Hareket tatbikatından enteresan kareler! Ne yaptıklarını kimse anlayamadı

Türkiye geneli ve Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC), 12 Son Teşrin 1999 Düzce Depremi’nin sene dönümü nedeniyle saat 18.57’bile “çök sistem tutun” tatbikatı Çankırı’dahi birlikte gerçekleştirildi. Tıpkısı aksata merkezinde düzenlenen tatbikatta kemirmek yiyen vatandaşlar senaryo gereği depremde avlu kurtarıcı bir formül olan “çök, alengir, tutun” hareketini yaptı. Vatandaşlar henüz sonraları AVM’den boşaltma edildi. Tatbikatın ardından ekipler, stantlarda vatandaşları bilgilendirdi. Ayrıca, tatbikat sırasında depremlerde hayatını kaybedenler amacıyla yakarış edildi.

İLGİNÇ ANLAR KAMERADA

Tatbikat sırasında bire bir gencin yaptığı ilginç hareket kameraya yansıdı. Talimatları kavisli anlayan canlı, oturduğu sandalyeyi havaya kaldırdı. Başının üzerindeki sandalye ile depremden korunmaya müteharrik tüvana, yanındakilerin uyarısı ile durumu fark etti. Henüz sonradan sandalyeyi bırakan genç, masanın altına saklanmaya çalıştı. O anlar ise kameraya yansıdı.

“YIL BOYUNCA TATBİKATLAR DEVAM EDECEK”

Yapılan tatbikatla ilişik bilgi veren Çankırı Valisi Abdullah Ayaz, “Bu tatbikatın bugün yapılması ve saat 18.57’da yapılmasının sebebi, Düzce Depremi’nin sene dönümünün zaman olması. Düzce Depremi ve gayrı depremlerde kaybettiğimiz vatandaşlarımıza Cenabıhak’tan yağmur diliyor, Cenabıhak aynı daha hakeza bir zelzele yaşatmasın diyorum. Bu sene sarsıntı tatbikat yılı, Bakanlığımız ve AFAD Başkanlığımızın çetin aynı gayreti var. Geçtiğimiz hafta Kur’an kurslarımız ve yurtlarımızda tatbikat yaptık. Bugün bile AVM’deyiz. İnsanlarımızın ağır sıklet olduğu aynı noktadayız. Burada tatbikatımızı gerçekleştirdik, sene süresince dahi devam edecek. Bizim afetlere hem bireysel hem birlikte kurumsal kendisine hazır olmalıyız. Kurumsal kendisine bizim çalışmalarımız devam ediyor, ferdî kendisine bile vatandaşlarımızın bize destek olması geçişsiz” dedi.

Share: