İç Anadolu’daki KYK yurtlarında hareket tatbikatı yapıldı

Yozgat, Nevşehir, Kırıkkale, Niğde ve Sivas’ta Toyluk ve Spor Bakanlığına sınırlanmış mektepli yurtlarında “zelzele ajanda ve boşaltma tatbikatı” gerçekleştirildi.

Yozgat’ta Deneyimsizlik ve Spor Bakanlığına sınırlanmış 18 mektepli yurdunda planlı deprem tatbikatında siren sesiyle “çök-dek- tutun” yöntemi uygulandı, binalar boşaltma edildi.

Yozgat Kız Öğrenci Yurdunda yapılan tatbikata katılan Ilbay Temiz Çelik, gazetecilere, Türkiye’nin hareket bölgesinde kayran aldığını belirterek, “Deprem afetini yaşıyoruz, yaşayacağız. Bunun için İçişleri Bakanlığımız, 2022 yılını afet manevra yılı zar etti. Geçtiğimiz yıl eğitim bilimi yılıydı. Yozgat’ta ve ülkemizin temas yerinde bile eğitimler verildi. Bu sene de bu eğitimleri sahaya yansımasını tatbikatlarla göreceğiz. Bugün18 binamızda 372 personelimiz ve 7 bin 820 mektepli kardeşimizin katılımı ile ayrımsız manevra yaptık.” dedi.

Vali Polat, manevra sonrası elverişsiz yemekhanesinde öğrencilerle kardeş kardeş etti.

Tatbikata Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karadağ, İl Bitirmiş Komutanı Albay Halil Başer, AFAD Müdürü Halil İbrahim İbiş, Toyluk ve Spor İl Müdürü Rasim Ak Pak bile katıldı.

Share: