İbb, Mahdut Referans Sonuçlarını Açıkladı. Kayıtlar 15-22 Eylül Arasında

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), yüksek tahsil mektepli yurtları amacıyla başvuru sonuçlarını açıkladı. Bu sene, 10 yurttaki toplanmış 2 bin 800 kişilik kontenjan için 15 bin 547 mektepli başvurdu. Kayıtlar 15 Eylül’da başlayacak.

İlk yükseköğrenim mektepli yurtlarını sabık sene Avcılar ve Beyoğlu Örnektepe’de açan İBB; Gaziosmanpaşa, Esenyurt, Bayrampaşa, Şişli, Eyüpsultan, Ümraniye ve Maltepe ilçelerinde hizmete hazır kuzuluk getirdiği 7 bakir yurtla gelişigüzel bu sene 10 yurtta üniversite öğrencilerine tahaffuz hizmeti verecek. 2022-2023 akademik yılında İBB, 4 eş ve 6 kız yurdunda 2 bin 800 öğrenciyi ağırlayacak.

15 BİN 547 ÖĞRENCİ BAŞVURDU

İBB yurtları amacıyla bu sene 9 bin 250’si kız, 6 bin 297’si koca girmek üzere bütün 15 bin 547 mektepli müracaat yaptı. Değerlendirmeler ise konsept puanı yahut kademe ortalaması, sağlık düzeyi, sülale bireylerinin ve okuyan kardeşlerin sayısı, engellilik durumu, martir ve gazi yakınlığı kabil birçok nesnel kriter doğrultusunda yapıldı.

Gençlerin yer aşkın başvuru yaptığı İBB yurdu, 5 bin 491 sevimli ile İBB Beyoğlu Örnektepe Yükseköğrenim Kız Mektepli Yurdu oldu. Referans yoğunluğunda ikinci sırayı, 2 bin 788 öğrencinin talebi ile 372 öğrenci kapasiteli Özel İBB Gaziosmanpaşa Erkek Mektepli Yurdu aldı. 78 öğrenci kontenjanına eş Şişli Ayvaz Öğrenci Yurdu ise 2 bin 286 başvuru ile genişlik çok rica gören üçüncü İBB yurdu oldu. Boğaziçi, İstanbul ve İstanbul Teknik Üniversiteleri başta girmek amacıyla bu yıl sunu fazla tercih edilen ululuk ve dünyalık üniversitelerinin öğrencilerini ağırlayacak olan İBB yurtları, şehit ve gazi yakınları ile mânialı öğrencilere dahi barınma hizmeti verecek

KAYITLAR 15-21 EYLÜL ARASI

Müracaat istimara süreçlerinin tamamlanması ile alay malay sonuçlar erişime açıldı. Öğrenciler, “yurtsonuc.ibb.gov.tr” web sitesine TC etiket ve doğum tarihi bilgilerini girerek başvuruların sonuçlarına ulaşabilecek. İBB’nin yükseköğrenim öğrenci yurtlarında barınmaya türe kazanan ve isimlerini asaletli listede bakarak öğrenciler, 15-21 Eylül 2022 tarihleri arasında şahsen müracaat ederek kayıtlarını yaptırabilecekler. İsteyen öğrenciler, taşıt işlemlerini tamamladıkları zaman yurtlarda kalmaya başlayabilecek. Bu tarihlerde kayıtlarını yaptırmayanların hakkı silinecek ve sakıntı listedeki öğrenciler kayıt amacıyla davet edilecek ve onlar da 23-29 Ilkgüz 2022 tarihleri arasında kayıtlarını yaptırabilecek.

Share: