Hakkari haberi… Sürgünden 62 sene sonraları ağababa toprağı Hakkari’ye geldi

Hakkari’de 1960 yılında babası sakat İl Özlük Müdürü İhsan Kayaç ile sürgüne revan Nafi Kaya, aradan sabık 62 yıl sonraları ağababa toprağı Hakkari’yi mülakat etti.

1960 yılında gerçekleşen darbede babası İl Şahsiyet Müdürü İhsan Kaya ile sürgüne revan Nafi Kaya, aradan 62 sene bilahare ağababa toprağı Hakkari’ye geldi. Babasıyla Denizli iline sürgüne giderken elan 8 yaşında olan Yararlı Kayaç, kentte yaşayan akrabaları ile hasret giderdikten sonraları atalarına ilgilendiren Vadi Medresesi ve sülale mezarlıklarını görüşme ederek dua etti.

1960 darbesinde şappadak tıpkı kararla rahmetlik babası İhsan Kayaç, Zeki Demir, Mehmet Ağır ve amcası Çukurca Kaymakamı Mehmet Abbasigil ile benzeri şita günü memleketlerinden çımbar edildiklerini anımsatan Nafi Kayaç, yaşadıkları zorlukları şu şekilde anlattı.

“O aktarılma meşbu ve otobüste yok. Ancak merhum Salih Güzel’in mazot kamyonu vardı. Eşyalarımızı o kamyonda doğal gaz bidonlarının konusunda yükleyerek memleketten çıktık. Batman’a gittik. Oradan Denizli’ye gittik. Denizli’de 3 sene kaldıktan bilahare Tunceli’ye aktarım olduk. 2 sene sonra Antalya’ya atama oldu. Orada ise 7 yıl kaldık. Elan sonra tayinimiz Hatay’a imdi. Orada de 3 yıl kaldık. en üst nakil Burdur’a artık. Bundan Sonra babam yaşlanmıştı. Zor olana kadar dahi bu illerde isim müdürü olarak bakım yaptı. Babam çok kart biriydi. İnanılmaz benzeri umum yazısı vardı. Hep yazısına hayran kalırdı. Kendisi Şeyh Muhammed Sağlıklı Efendinin damadıydı. Babam bundan 6 sene önceki 105 yaşında ebedî uyku etti. Cenabıhak yağmur eylesin” dedi.

Antalya’üstelik işlek Kayaç, Antalya’de evlendiğini ve orada askere gidip geldiğini belirterek, “Askerden sonradan Türk Albeni Yollarında çalıştım. Şu dakika emekliyim. İş yoğunluğu ve rahatsızlıklardan ufuk Hakkari’ye gelemedim. 62 yıl aradan sonraları Hakkari’ye gelerek akrabalarımı mülakat ettim. Medreselerimizi ve mezarlıklarımızı gezdim. Bağımlı tığ buradan ayrıldığımızda medreselerimiz halel olmuştu. Site tamamen yerey evlerle doluydu. Amma şimdi apartmanlarla kırcı tıpkı site görüyorum. Üniversitemiz yardımıyla medreselerimiz restore edilmiş. Mezarlıklarımız ve tarihi mekanlarımız esirgeme altına münfail. Amma gördüğüm kadarıyla bu yeterli değil. Mezarlıklarımız bakımsız bırakılmış. Buna üzüldüm. Buna belediyemizin ve valimizin el atması gerektiğini düşünüyorum” diye niteleyerek konuştu.

Kentte hararetli kuzeni Kemal Kaya’nın haremlik ettiği Nafi Kayaç, en üst dedesi Şeyh Muhammed Düz Efendinin mezarını birlikte mülakat ederek dua etti. – HAKKARİ

Share: