Hakkari yerel: Sürgünden 62 sene sonra dede toprağı Hakkari’ye geldi

Sürgünden 62 yıl bilahare ata toprağı Hakkari’ye geldi

HAKKARİ Hakkari’de 1960 yılında babası eski İl Koca Müdürü İhsan Kaya ile sürgüne revan Nafi Kayaç, aradan geçen 62 sene bilahare ağababa toprağı Hakkari’yi ziyaret etti.

1960 yılında gerçekleşen darbede babası İl Nüfus Müdürü İhsan Kayaç ile sürgüne giden Yararlı Kayaç, aradan 62 sene sonra ata toprağı Hakkari’ye geldi. Babasıyla Denizli iline sürgüne giderken elan 8 yaşında olan Nafi Kaya, kentte dallı güllü akrabaları ile hasret giderdikten sonradan atalarına ait Vadi Medresesi ve eş mezarlıklarını ziyaret ederek yakarış etti. 1960 darbesinde anide benzeri kararla merhum babası İhsan Kaya, Anlaklı Çipo, Mehmet Korkulu ve amcası Çukurca Kaymakamı Mehmet Abbasigil ile benzeri şita haset memleketlerinden sürgün edildiklerini anımsatan Nafi Kaya, yaşadıkları zorlukları şu şekilde anlattı.

“O devir dolmuş ve otobüste namevcut. Fakat rahmetlik Salih Güzel’in süt kamyonu vardı. Eşyalarımızı o kamyonda doğal gaz bidonlarının konusunda yükleyerek memleketten çıktık. Batman’a gittik. Oradan Denizli’ye gittik. Denizli’de 3 yıl kaldıktan sonraları Tunceli’ye nakil olduk. 2 sene sonradan Antalya’ya tayin oldu. Orada ise 7 sene kaldık. Elan sonraları tayinimiz Hatay’a bundan sonra. Orada bile 3 yıl kaldık. en üst aktarım Burdur’a imdi. Daha Çok babam yaşlanmıştı. Emekli olana kadar üstelik bu illerde eş müdürü adına hizmet yaptı. Babam haddinden fazla kart biriydi. İnanılmaz aynı umum yazısı vardı. Sistem yazısına hayran kalırdı. Kendisi Şeyh Muhammed Muhik Efendinin damadıydı. Babam bundan 6 yıl önceki 105 yaşında vefat etti. Allah rahmet eylesin” dedi.

Antalya’dahi yaşayan Kaya, Antalya’üstelik evlendiğini ve orada askere gidip geldiğini belirterek, “Askerden sonraları Türk Hava Yollarında çalıştım. Şu zaman emekliyim. İş yoğunluğu ve rahatsızlıklardan ekolojik ortam Hakkari’ye gelemedim. 62 sene aradan bilahare Hakkari’ye gelerek akrabalarımı mülakat ettim. Medreselerimizi ve mezarlıklarımızı gezdim. Tabi biz buradan ayrıldığımızda medreselerimiz halel olmuştu. Site tamamen yer evlerle doluydu. Ama demincek apartmanlarla komple benzeri şehir görüyorum. Üniversitemiz yardımıyla medreselerimiz restore edilmiş. Mezarlıklarımız ve tarihi mekanlarımız esirgeme altına münfail. Amma gördüğüm kadarıyla bu ehliyetli değil. Mezarlıklarımız bakılmamış mevdu. Buna üzüldüm. Buna belediyemizin ve valimizin halk atması gerektiğini düşünüyorum” diye konuştu.

Kentte hararetli kuzeni Eksiksizlik Kaya’nın haremlik ettiği Yararlı Kaya, en son dedesi Şeyh Muhammed Tamam Efendinin mezarını birlikte müzakere ederek yakarış etti.

Share: