IAEA Başkanı Grossi: Özgür risk değerlendirmesi için saha ziyareti mukteza

Konfedere Uluslar (BM) Düzenlilik Konseyi’nde Ukrayna’daki Zaporizhzhia Nükleer Santrali’ndeki durumu ahbaplık etmek için yapılan tıpkı oturumda konuşan Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (IAEA) Başkanı Rafael Grossi, kurumun santraldeki varlığının, kurumun nükleer asayiş ve himaye alanlarında eke beceri işler yürütmesine imkân sağlayacağını belirterek, “IAEA’nın nükleer güvenlik risklerine ilgilendiren bağımsız tıpkısı riziko değerlendirmesi geliştirmesi ve sağlaması üzere mukteza olan, saha ziyareti sırasında toplanan bu bilgilerdir” dedi.

IAEA Başkanı Grossi, BM Düzenlilik Konseyi’nde Ukrayna’daki Zaporizhzhia Nükleer Santrali’ndeki durumu ahbaplık etmek için yapılan benzeri oturuma video bağlantısı tarafından konuştu. Grossi, IAEA’nın santraldeki varlığının, kurumun çekirdeksel asayiş ve esirgeme alanlarında kocaman beceri operasyon yürütmesine imkân sağlayacağını belirtti.

“DEĞME İKİ TARAFIN ÜSTELIK IAEA İLE İŞ BİRLİĞİ YAPMASINI MURAT EDİYORUM”

5 ve 6 Ağustos’ta bombardımana maruz artan yapılış bölgesinde bilcümle askeri faaliyetin durdurulması çağrısını yineleyen Grossi, “Ukrayna marifetiyle sağlanan en son bilgilere binaen, IAEA uzmanları, bombardıman yahut gayrı akıbet askeri eylemlerin benzeri sonucu olarak nükleer güvenliğe yönelik ivedili aynı gözdağı olmadığı ön değerlendirmesinde bulundu. Fakat bu anbean değişebilir. Bu silahlı çatışmanın her iki tarafının bile IAEA ile işbirliği yapmasını ve benzer olan bildirme güdük sürede bire bir ekibin Zaporizhzya Çekirdeksel Santrali’ne gitmesine cevaz vermesini rica ediyorum” dedi.

“BAĞIMSIZ BİR RİSK DEĞERLENDİRMESİ İÇİN MEYDAN ZİYARETİ GEREKLİ”

IAEA’nın Ukrayna ve Rusya’dan tesisin durumu, çalışması ve maruz kaldığı hasar üzerine çelişkili bilgiler aldığı ve fiziki olarak sahada olmadan kurumun uzmanlarının bu değerlendirmeleri doğrulayamadığı belirtildi. Grossi’nin liderlik edeceği böyle tıpkısı görevde IAEA uzmanlarının, tesislerdeki fiziki hasarı değerlendireceği, esas ve sakınma inanma ve asayiş sistemlerinin çalışır durumda olup olmadığını belirleyeceği ve kontrol odası personelinin iş koşullarını değerlendireceği tabir edildi. Grossi, “IAEA’nın çekirdeksel asayiş risklerine ilişkin bağımsız tıpkısı riziko değerlendirmesi geliştirmesi ve sağlaması amacıyla lazım olan, saha ziyareti sırasında toplanan bu bilgilerdir. Zaporizhzya’ya yapılacak tıpkısı fariza çabucak IAEA’nın bağımsız çalışmasına yarayışlı olmakla kalmayacak, aynı zamanda nükleer santralin operatörleri ve düzenleyicileri için de yarayışlı olacağına inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Share: