Guinnes Rekorlar Kitabı’na adını altın harflerle yazdıran ‘Rekor Ebru’, Başkent’te görücüye çıkıyor

Guinnes Rekorlar Kitabı’na adını altın harflerle yazdıran ‘Rekor Ebru’, Başkent’te görücüye çıkıyor

ANKARA – Emekli Fotoğraf Öğretmeni Ali Şentürk ve öğrencileri vasıtasıyla yapılan ve Guinnes Rekorlar kitabına adını zer harflerle yazdıran ‘Rekor Ebru’ ünlü say, başkentte ilk kez görücüye çıkıyor.

Hayata gözlerini 1952 yılında açan Uca Şentürk, ilk ve ortaokul ve lise eğitimini Artvin’de tamamladıktan sonradan 1978 yılında Ankara Gazi Terbiye Enstitüsü Çizge Bölümünü tamamladı. Etraflı yılar boyunca öğretmenlik fail Mehabetli Şentürk, Anadan Görme Türk Sanatlarından birisi olan Ebru sanatı alanında etraflı yıllar süresince icraat yaptı. Şentürk ve 100 öğrencisi, daha önce 12 metre uzunluğunda olan yer balaban ebru sanatı rekorunu yaptıkları kısaca 31 metre uzunluğunda ve 1,5 metre genişliğindeki çalışmayla kırarak, 28 Mayıs 2012 tarihinde yeni rekorun sahibi oldular. Ankara’birlikte çalışmalarının meydan aldığı tıpkı sergi açan Şentürk, 2012 yılında yaptığı ve Guinnes Rekorlar Kitabı’na giren ‘Rekor Ebru’ ünlü çalışmasını ilk kez başkentli vatandaşların görücüsüne çıkardı.

“100 öğrencimle beraber 1 hafta içerisinde yaptık”

Zor Suret Öğretmeni Şanlı Şentürk, Guinnes Rekorlar Kitabı’na giren Rekor Ebru adlı çalışmanın 3 ayda tamamlandığını belirterek, “30,75 metre uzunluğunda ve 1,5 metre kadar olan tıpkı malzemedir. 100 öğrencimle beraber 1 hafta içerisinde yaptık. Ayrımsız zamanda Paris’te, Muğla’dahi ve Almanya’bile sergilendi. Rekor denemesi öğrencilerimin yardımıyla oldu. Onları devamlı Ebru çalıştırıyordum. ‘Hocam, bu rekoru kırabilir miyiz?’ dediler. Araştırdık, soruşturduk. Yeryüzü büyük rekor 12 metreydi. Öğrencilerime, ‘biz geçebilir miyiz?’ dedim. Kestirmece 31 metre aldık” diye konuştu.

Şu anne kadar 4 çıngı rekor sahibi olduğunu belirten Şentürk, eskimemiş rekor denemelerinin üzerinde çalıştığını de belirtti.

Share: