İçişleri: Tendürek Dağı teröristlerden ağız ağıza temizlendi

İÇİŞLERİ Bakanlığı, Dert Doğubayazıt ile Van Çaldıran arasındaki Tendürek Dağı’nda 1’i ‘terörden arananlar listesi’nin turuncu, diğeri boz kategorisinde düz alan 2 teröristin tembel kuzuluk getirildiğini ve böylece dağın tamamen teröristlerden temizlendiğini açıkladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, ‘Eren Abluka-32 Martir Açıkgöz Uzman Çavuş Mustafa Kader Operasyonu’ kapsamında, bugün Çaldıran ilçesi kırsalında yarıcı teşkilat mensupları ile sâdır silahlı çatışmada 2 teröristin silahlarıyla gelişigüzel atıl ağıl getirildiği belirtilerek, “Sonunda 16 Ağustos 2022 tarihi itibarıyla Tendürek Dağı yarıcı terör örgütü mensuplarından tamamen arıtılmış oldu. Operasyonda tembel kuzuluk getirilen teröristlerden birinin terörden arananlar listesinde turuncu kategoride vadi alan ‘Evindar’ kod adlı Tuğba Tambahçeci olduğu belirleme edildi. Teröristin; 15 Eylül 2016 tarihinde Doğubayazıt ilçesi Gökçebudak köyünün Tezyifkâr belen Tendürek Dağı istikametinde mevcut Karakuş Tepe Üs Bölgesine saldırı olayına katıldığı, 10 Mayıs 2017 tarihinde Doğubayazıt-Çaldıran Karayolu Yılanlı Bel Gerçek bölgesine mail bire bir mesafeye yerleştirilen ahali yapımı patlayıcının patlaması sonucu 1 personelin martir edilmesi ve 2 personelin yaralanması eylemine katıldığı, 2016 yılından itibaren Tendürek Dağı bölgesinde yapılan eylemlerin tümüne katıldığı belirlendi. Tembel ağıl getirilen sair teröristin ise ‘Eylem’ harf ünlü Ululuk Taşir olduğu ve terörden arananlarda boz kategoride düz aldığı tayin edildi” denildi.

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat da Twitter’daki hesabından yaptığı açıklamada, “Tendürek arı sili. Ülkemize ve Milletimize adamakıllı tıpkısı haberimiz var: Kahraman evlatlarımız, Muazzez Kuşatma-32 Operasyonu’nda; bir terör yuvasındaki son 2 teröristi henüz süreduran hale getirerek, tamamen temizledi. Ayrımsız turuncu ve bir boz yıldırıcı daha sarı torbada” dedi.

Share: