Günindi Karadeniz’de palamut, balıkçıların yüzünü güldürdü

Garp Karadeniz’in muhteşem limanlarından Düzce’nin Akçakoca ilçesindeki balıkçılar, kısaca 250 ton sivri avlayarak limana dönmenin sevincini yaşadı.

Sinop, İstanbul, Samsun, Trabzon, Ordu kabil illerden Karadeniz’e açılan balıkçılar, Akçakoca Limanı’na teknelerini doldurarak döndü.

Balıkçılar, gırgır tekneleriyle sırayla limana girdi. Teknelerden indirilen palamutlar, burada muntazır araçlara yüklenerek, çevre illerin yanı sıra İstanbul ve Ankara’ya gönderildi.

Akçakoca Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Mustafa Karakaş, AA muhabirine, liman içerisinde korkulu bire bir pelit sevkiyatı olduğunu belirterek, “Balıkçılar açısından şu anda umduğunuzu bulduk diyebiliriz. Liman zarfında kamyonlardan girişim atılacak yer yok. Balıkçılar sekans olarak kamyonlara yüklemeye çalışıyorlar, benzeri zaman önce işlerini bitirip avlanmak üzere…” diye konuştu.

Bolluğun balık fiyatlarını üstelik etkilediğini ve düşüş yaşandığını tabir fail Karakaş, şunları söyledi:

“Şu dakika bilcümle bolluk zamanı. Bu şekilde devam edeceğini aritmetik ediyoruz. Havalar hamam olduğu için palamudun tüketilmesi geçişsiz. Bu yoğunluğu sık sık göreceğiz diyerek durum ediyorum. Bu geceleyin tahminimiz 200-250 ton civarında. Havza başı ortalama 7 titrem ile 10 ton arası bir balık geliyor. Yani sandık namına hesaplarsak bin, bin 200 civarında. Balıkçıların yüzü banko güldü.”

Balıkçı Mustafa Kıroğlan birlikte bereketli miktarda sivri avladıklarını ve 6 bin koşa palamudu atıf ettiklerini açıkladı.Share: