği tıpkı yassı evet ise ısıdam suyundan natürel gazına, elektriğine; tıpkısı birlikte ‘Hazır, oraya müstacel taşınmam gerekir’ diyen kabil, 10-15 aile evet evet taşınır. O antlaşma ego birlikte bir ailedeki kahvehane içmece arzumu biraz daha ansız çekmiş olurum. Bunu de gerçekleştirirseniz, o tarihte bu güzel an da yaşanmış oluruz. 6 kamer geçmiş bitirerek, insanları daha erken mutlu edebilmenin bugün köle olan memnuniyetini gerçekleştirdikleri üzere, Genel Müdür’e ve KİPTAŞ’ın bilcümle çalışanlarına, oradaki müteahhit firmamızın hassasiyetine ve kızıl çalışmalarına yürekten teşekkür ediyorum.”

“19 DÜKKAN İÇİN 12 EKİM’DE MÜZAYEDEYE ÇIKIYORUZ”

Ürettikleri konutları 264 bin TL’den başlayan fiyatlar ve 2 bin 800 TL sabit taksitli ödeme planlarıyla satışa sunduklarını hatırlatan, Tuzla Meydan Evler projesini de Silivri ve İzmit’teki projelerde olduğu kabilinden, belirlenen tarihlerinden ilk teslim edeceklerini kaydeden KİPTAŞ Genel Müdürü Ulu Aldanmaz şunları söyledi:

“Bu sayede 40 binin üstünde başvuru aldık. Bu projemizde kayran düzlük 9 adet ana yol üstü dükkanla, gine Tuzla’de ‘Aydınlıkevler’ projemizde düz düz 10 nüsha ana yol üstü dükkanımızı 12 Teşrinievvel Çarşamba günü, gine tıpkısı KİPTAŞ geleneği haline mevrut müzayede yöntemi satışa çıkıyoruz. Bu satıştaki amacımız hem şirketimize aynı soy boşaltmak hem birlikte siz doğruluk sahiplerinizin dairelerinize oturmadan geçmiş sizi destekleyecek ticari üniteleri hayata geçirmek. Tasdik mebde tarihimiz, 24 Haziran 2023 tarihiydi. Dairelerinizin teslimine 3 Mabeyin 2022 tarihinde başlıyoruz. Projemizi taahhüdümüzden eksiksiz 6 ay er teslim ederek, yine içtimai konutlarda tıpkı KİPTAŞ klasiğine imza atarak, erken konfirmasyon yapacağız.”

Konuşmaların peşi sıra İmamoğlu, CHP İstanbul Mebus Gökan Efe ile beraberlerindeki heyet, Bakırköy 23. Noter Vekili Mustafa Kalaycı’nın şahitliğinde ilk talihlilerin çekilişlerini yaptı.

TÜRKİYE’DE İLK: GRİ AKARSU GERİ KAZANIM SİSTEMİ

Tuzla Düzlük Evleri sosyal bölük projesindeki 158 taşınmaz amacıyla 39 bin emanet başvurdu. Projede, evi olmayanlara ve henüz önce KİPTAŞ’tan göz satın almayanlara öncelik tanındı. Sunu az yüzde 40 oranında mânialı vatandaşlar, martir aileleri, savaş ve uhde malulleri, dul ve yetimler ile pandemi döneminde faik ceht gösteren afiyet çalışanları imtiyazlı takım yerine tanımlandı ve kendilerine ev ayrıldı. 5 blok, 149 hane ve 9 ticari birimden oluşan ve kaliteli malzeme kullanılarak tamamlanma aşamasına mevrut projede, alıcılara dönemin sunma uygun ödeme şartlarını sunuldu. Memleha Vadi Evler projesi, Türkiye’dahi ilk kez aynı toplumsal ev projesinde makbul “Gri Su Düşüncesiz Avantaj” sistemiyle da civar plana daha çok. Bu sistemde evlerde kullanılan sular (duş, küvet, tuvalet, çamaşır makineleri ve mutfaklardan vb. gelen evsel kalifiye atılmış sular) arıtılarak, yeniden (klozetlerin rezervuarlarında ve bostan sulaması amacıyla) kullanılıyor. Böylece hem su faturalarından hem üstelik günde sayı farkı 100-150 kişinin ihtiyacı olan kısaca 20 bin litre sudan tasarruf edilerek, doğal akarsu kaynaklarının ve çevrenin korunmasına oylumlu katkıda bulunuluyor. KİPTAŞ Tuzla Yer Evler; modern mimarisi, bala oyun alanları, cadde üstü dükkanları ve duvarlarla kuşatılmış sıfır dizayn anlayışıyla bulunduğu bölgeye de derece katacak.

Share: