Hars ve Turizm Bakanı Ersoy, Erzincan’daki “2023’e Makul Şehir Buluşmaları” programında konuştu Açıklaması

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, turizm hedeflerini 50 milyon seyyar ve 44 milyar dolar sağlık yerine düzeltilmiş ettiklerini belirtti.

Bakan Ersoy, Erzincan’daki İpekyolu Içtimai Tesisleri’nde düzenlenen “2023’e Akıllıca Site Buluşmaları” programında yaptığı konuşmada, “Türkiye Yüzyılı” vizyonu ile Türkiye’nin dünyada format konuma katılmak istediğini söyledi.

Türkiye’nin bu yolda geçmiş adımlarını Togg’un üretime geçmesiyle atmaya başladığını rapor fail Ersoy, şöyle konuştu:

“Koskocaman olan söylemler amma söylemler büyüklüğünde icraatlar, eylemler ve sonuçlar da koskocaman. Türkiye yaptığı söylemleri, planları sonuçlandıran tıpkı talih. Cumhurbaşkanı’mızın 20 yıllık icraatları sırasında bunları haddinden fazla kesif görmeye alıştığımız ve hedeflere inandığımız ayrımsız Türkiye yaşıyoruz. Türkiye Yüzyılı vizyonunda kullanılmamış hedefler konuldu ve bu hedeflere inşallah hızlı şekilde ülkemiz ulaşacak. Teknolojide, savunma ekonomisinde, sanayide, hars ve sanatta, eğitimde bu seziş çerçevesinde elbirliği ile kenetlenerek adımlarımızı akıllıca şeklide atarak inşallah gerçekleştireceğiz.”

Konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Ersoy, turizmdeki hedeflerle ilişik şunları kaydetti:

“Hedeflerimizi aslında iki defa aştık. 42 milyon gezgin, 35 bilyon dolar gelirle başladık. Bir Numara hedefimiz oydu. Yılbaşından sonra Karadeniz’birlikte aksi gelişmeler oldu ama onlara rağmen almış olduğumuz önlemler kapsamında bırakın geriye akıllıcasına revize etmeyi, ileriye akla yatkın tığ revizyon yaptık. 42 milyon seyyar hedefimizi, 47 milyon gezici ve 37 milyar dolar dirimsel adına fevk yönde düzeltilmiş ettik. Türkiye 2018 sonrasında aynı strateji değişikliğine gitti ve alelhusus turizm üzerine bütün devletten değil, daha çok özel sektörle çap bu arada lansman ika stratejisi ile çokça kırıcı bir lansman başlattık.”

“Turizmde yeni tasavvur, 50 milyon seyyar, 44 milyar dolar dirimlik”

Ersoy, müstevli olmasına karşın duruluk vermeden süreci akilane değerlendirerek bütün dünyaya Türkiye’nin tanıtımını yaygınlaştırdıklarını belirterek, turizm hedeflerini arttırmaya devam edeceklerini dile getirdi.

Artık Türk Hava Yolları’nın uçtuğu seçme destinasyonu maksat adına belirlediklerini anlatan Ersoy, şöyle bitmeme etti:

“Turizm çeşitliliği bu periyot vaatlerimiz beyninde gerçekleşiyordu ve şu anda dünyanın 330 noktasından 330 şehrinden direk uçuşların olduğu ayrımsız turizm programı kapsamında hedefleri artırmaya devam ediyoruz. İkinci nöbet ayrımsız revize yaptık. 42 milyon gezmen hedefimizi 47’ye, ikinci misil birlikte şimdi 50 milyon gezici, 44 milyar dolar sağlık adına tekrar revize ettik. İnşallah ego bu yıl sonu olan hedefimizi de aşacağımıza inanıyorum. Teşrinievvel kocaoğlan verileri az çok bol gidiyor. Ilk Teşrin ayı hallolmak üzere ve eş sonu kabilinden açıklanacak. Ama bize veriler herhangi bir sınır kapısından geldiği amacıyla takip etme şansını buluyoruz.”

Teşrinievvel kocaoğlan genelinde Türkiye turizmin yer bereketli yıl olduğu 2019’dan çokça elan aşkın yaya izzetüikram şansı yakaladıklarını belirten Ersoy, “Teşrinisani ve boşluk ayları dahi bu şekilde geçerse biz 50 milyon seyyar hedefimizi gine yukarı akıllıca düzeltilmiş ederiz diye niteleyerek düşünüyorum.” dedi.

Ersoy, Ergan Dağı Kayak Merkezi’ne otel yapılması üzerine bile “Ergan Dağı faikiyet ve yükselti namına avantajlı. Temas değil da açık kapsamlı adına Valiliğimiz, belediyemizin otel üzerine çalışması var. Amma biz tezyifkâr şiddetli kompleksi şeklinde planlanması gerektiğini düşünüyoruz. Ince müddet kar mütezayit tıpkı havza olduğu için yatırım yapmaya değer. İlk etapta bütçe ayırarak projesini tamamlamayı düşünüyoruz. Güdük sürede tıpkısı proje yapıp sonrasında da o projeyi hayata nakil üzere tıpkı görüşümüz var.” değerlendirmesinde bulundu.

Turistik Şarki Ekspresi seferleri aralıkta başlıyor

Turistik Şarki Ekspresi seferlerinin meyan ayında esasen başlayacağını rapor eden Ersoy, konuyla ilişik Ulaştırma ve Enfrastrüktür Bakanlığı ile görüştüklerini aktardı.

Programa YANLIŞSIZ Fırka Erzincan milletvekilleri Süleyman Karaman ve Burhan Çakır, SELIM Öğür MKYK Üyesi Ahmet Gündoğdu, AK Fırka İl Başkanı Mehmet Cavit Şireci, partililer, sivil topluluk temsilcileri katıldı.

Bakan Ersoy, daha sonra beraberindekilerle mülk merkezinde esnaf ziyaretinde bulundu.

Share: