Hatay Büyükşehir Belediye Reisi Cenk, Rus Gazetecileri Ağırladı

Hatay Büyükşehir Uray (HBB) Başkanı Lütfü Cenk, kentte Acımasız gazetecileri ağırladı. Gastronomi Evi’nde planlı buluşmaya kentin domestik basın ve millî ajansların temsilciler birlikte katıldı.

Zalim gazeteciler, HBB Başkanı Lütfü Savaş’ın konuğu olarak kentte tarihi ve turistik yerleri gezdi. Komutan Çarpışma’a misafirperverliğinden yağlık teşekkür fail gazeteciler, Hatay’ın tarihine, yemeklerine ve kültürel zenginliklerine tanıklık etmekten duydukları memnuniyeti dile getirdi. Hatay’ın tanıtımı üzere biraz sene önce Rusya’ya gittiklerini söyleyen Cenk dahi Acımasız yetkililerin pandemi sebebiyle kenti görüşme edemediğini ve turizm konusundaki çalışmaların sekteye uğradığını belirterek, projelerin kaldığı yerden devam etmesi amacıyla çalıştıklarını söyledi.

Kenti ‘ilklerin ve enlerin şehri’ olarak özetleyen Çarpışma, şöyle konuştu:

“Üç gökçe dinin önceki ibadethaneleri burada. Dünyada sokakları ilk kez ışıklandırılan ana yol gene Hatay’de. Gayrıresmi olimpiyatların yüzyıllarca yapıldığı meydan esasen Antakya’dır. Bir zamanda burası ayrımlı budunsal üs ve inanıştan insanların ahbapça yaşadığı tıpkısı şehirdir. Şimal Afrika, Orta Doğu ve Anadolu’nun ortasında meydan almamız bize ticari yönden bile balaban katkı sağlıyor.”

Cenk, şehrin ekin zenginliğinin gastronomisine da yansıdığını aktararak Hatay’ın 600’ün üzerinde aşındırmak çeşidiyle UNESCO’nun 36 Gastronomi Şehri’nden bire bir tanesi olduğunu vurguladı. Rusya halkının Türkiye’üstelik imdi Antalya ve Muğla’yı turistik şehirler olarak gördüğünü tamlayan Kavga, Hatay’ın birlikte turizm açısından değerlendirilmesi gerektiğini ve bu sebeple Acımasız gazetecilerin Hatay’ı ülkelerine tanıtmalarının majör olduğunu anlattı.

Moskof gazetecilerin, Türkiye’deki Cumhurbaşkanlığı seçme sürecinin Rusya’dahi dikkatle izleme edildiğini belirtmeleri ve seçimi ulus ittifakının kazanması halinde ilişkilerin hangi yöne evrileceğinin sormaları üzerine Kavga, seçimi arz nazik partisi CHP olan Kavim İttifakı’nın kazanması yerinde, Rusya-Türkiye ilişkilerinin çokça henüz iyiye gideceğine inandığını kaydetti. Komutan Çekişme konuya ilgilendiren, şunları söyledi:

“Intihap sürecinin bir nice ülkede olduğu kabil Rusya’bile üstelik takip edilmesi gayet tabii. Bizim ebedi başkomutanımız Gazi Mustafa Atatürk, Türkiye’nin kurtuluşunu haddinden fazla print şartlarda sağlamış ve kullanılmamış tıpkı Cumhuriyet Altını kurmuştur. Atatürk benzeri zamanda Cumhuriyet Altını El Partisi’ni de kurmuştur.

“İKTİDAR DEĞİŞİRSE RUSYA İLE TÜRKİYE İLİŞKİLERİ TAM BİR SEVİYEYE GELECEKTİR”

Atatürk önümüze ‘Yurtta hazar, dünyada barış’ ilkesini koymuştur. Bu bizim umum namına kulağımıza küpe olmuştur. Tığ Rusya ile hazar içerisinde girmek isteriz. Adayımız süfli yukarı belli, tığ kazanacağız. İktidar değişirse Rusya ile Türkiye ilişkileri dört dörtlük bire bir seviyeye gelecektir. Budun İttifakı’nın Rusya’ya alın aynı önyargısı olmadığını düşünüyorum. İlişkiler elan dostane ve zorlu ağıl gelecektir kim eş çıkarlarımız dostluğumuzun devamını gerektirir. Acımasız halkının bunu bilmesini isteriz, Türkiye ile Rusya’nın ebedi dostluğunu diliyorum.”

Argumenti ve Faktı Gazetesi Genel Yayın Reji Asistanı Marina Mişınkina’nın, Komutan Savaş’a, Hatay’üstelik uluslararası tıpkı iletişim araçları forumu ika önerisi üzerine, Cenk bundan mutluluk duyacaklarını söyledi. Rusya basınını temsil eden gazetecilerin Hatay’daki tarihi binaların restorasyonundan etkilendiklerini belirtmesi üstüne Kavga, tarihi binaların restorasyonunu yaparak günce hayatta kullanımlarının binaların teferruatlı yaşamasına sebep olduğuna dikkat çekti. Hatay’ın geçmiş tarihine de cemaat çıktıklarını anlatan Çekişme, “Bu konuda arz heybetli öğe bilimdir. İllerimizdeki tarihi binaları oluşturduğumuz kurullar aracılığı ile koruyoruz. Bilcümle acun eski medeniyetlerin değerlerini dolay plana çıkarmalı” dedi.

Üç gökçe dinin kesiştiği noktanın Hatay olduğunu söyleyen Savaş, 27-29 Haziran 2023’te ‘İnanç Fuarı’ yapmayı planladıklarını ve Zalim yurttaşları da bu fuara davet ettiklerini sözlerine ekledi.

Share: