Havza’da Hacı Yüksek-Cevahir Karı Çevik Camisi’nin temeli atıldı

Kesim’de, iyilikçi Acara ailesi marifetiyle yaptırılan Hacı Uca-Mücevher Eş Acar Camisi’nin temeli, törenle atıldı.

Değirmen Üstü Mahallesi’nde yaptırılan caminin temel atma töreni, Kur’an-ı Koçak tilavetiyle başladı.

Samsun Valisi Zülkif Dağlı, burada yaptığı konuşmada, temeli atılacak caminin gençliğe ve ahir nesillere kırnak olması temennisinde bulundu.

İnsanların ardı sıra müfit fail bala bırakmalarının çok fena hâlde olduğunu belirten Dağlı, “Ancak arkadaşlarımıza tavsiyem, hayrımızı sağlığımızda yapalım. Camilerimizde 4-6 gözyaşı anaokulları açıyoruz. İnşallah burada bile anaokulu açacağız. Buraya 4, 5, 6 yaşındaki çocuklarımız gelirse dal katta yaptığımız camiler boşuna idmansız olur. Onun için 4-6 gözyaşı konusunu hassasiyetle desteklemekteyiz.” dedi.

Dağlı, 4 ay kadar önce Bölge OSB’birlikte 10 tesisin temelini da attıklarını dile getirerek, “İnşallah Mıntıka OSB’yi on katına genişleteceğiz. Havza OSB’miz amacıyla cami projemiz amade. Yoldan görünen ve manası olan tıpkı cami yapacağız.” ifadesini kullandı.

İYİ Tümen Grup Başkanvekili Erhan Idareci de toplumun şanlı tıpkısı ihtiyacına yanıt verecek camiyi yaptıran Acara ailesine teşekkürname etti.

CHP Samsun Mebus Kemal Kabadayı ise caminin güzel olmasını diledi.

Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir da camilerin toplumda eke yeri bulunduğunu vurgulayarak, “Önceleri benzeri cami yapılır, kent bu caminin etrafına kurulurdu. Bizler birlikte mamure uygulamalarında buna özen etmeye çalışıyoruz.” diyerek konuştu.

Hayırsever Acara ailesi namına konuşan Mıntıka Tecim ve Uran Odası Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Enerjik de emrihak fail ocak büyüklerinin adını yaşatmak, bunu yaparken müfit benzeri hizmete imza atmak istediklerini anlatarak, “Bu bizim hayalimizdi, Cenabıhak bizlere kader etti. İnşallah imdi dahi eş olarak ilçe halkımıza hizmete bitmeme edeceğiz. İnşallah camimizi önce teravih namazı namazına yetiştireceğiz.” dedi.

İl Müftüsü Seyfullah Çakır eliyle yapılan duanın arkası sıra kesilen kurban ile caminin temeli atıldı.

Hacı Büyük-Cevahir Eş Acara Camisi, 2 bin 400 metrekare düzlük üzerine 400 metrekare kendisine inşa edilecek. 1200 metrekare tasarruf alanı olacak cami, tahminî 4 milyon liraya servet olacak.

Temel atma törenine Havza Kaymakamı Cengiz Nayman, Asarcık Kaymakamı Fatma Gül Nayman ile vatandaşlar katıldı.

Share: