Hazne ve Maliye Bakanı Nebati, YANLIŞSIZ Fırka Isparta İl Başkanlığında konuştu: (2)

Hazne ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Türkiye’nin şu anda erke konusunda yer problemi yaşamadığını belirterek,”Silivri’deki, Tuzla’daki depolarımız full yoğun. Temas çeşit anlaşmamız işlenmiş şekilde, tabii gazımız her kısıntıya uğramadan geliyor. Petrolde, gıdada tıpkısı problemimiz namevcut.” dedi.

AK Fırka Isparta İl Başkanlığını ziyaretinde mütekellim Vekil Nebati, kur korumalı tevdiat hesabıyla dövizin rekabet edilebilir, düzey şeklinde öngörülebilir olduğunu dile getirerek, iş dünyasının önündeki süreci, enflasyon ve kurla bağlantılı olmak kaydıyla görebildiğini, siparişlerini ona bakarak fiyatlandırdığını, girdi maliyetlerini bilip hesabını yaparak geleceğe ümitle baktığını belirtti.

Bitkisel, geleceğe ümitle bakmanın getirdiği moralle zaman az dışından ağır ayrımsız şekilde kaynak geldiğini bildirerek, “Özellikle fonlar Borsa İstanbul’a geliyor. Niçin? Zira Türkiye hamaset veriyor. Zaman Avrupa Eşkâl Bankası saldırgan ayrımsız ürem artırımı yoluna gitti. Dünyada biçim bankalarının almış olduğu kararlar, piyasayı daraltıcı ve enflasyonu çabuk benzeri şekilde engelleyecek adımlar olduğu için ev dışında oluşabilecek talepteki isteksizliği hızlı tıpkı şekilde Türkiye’den karşılayabilecekleri bire bir ayla dönüştürdü. Bizler büyüyoruz.” ifadelerini kullandı.

“251 bilyon teklik vergiden vazgeçiyoruz”

Nema odaklı yürüdüklerine, insanların işini kaybetmeyeceği şekilde ilerlemeyi önemsediklerine bel fail Bitkisel, şunları kaydetti:

“Sabık yıl 150 milyar liranın üstünde vergiden vazgeçmiştik. Bu sene 251 bilyon teklik vergiden vazgeçiyoruz. Dünyada hele Avrupa’dahi doğal gaz fiyatları almış başını gidiyor. Avrupa’nın problemleri var, bire bir tarafta fiyatlar erdemli onun amacıyla dahi haddinden fazla majör artırım tedbirleri alıyorlar, kısıtlamalara gidiyorlar antrparantez üretimlerini durduruyorlar. Bizim kadar ülkelerden üretim siparişlerine önceki durumdalar ama onların bir zamanda çok büyük tıpkısı problemi, arzla ilişik bile sıkıntıları var, gaz bulamayabilirler. Türkiye şu anda enerji üstüne en problemi yaşamıyor. Silivri’deki, Tuzla’daki depolarımız full mahmul. Değme cins anlaşmamız yapılmış şekilde, saf gazımız seçme kısıntıya uğramadan geliyor. Petrolde, gıdada bir problemimiz bulunmayan. Şu anda üretim artışlarından, verimliliğinin efdal olmasından, havaların sayesinde dolgunca nişane elde ettik. Bunları tarlada bırakmadık, bunlara çok gani karşılık vererek TMO’nun depolarını buğdayla, arpayla, mercimekle dolduracak şekle getirdik.”

“Daraç gelirlileri rahatlatacak kullanılmamış tedbirlerimiz yolda”

Nebati, enerjide problemin fiyatlar olduğunu, bunu vatandaşlara yansıtmamaya himmet ettiklerini, konutlarda yaşayanların doğal gazı alışılagelen fiyatın yüzde 80’in üzerinde henüz ucuza aldığını kaydetti.

Ev gelirlileri, emeklileri, memurları, işçileri rahatlatacak tedbirleri aldıklarını, yeni tedbirlerin de yolda olduğunu belirten Nebati, “Krediye ulaşmada müşkülat güçlü, yüreklilik almakta zorlanan, krediye ulaşsa da firmasındaki aksaklıklardan dünya alamayacaklar eşhas amacıyla da çok özel tıpkısı paket hazırlayarak, alelhusus C ve D firmalarımızı rahatlatacak adımlar atıyoruz. Tığ çalışıyoruz, talepleri dinliyoruz, talepleri karşılayacağız.” dedi.

Nebati, ülkede 4 yıldır “erken seçim yaygarası” yapıldığını dile getirerek, şöyle bitmeme etti:

“Er seçim yaygarasıyla ülkenin ekonomisini kilitlemeye çalışanlar, bire bir taraftan hayalet kırıklığına uğrarken öbür taraftan dahi önümüzdeki haziran ayında, eskiden yapılacak seçimlerde kendilerine tıpkı aday de üretememiş durumdayken, birbirleriyle uğraş ediyorlar. Bizim adayımız kim? Recep Tayyip Erdoğan. Bizim adayımız ne yapıyor? Geleni deviriyor, geleni yeniyor, şimdi mindere çıkma neredesin diyor? Biri sakat ağızla ‘ben varım diyor’ başkası yarım yamalak ağızla ‘sen olmamalısın’ diyor. Ayrımsız gayr ‘ben senin ortağınım amma eş olduğumu muhtemelen etme’ diyor. Ötekisi diyor kim ‘sen benim ortağımsın amma görmezlikten gel’ diyor. Şimdi kendilerini darı ambarında zanneden tavuklara dönüştürmüş durumdalar.”

Türkiye Cumhuriyeti’nin bu mübarek yürüyüşünü durduracak tek kısık olmadığına aksan yapan Bitkisel, seçimlere çatlak ayından itibaren enflasyonun aşağıya inmiş şekilde gideceklerini, Türkiye’nin bundan ahir iktisadi aktivitelerini ülkenin faziletli teknoloji ürünleriyle ve defans alanındaki o katlanılamaz sıçrayışıyla devam ettireceğini sözlerine ekledi.

(Bitti)Share: