Hazne ve Maliye Bakanı Nebati’den CHP Umumi Başkanı Kılıçdaroğlu’na “ÖTV” yanıtı Açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, CHP Genel Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun “seçim sonrası otomobilde ÖTV indirimi” yapacaklarına ilişik vaadine yönelik, “Kimsenin bu tuhaf iskele babası konuşmalarla vatandaşları çevirgeç ahiz kararlarını kusurlu yönlendirmeye hakkı yoktur.” ifadesini kullandı.

Bitkisel, Twitter hesabı üzerinden, Kılıçdaroğlu’nun “seçme sonrası otomobilde ÖTV indirimi yapacağız” vaadini değerlendirdi.

Kılıçdaroğlu’nun, tıpkısı süredir piyasaları manipüle ika ve bitiren davranışlarını kontra etkileme gayretinde bulunduğunu ve bunu mahzunca karşıladığını tamlayan Bitkisel, şöyle bitmeme etti:

“Geçen günlerde finansal piyasalarda istikrarı ve güveni pekiştiren Düzey Korumalı Mevduat’a ait ifadelerinizden bilahare deminden birlikte hiçbir konuşu dayanağı sıfır, gerçeklikten uzak otomobilde ÖTV indirimi vaadinizi gördüm. Sizin bu manipülasyonunuzu espriye alarak ‘tam ÖTV’yi artıracaktık ki Kılıçdaroğlu konuştu’ şeklinde tıpkısı kortej söyledim. Ben demin size durumu anlatayım; ‘vergi politikaları’ belirlenirken nelere dikkate edileceği, ortalık bozucu hareketlerden lacerem kaçınılacağı ve vergilemede kuşkusuz nesnel olunacağı hususları, sizin çok mebzul bildiğinizi tez ettiğiniz vergiciliğin esas kurallarındandır. Kazanç artışı yahut indirimi şeklinde planımız olsa bunu sizin kadar ulu orta konuşup fiyatları artıracak-azaltacak ve sektörde bitiren davranışlarını bozucu şekilde yapmayız.”

Bitkisel, Kılıçdaroğlu’nun, hesaplı temelleri olmayan ve içi doldurulmamış, serbest ticareti bozucu, fiyatları manipüle eden tarzda politik takı anlayışına sığmayan konuşmalarının, yıkmacı mugayeret yapmasının dışında Türkiye’ye aynı faydası bulunmadığını anlatım etti.

Kimsenin bu cins iskele babası konuşmalarla, vatandaşları açkı ahiz kararlarını kusurlu yönlendirmeye hakkı bulunmadığını vurgulayan Bitkisel, şunları kaydetti:

“Bu soy davranışlar lazım vatandaşlara gerekse sektöre kötülük verir. Kaldı kim şu anda otomotiv sektöründe ÖTV konusu gündemimizde yoktur. Mavera yandan Türkiye Iktisat Modelimizin anne omurgalarından biri olan üretimde yerel ve milli projelerimizi destekliyoruz. Geçtiğimiz aylarda elektrikli otomobillerin vergisini yüzdelik 60’tan yüzdelik 10’a indirdik. Bu tazammun giren ve 2023 yılında yollarda olacak milli markamız TOGG’u karşılamaya hazırlanıyoruz. Bizler domestik ve milli üretimin ardı sıra koşmaya devam edeceğiz. Bizi izlem etmeye devam edin.”

Share: