İçişleri Bakanı Soylu’dan AFAD’ın çalışmalarına ilgili videolu paylaşım

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, “Çağdaş ayrımsız facia yönetiminden hangi olması gerekiyorsa zaman Türkiye’da var. Size deprem veya başat olmayacağının sözünü veremeyiz. Kimse veremez, ama tıpkısı daha kimsenin ‘Nerede bu çap?’ demeyeceğinin sözünü veriyoruz.” dedi.

Aristokrat, toplumsal iletişim araçları hesabından, İçişleri Bakanlığı Afet ve Evgin Kapsam Yönetimi Başkanlığının (AFAD) çalışmalarına ilgilendiren açıklamalarda bulundu.

Dünyada facia riski arz faziletkâr coğrafyalardan birinde yaşadıklarını tamlayan Aristokrat, güneş boyunca depremlerle, sellerle, heyelanlarla sınandıklarını ve haddinden fazla iri acılar yaşadıklarını dile getirdi.

“Yaşanan değme afette vatandaşlarımız muhik ve bire bir o büyüklüğünde da zehir tıpkı soru sordu, nerede bu izzet?” ifadesini kullanan Aristokrat, şöyle bitmeme etti:

“Bu soru, afet yönetimine bakışımızı değiştirdi. Türkiye’nin afet geleceğini değiştirdi. 2011’deki Simav ve Van depremleri, 2020’deki Elazığ ve Malatya depremi, Bingöl Karlıova, İran merkezli Van Başkale depremi, İzmir depremi, Giresun hâkim felaketi, 2021 yılındaki Rize-Artvin baskın afeti, Kastamonu-Sinop-Bartın hâkim afeti, Adana, Mersin, Antalya, Muğla orman yangınları. Bu yıl yaşanan orman yangınları, hepsinde celal oradaydı. AFAD ekipleri, AFAD koordinasyonunda kamunun bütün kurumları ve kuruluşları, mecmu bakanlıklar, sivil sosyete kuruluşları, Kızılay, polis, jandarma, Büyüklük Akarsu İşleri, karayolları, Kasaba Kentçilik, İller Bankası, Türk Silahlı Kuvvetleri, Yaka Güvenlik Komutanlığı, İl Özel İdareleri, belediyeler, itfaiyeler, hiçbir karmaşa ve hiçbir gecikme yaşanmadan büyüklük oradaydı.”

2020 Elazığ depremine çabucak 7 bin 574 personelle engelleme edildiğini nâkil Soylu, “35 bine yakın otağ gönderdik. İzmir depreminde çadırlar, konteynerler, 10 bini çok personel, 1500’e mail araçla bilcümle birlikte oradaydık. 2021 yılındaki Muğla orman yangınında 13 bin personelle, Mersin Ağacı yangınına 726 personel, tıpkı zamanda helikopterler, arazözler…” dedi.

“Vatandaşımıza hiçbir şeyin sıkıntısını veya eksikliğini çektirmedik”

Batı Karadeniz sel felaketine 1500’e mümasil miftah, 12 bine mail personel, 26 helikopter, korvet, 14 yaka asayiş botuyla müdahale edildiğini hatırlatan Soylu, Adana orman yangınında ise sadece 3 bin 222 tahliye gerçekleştirildiğini bildirdi.

“Antalya orman yangınında uçaklar, helikopterler, arazözler, hisse senedi makineleri gine 10 bine mail personel, bine mail miftah ve itfaiye aracı araçları, vatandaşımızın ve ormanlarımızın birlikte oldu” bilgisini dahi paylaşan Nazır Aristokrat, şu açıklamalarda bulundu:

“Artvin ve Rize başat afetinde 568 vatandaşımızı tahliye ettik. Gine binlerce personel tekrar 1500’e mümasil araçla afete engelleme ettik. Bütün bu saydığım ve sayamadığım, battaniye dağıtmaktan tutun, 3 nöbet ısıdam aşındırmak çıkarmaya büyüklüğünde dayanıklı çok hareketlilik yaparken hiçbir karambol, izzet namına hiçbir panik yaşamadık. Afetzedeleri yeri geldi helikopterle çatıdan aldık. Yeri geldi şayet bire bir karye yerleşim yerinde canlılık yoksa oraya helikopterle elektrik üreteci indirdik, günlük çıkar yol, atlatmak, gıda getirdik. Yeri geldi sahil güvenlik gemileri ile kıyıdan tahliyeler yaptık. Hangi deri hangi battaniye ne soba ne YEMEK hangi giyecek, vatandaşımıza tek şeyin sıkıntısını yahut eksikliğini çektirmedik. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın yönettiği hiçbir afette Tanrı’a çok şükür ‘Nerede bu çap?’ cümlesini tek duymadık. Onun hesabına bir tane tıpkı umum duyduk, Cenabıhak devletten ve milletten razı olsun.”

“Bu noktaya şüphesiz geldik?”

“Tamam bu noktaya zahir geldik?” sorusunu soran İçişleri Bakanı Aristokrat, 2009’bile Cumhur Reisi Erdoğan’ın vizyonu ve talimatlarıyla AFAD Başkanlığını kurduklarını bildirdi.

Böylece, kıyamet yönetiminde yepyeni ayrımsız izlem oluşturduklarını vurgulayan Aristokrat, “Hemen enkazdan avlu çevirmek değil, kıyamet öncesi, afet hatırat ve afet sonrası iyileştirme kendisine bütüncül ayrımsız kıyamet yönetimi oluşturduk.” dedi.

Kıyamet öncesi hazırlık için hareketli kampanyalar yaptıklarını belirten Soylu, 2020’nin kıran tedarik yılı olduğunu hatırlattı.

Aristokrat, geçen yılı de kıyamet eğitim bilimi yılı zar ettiklerini anımsatarak, 56 milyon kişiye facia farkındalığı ile ulaştıklarını söyledi. 2022’yi ise tatbikat yılı kendisine ilan ettiklerini bildiren Vekil Aristokrat, 51 bini ekol tatbikatı doğmak amacıyla 57 bin 400 tatbikat yaptıklarını dile getirdi.

Erzurum Şita Tatbikatı, Trabzon’dahi dominant ve ekstrem tatbikatı, Antalya’dahi orman yangını tatbikatı, Kütahya’de beyaz zehir tatbikatı, İstanbul Kağıthane’dahi yer sarsıntısı tatbikatı ve bir nice eskimemiş tatbikatı bu yıl süresince gerçekleştirdiklerini aktaran Bakan Soylu, son teşrin kocaoğlan üzere dahi “Türkiye Hareket Yadigâr Tatbikatı”nı planladıklarını bildirdi.

Hazırlık anlamında çokça özel tıpkı akademik say gerçekleştirdiklerini anlatan Soylu, 81 ilin cemi risklerini gözeterek, temas ilde riziko tenkis planlarını tamamladıklarını söyledi. Bunları hem akademisyenlerle hem kamu tarafından uygulayıcılarla, üniversitelerle ve evcil yönetimlerle hep birlikte gerçekleştirdiklerinin altını çizen Soylu, demin da bu planların strateji ve değerlendirme ayağını yürüttüklerini kaydetti.

Öte yandan facia engelleme kapsamında dahi oylumlu çalışmaları olduğunu belirten Aristokrat, gelişigüzel şeyden önce Türkiye Kıyamet Engelleme Planı’nı oluşturduklarını ve bunu daima olarak güncellediklerini vurguladı.

Sonuç 3 yıldaki umum afetlere bu traksiyon çerçevesinde müdahale ettiklerini ve hiçbir dava yaşamadıklarını rapor fail Soylu, Türkiye Afet Engelleme Planıyla amme ve sivil toplumun bütün gücünün, afet çabucak tek benzeri beden kabil harmoni içinde çalıştığını söyledi.

“Gönüllü sayısı 562 bine ulaştı”

Mavera yandan, AFAD Hasbilik sistemini kurduklarını ve fahri sayısının 562 bine ulaştığını söyleyen Soylu, “Tıpkısı apayrı yeniliğimiz arama istirdat ekipleri ile ilgili. Bu ekiplere terbiye verilip AFAD çatısı altında seçme biri akredite edildi. Halen Türkiye’da denklik almış taharri kurtarma ekibi sayısı 61. Polisimizin KILIKLI arama kurtarma, jandarmamızın Kurnaz Taharri Istirdat timleri var.” diye konuştu.

Toplam personel sayısını yükselttiklerini, 81 iklim müdürlüğünde 27 geri hizmet, 54 bile bindi deposu bulunduğunun altını çizen Icra Vekili Aristokrat, şunları kaydetti:

“Bunun haricinde hisse senedi makinelerimiz ve araçlarımız var. Depolarımızda tek eksiğimiz olmadığı kabilinden buralardaki malzemeleri belli periyotlarla yeniliyoruz. Üçüncü adına de facia sonrası ıslah çalışmalarımız var. Çıktı konteynırlar, oba kentler çabukça onların yerini kayran afetzedelere birinci yılında evlerini tasdik etmeye başlıyoruz. Afetlerin çabukça ardından nakdi yardımlar, hasar ödemeleri, hasar tespitleri tehirsiz gerçekleştiriliyor. Serencam 3 yıldaki cuşiş ve sellerden belde mecmu 617 milyon lira hasar ödemesi yaptık. 83 bin afetzedeye 488 milyon nakdi arkalama, katabolizma ve çökme kaldırma amacıyla 98 milyon ve istinat duvarları üzere doğrusu şanlı harcamalar gerçekleştirdik.

58 bin 320 sayı facia konutunun inşaatına başladık. Belde ve Şehircilik Bakanlığımızla TOKİ ile 31 bin 133 konutun adalet sahiplerine teslimatını yaptık. 21 bin 905 konutun inşaatına bitmeme ediliyor. Türkiye Afet Riziko Kısıntı Planı (TARAP), Türkiye Kıran Engelleme Planı (TAMP) ve Türkiye Kıyamet Sonrası İyileştirme Planı (TASİP). Adımlarımızı bu 3 plan çerçevesinde atıyoruz ve sonuç alıyoruz. Bunun yanı sıra vatandaşlarımıza yapışık AFAD mobilize üzere uygulamalarımız, facia yönetimini kolaylaştıran AYDES gibi sayısal zir yapılarımız var. Modern tıpkı kıran yönetiminden hangi olması gerekiyorsa bugün Türkiye’üstelik var. Size sarsıntı yahut yeğin olmayacağının sözünü veremeyiz. Kimse veremez, amma bire bir elan kimsenin ‘Nerede bu çap?’ demeyeceğinin sözünü veriyoruz.”

Share: