HAFIZLAR GENÇLİK KAMPINDA EĞLENDİ

Afyonkarahisar Müftülüğü’ne sınırlanmış Kur’an kurslarında leyli hafızlık eğitimini bitiren 90 hafız, Cahillik ve Spor İl Müdürlüğü’ne sadık Sultandağı Bilgisizlik Dinlenme Kampı Merkezi’nde tatile gönderildi.

Diyanet İşleri Bakanlığı’nın açtığı hafızlık eğitiminin Afyonkarahisar’daki kursları olan Miftah Kur’an Kursu, Salar Fatih Kur’an Kursu, İsmailköy Kur’an Kursu, Sahipata Kur’an Kursu’nda leyli olarak eğitim bilimi düzlük 90 mektepli eğitimini tamamladı ve Sultandağı’ndaki kamp merkezine tatile gönderildi. Sultandağı Cahillik Kampı’nı, İl Müftüsü Sinan Ocakçı, Gençlik ve Spor İl Müdürü İsmail Hakkı Kasapoğlu konuşma ederek öğrencilerle kardeşçe etti, gelişigüzel aşındırmak yedi ve etkinleri izledi. Deneyimsizlik Kampı’nda, ok atma, masa tenisi, matrax, ayak topu, paintball gibi bir nice etkinliğe katılan hafızlar, eğlenceli ilk kânun geçirerek tatilin tadını çıkardı. İl Müftüsü Sinan Ocakçı, okulların mesafe tatil döneminde hafızları taltif etmek istediklerini söyledi. Deneyimsizlik ve Spor Bakanlığı’na mecbur Afyonkarahisar’ın Sultandağı ilçesinde Bilgisizlik ve Spor İl Müdürlüğü’nün Cahillik Kampı’na çocukları aldıklarını nâkil Ocakçı, “Burada gençlerimiz hem rahatlama oluyorlar hem birbirleriyle kaynaşıyorlar muhabbet kuruyorlar. Gençlik ve Spor İl Müdürlüğümüzün haddinden fazla evire çevire etkinlikleri var. Bu etkinlikler çerçevesinde çok fena hâlde hem eğleniyorlar, hem öğreniyorlar. Çokça bahtiyar olduklarını tabir ediyorlar. Tığ bile bugün Bilgisizlik ve Spor İl Müdürümüz ile geldik, çocuklarımızı durumunda müzakere ettik. Olağandan bahtiyar olduk” dedi. Sultandağı Gençlik Dinlenme Kampı Merkezi üzerine bilgiler veren Gençlik ve Spor İl Müdürü İsmail Hakkı Kasapoğlu, temmuz ayının başından bu yana 24 dinlenme kampı yapıldığını ifade etti. 24 kampta dahi takribi 1300’ün üzerinde öğrenciyi ve STK’yı burada ağırladıklarını dile getiren Kasapoğlu, “Şu anda üstelik en son Diyanetimizin minik hafızlarını ağırlıyoruz kim buradaki etkinliklerde istifade ediyorlar. Birkaç evvel Müftü hocamla bu arada buradaydık, çocuklarla beraber gezdik. Burada çocukların yapacağı çokça etkinlik alanları var. Yani burada yaz kocaoğlan olsaydı havuzumuz söz misali var, futbol sahamız var, zipline var, şişman salıncağımız var, paintball var, basket ve uçan top alanlarımız var, içeride konuşma salonumuz var. İçeride yeniden ebru, gitar, çalgılı kurslarımız var. Yeniden çocukların yapabileceği temaşa etkinlerimiz var ve şu anda elhak burası erken aynı şekilde açıldığı amacıyla rötuşlu ihalesini bile yapıyoruz. O yüzden rötuşlu ihalesinde inşallah dayanıklı çok aktiflik alanı daha koyacağız. Yani bala buraya geldiğinde ‘dolgunca kim biz kampa gelmişiz, bol ki biz dinlenme kampı alanında olmuşuz’ hissiyatını çokça şen görecek. Çünkü beş altı önceki Müftü hocam ile beraber çocuklarımıza gittiğimizde, ayrıntılar hafta sonu izinleri varmış, memleketlerine gidecekler, evlerine gidecekler, kampı duyunca kampa gelmişler ‘gani kim birlikte kampa geldik’ o üzerindeki heyecanı görünce, sevgiyi görünce biz üstelik makul pir tıpkısı iş yapıyoruz ve bakım ediyoruz noktasındayız” diye konuştu.

‘365 ÇAĞ AÇIK BİR KAMP OLACAK’

Dinlenme Kampı merkezinin elan de gelişeceğine dikkati calip Kasapoğlu, “Sultandağı kampı inşallah revize ihalesi bittiğinde şu anda bakanlığımızın proje ekibi arazide geziyor, millî aynı dinlenme kampı olacak. Zımnında burada dönemsel değil bundan sonra 365 ahit engelsiz bir kamp olacak. ve umum Türkiye, belki arsıulusal arenaya seslenme edecek tıpkısı tarzda olacak. Çünkü yaparken az buçuk da planımız bile o. Konferans salonunu az buçuk elan etkinlik, çalıştaya, sempozyumlara seslenme edebilecek fonksiyonda özellikte olmasına dahi hız edeceğiz” dedi.

Kampa katılan hafızlardan Yasin Enes Demir, kampın çokça güzel olduğunu, geldikleri amacıyla haddinden fazla mutlu olduğunu dile getirdi. Hafızlardan İlyas Esat Yakşi, müftülüğün kursuyla kampa geldiklerini, etkinlikler yaptıklarını dile getirerek, “Epey burası çokça güzel, tatilimiz gür ki burada geçiriyoruz. İl Müftülüğümüze ve müdürlerimize çokça teşekkürname ediyoruz” diye konuştu.

Hafız Hasan Basri Aslantaş, liseden mezun olduğunu, üniversiteye hazırlandığını dile getirdi. İl Müftüsü’nün kendilerine hazırladığı kampa geldiklerini kaydeden Aslantaş, “Burada güzelce pir etkinlikler var, hepsini da yapıyoruz. İl Müftülüğümüzün açmış olduğu Kur’an kurslarında çalışarak, ezberleyerek yaptık, Kur’an-ı Kerim’i ezberledik ve sonunda İl Müftümüz üstelik bize bağış olarak bu toyluk kamplarına gönderdi, teşekkürname ederiz onlara” dedi.

Share: