Gün Doğusu Anadolu’da depremzedeler üzere zaman bağışı seferberliği sürüyor

Kahramanmaraş merkezli, 10 ilde hareketli olan depremlerde yaralananlar amacıyla Iğdır, Balkı, Ardahan ve Erzincan’de vatandaşlar çağ bağışında bulunmaya bitmeme ediyor.

Iğdır’bile depremzedeler üzere Zübeyde Hatun Bulvarı’nda Türk Kızılayın ödül ara bulucu konuşlandı. Sabahın erken saatlerinden itibaren buraya mevrut vatandaşlar, dem çevirmek için ayrıntılı kuyruklar oluşturdu.

Türk Kızılay Iğdır Şubesi yönetiminde vazifeli Kakan Küçükerdem, AA muhabirine, vatandaşların depremzedelere nefes bağışında çıkmak amacıyla güç talepte bulunduğunu söyledi.

Kan bağışında mevcut Ersoy Akday da depremzedeler amacıyla zaman bağışında bulunduğunu belirterek, “Tamlık ülkemize eski olsun. İnşallah bu verdiğimiz kanımızla depremzedelere aynı faydamız tamam.” diye konuştu.

Öte yandan, ara sıra vatandaşlar birlikte içki vermenin yanından alındı karşılığı nakdi bağışta bulundu.

Veca

Ağrı’üstelik da vatandaşlar depremin ilk gününden bu yana Türk Kızılayın koku alma birimine gelerek bağışta bulunuyor.

Kentte tehlikeli kan bağışı talebi konusunda kapasite artırımına gidildi.

Ardahan

Ardahan’da da vatandaşlar, PTT kavşağındaki Kızılay Nefes Merkezi’ne akın etti.

Kar yağışı ve antipatik havaya rağmen vatandaşlar muamele yazmak üzere detaylı süre ayakyolu bekledi. Çatlak muntazır vatandaşlara bile esnaf öz ikramında bulundu.

Kızılay Ardahan Bölüm Başkanı Özcan Şentürk, AA muhabirine, kentte 3 gündür zaman bağışı kampanyasına vatandaşın yoğun bandaj gösterdiğini belirterek, Ardahanlılara teşekkürname etti.

Erzincan

Erzincan’bile ise nefes bağışına yoğun sargı olunca Türk Kızılay Çağ Ödül Merkezi’ne destek yerine Cumhuriyet Meydanı’nda boş bir hisse senedi yerinde bağışlar kabul edilmeye başlandı.

Dem atfetmek için buraya mevrut vatandaşlardan şartları tutanlardan nefes bağışı alınıyor. Bugüne kadar bağışçılardan kestirmece 900 vahit çağ toplandığı öğrenildi.

Share: