Güney Kore Büyükelçisi Lee: “Albenili benzeri tarihe erbap Kahramanmaraş dünyaya tanıtılmalı”

Güney Kore Cumhuriyeti’nin Ankara Büyükelçisi Won Ik Lee, “EXPO 2023 vesilesiyle cazibeli bir tarihe eş olan Kahramanmaraş’ın vakit kaybetmeden Türkiye’dahi değil, dünyaya tanıtılmasını ümit ediyorum” dedi.

Kahramanmaraş’ta Onikişubat Belediyesi karı sahipliğinde düzenlenecek olan ve genişlik birkaç 50 ülkenin katılması hedeflenen Uluslararası EXPO 2023’teki çalışmaları yerinde kısaltmak ve istişarelerde belenmek için kente gelen Cenup Kore Cumhuriyeti’nin Ankara Büyükelçisi Won Ik Lee, Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek ile bir dizi konuşma gerçekleştirdi. Başbuğ Mahçiçek, davetlisi Sefirikebir Lee ile evvel olarak Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası’nı (KMTSO) görüşme ederek, Umumi Heyet Başkanvekili Başkomutan Zabun ile tıpkısı araya geldi. Ziyarette Kahramanmaraş’ın Cenup Kore ile ihracat potansiyelinin artırılması ve düet konuşu işbirliğinin elan istikbal seviyelere çıkması namına düşünüm alışverişinde bulunuldu.

Büyükelçi Lee, EXPO 2023’ü fırsata dönüştürerek ikili konuşu işbirliklerinin artması için çabalama göstereceğini kaydetti. Cenup Koreli firmaların Kahramanmaraş’ın sanayi potansiyelini bilmediğini, fasıla ayında firmalar ve sektörlerle ayrımsız araya geleceğini belirten Sefirikebir Lee, yatırım yapmaları üzere firmalara Kahramanmaraş’ı anlatıp, konuşma etmelerini sağlayacağını söyledi.

Sefirikebir Lee, daha sonraları Onikişubat Belediyesi’ni musahabe ederek, Komutan Mahçiçek ve ekibinden EXPO 2023’e ilişkin bilgelik aldı. Başkan Mahçiçek, Cenup Kore’nin EXPO 2023 Sergi Alanı’nda kuracağı bahçeye ilişik bilgi paylaşımında bulunurken, tanıtım filmi eşliğinde hedeflerini anlattı.

Ardından MADO’de Kahramanmaraş lezzetlerini tadan Sefirikebir Lee, Başkan Mahçiçek ile Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk Coşkun’u musahabe etti. Burada alanı gezerek lansman filmi eşliğinde EXPO 2023’hdjs projeler ve hedeflere ilgili misafirlerine vukuf veren Başbuğ Mahçiçek, kamu Cenup Kore halkını 23 Nisan 2023’üstelik açılacak olan EXPO 2023’e davet etti.

Ziyaretler sonrasında açıklamalarda mevcut Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, Büyükelçi Lee’yi Kahramanmaraş ve EXPO 2023’üstelik ağırlamaktan bahtiyarlık duyduklarını belirtti. EXPO 2023 vesilesiyle iki mevki ilişkilerinin ve şehirlerin arasındaki bağın daha da akva ağıl geleceğine inandığını dile getiren Mahçiçek, “Kahramanmaraş sunturlu tıpkı site. Tabiatı, kültürü ve sanayisiyle Türkiye’nin önde mevrut şehirlerinden bir tanesi. EXPO 2023’e sülale sahipliği yapacak Onikişubat ilçemizin 450 bin nüfusu vardır ve Türkiye’nin da 38 ilinden büyüktür. Kahramanmaraş Tecim ve Sanayi Odası’ndaki arkadaşlarımızın bilgilendirmesinde gördük ki şehrimiz eke ayrımsız uran kenti. Yüzölçümü bakımından Türkiye’nin 14’üncü büyük kenti Kahramanmaraş. Kahramanmaraş’ın herhangi bir şeyi var, ayrımsız cirim eksiğimiz olan alan ise tanıtım. Lansman eksikliğimizi dahi 2023’de düzenleyeceğimiz EXPO ile aşacağız inşallah. Bugüne büyüklüğünde 30’dan aşkın ülkemiz süzülmek amacıyla başvurdu. Hem yerel hem bile arsıulusal düzeyde şanlı katılımlar olacağından eminiz. EXPO 2023 sergi alanına yemeden içmeden fuar bir zamanlar değil, fuar sonrasında da sürekliliğini çıkarmak, başka tıpkı ifadeyle sonsuz ziyaretçi çekebilmek itibarıyla yetişkin projeler ekledik. Büyükelçimize alanımızda de sürekliliği sağlayacak projeleri durumunda gösterdik. Cenup Kore Cumhuriyeti’ni EXPO 2023’üstelik görmekten bahtiyarlık duyacağız. EXPO’ya ortaklık, ülkelerimiz arasındaki çapraz iş birliğini artırmayı, ticareti ve yakınlığı olumlu anlamda etkileyecektir diyerek düşünüyorum. Ticaret hacmimizi henüz de yukarılara idrak etmek amacıyla EXPO mehabetli benzeri fırsat olacak, kopça iş birliği ve endüstrileşme alanında de ortaklıklar kurulacaktır diye niteleyerek beklenti ediyorum. Karşılıklı işbirliğimiz, ülkelerimiz beyninde elan andıran münasebat kurmayı ve ticari alanda bile kazan kazan anlayışıyla bizleri haddinden fazla henüz dolgunca boyutlara taşıyacaktır. Zer büyükelçimize tıpkısı kez elan şehrimize adamakıllı geldiniz diyor, EXPO 2023’e olan ilgisi üzere teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

“Kore Cumhuriyeti’nin tıpkısı temsilcisi kendisine EXPO 2023’ün muvaffakiyetli olmasını diliyorum”

Güney Kore Büyükelçisi Lee ise, Başkan Mahçiçek’e ev sahipliğinden dolayı teşekkür ederek, “Uray başkanımıza bizleri sıcak tıpkı şekilde ağırladığı amacıyla teşekkürname ediyorum. Güzelce aynı tabiata, ensesi kalın tıpkı ekonomiye ve mehabetli aynı tarihe topluluk Kahramanmaraş’a geldiğim amacıyla haddinden fazla mutluluk duyuyorum. EXPO 2023 vesilesiyle alımlı bire bir tarihe topluluk olan Kahramanmaraş’ın yemeden içmeden Türkiye’da değil, dünyaca tanıtılmasını beklenti ediyorum. Başkanın bahsettiği kadar EXPO, düzenlendiği şehrin tanıtılmasının beraberinde oranın standartlarını çokça henüz üstlere idrak etmek yerine kocaman ayrımsız vesiledir. Güney Kore’deki Busan şehrimizde 2030 EXPO’sunu boşaltmak amacıyla icraat yapıyoruz. Busan’ın Türkiye üzere dahi ayrı aynı önemi vardır. Türkiye’den Kore Savaşı’na süzülmek için askerler İskenderun Limanı’ndan Kore’nin Busan Limanı’na inmiştir. O zamandan bu zamana Busan’ın ne kadar kalkınmış olduğunu afişe etmek üzere 2023 Busan EXPO’su iyicene bir okazyon olacak. O yüzden 2023 EXPO Onikişubat de Kahramanmaraş’ın ne kadar gelişmiş olduğunu ve güzelliğini izah etmek amacıyla okazyon olacağına inanıyorum. Kore ve Türkiye’nin bacanak ve cömert iki mevki namına EXPO’ya elbet yardım sağlayacağını değerlendireceğiz. Sayenizde EXPO sahanızı birlikte gezdik. Kore ve Türkiye ile Kahramanmaraş arasında gerek iktisat, gerek kültür alanında neler yapabileceğimizi inceleyeceğim. Kore Cumhuriyeti’nin benzeri temsilcisi adına EXPO 2023’ün kudretli olmasını diliyor, kutlama ediyorum” şeklinde konuştu. – KAHRAMANMARAŞ

Share: