Horon eşliğinde imece usulü ile parke taşı döşediler

Horon eşliğinde imece usulü ile parke taşı döşediler

ARTVİN – Artvin’in Borçka ilçesinde imece usulü ile kaza halkı horon eşliğinde caddelere parke taşı döşedi.

Borçka Belediyesi ilçe halkına “Borçkamızın çehresini değiştirmeye, çorbada tuzun kaldırımda taşın olsun” sloganıyla cadde ve sokakları imece usulü parke taşı mefruşat çağrısında bulundu. Bu kapsamda Mehmet Akif Ersoy mahallesinde ve Maradit caddesinde kaymakamlık halkı parke taşı çalışmasına katıldı. Toplumsal medya ve belediye hoparlörlerinden yapılan çağrılar sonrası eş, erkek haddinden fazla sayıda vatandaş eldivenleri takıp parke taşı döşedi. Parke Taşı taşları vasıtasız ele dolaşarak caddelerle buluştu.

İmece Karadeniz’de olunca vatandaşlar, akordiyon eşliğinde horan oynamayı boşlama etmedi. Bir yandan parka döşenirken tıpkısı yandan horon oynayarak doyasıya eğlenildi.

Borçka Belediye Reisi Ercan Orhan da çalışmalara katılarak hem şehremaneti işçilerine hem dahi vatandaşlara müzaheret etti. Orhan “Bugünde burada vatandaşlarımız bu işi üstlenmesi ve bir dayanışma ağı tasarlamak için imece çağrısı yaptık. Bu doğrultuda vatandaşlarımız buraya katılma ettiler. Sağ olsunlar birlikte hangi kadar çabuk bire bir şekilde burayı bitirsek vatandaşların dirim konforu artacaktır. Vatandaşlarda yaptığımız bu çalışmaya sahip çıkmıştır. Bu imece kültürü filhakika bu toprakların ayrımsız kültürü. Bu kültürü henüz birlikte geliştirmemiz gerekiyor. Tesanüt yaşatır diyoruz çünkü tesanüt ile yapılırsa işlerimiz hafifler ve henüz çabuk aynı şekilde ilerler. Zaman kestirmece 35 bin metre rubai ayrımsız alanda emek yaptık. İmece çalışmalarımız devam edecek” dedi.

Share: