Gül yağları gök içinde üretilecek

Balıkesir’in Edremit ilçesinde benzeri AR-GE Firması tarafından geliştirilen araba uzay zarfında düşük ısıda haddinden fazla henüz nitelikli gül yağı üretebilecek.

Edremit ilçesinde canlılık gösteren AR-GE firmasının sahibi Faruk Durukan yaptıkları emek ile dünyanın sunma nitelikli gül yağlarını üretebilecek bire bir makineyi firma yerine geliştirdiklerini anlatım etti.

Yapılan makinanın dünyada ayrımsız evvel olduğunu tabir fail Durukan “Bu yapmış olduğumuz çalışma aslında dünyada tıpkısı ilktir. Yani bizim ülkemizde gül yağcılığı dünya lideridir. Gül yağı dünyada doğrusu üç yerde çıkmaktadır. Türkiye’de, Isparta’da. Bulgaristan’üstelik ve İran’dahi. Bunun on tonu Türkiye’de, 5 tonu Bulgar’dahi, 5 tonu birlikte İran’üstelik üretilmektedir. “dedi.

Geliştirilen araba ile uzay içinde üretim yapıldığının altını çizen Durukan “Ancak gül yağlarımızı daha birinci sınıf elde edebilmek üzere feza ortamında müteharrik tıpkı maşa üretildi. Bu aslında cihazın kendisi burada ama içi uzay süresince. Boydak uçman distilasyon dediğimiz amma yirmi beş – otuz derecede gül yağları elde edilen tıpkı hep. Normalinde gül yağları, erdemli ısı gerektirmekte. Yani 70-80 ortada ısı elde ediliyor. Bu yapmış olduğumuz gök ortamında çalıştığı amacıyla çokça bağan sıcaklıklarda yani 25-30 derecede birlikte gül yağını alabiliyorsunuz. Böylece gül düşman ve gül suları elan kaliteli elde ediliyor.”dedi.

Gül yağının yanı sıra pilot yağ ihtiva fail bitkilerinde yağ üretiminde çalışabileceğini ifade fail Faruk Durukan “Çabucak gül hasım kendisine değil kekik, lavanta kabil bir nice üretilen pilot yağları henüz birinci sınıf elde etme için yapıldı. Bu düzentileme dünyada teknoloji liderliğine soyunmak, henüz nitelikli yağlar kabul etmek amacıyla yapılan bir say. “diyerek konuştu.

Üretilen makinaya mesai arkadaşının ismini veren Durukan “Burada bile bize haddinden fazla emeği sabık Müderris Hekim Gülen Tümen’in adını verdim. Hocanın bizde çokça emeği vardı. Bu cihazımıza onun adını verdik.” diye konuştu. – BALIKESİRShare: