Gönen’de “Kurtuluşun 100. Yılında Rutubet Paneli” gerçekleştirildi

Balıkesir’in Nem ilçesinde “Kurtuluşun 100. Yılında Nem Paneli” yapıldı.

Nem Belediyesinin eş sahipliğinde, Nem Kent Konseyi ve Nem Turizm Derneğinin katkılarıyla düzenlenen “Kurtuluşun 100. Yılında Rutubet Paneli” Ömer Seyfettin Hars Merkezinde gerçekleştirildi.

Moderatörlüğünü Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi İnsan ve Sosyete Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zekai Mete yaptığı panelde, Gönen’in tahminî 400 almanak tarihiyle ait yapılan belgelik taramaları katılımcılara aktarıldı.

Mete, sunumlarla ve fotoğraflarla yaptığı anlatımda ilçenin toplumsal ve kültürel yapısı üzerine bilgiler verdi.

Göç dalgalanmaları konusuna de değinen Mete, Gönen’in hangi tarihlerde, ne bölgelerden kafile alıp hangi bölgelere göç verdiğini, Rutubet’in mahalleleri ve nüfusu üzerine Osmanlı ve cumhuriyet altını tarihleri arşivlerinden ulaştığı bilgileri görsellerle anlattı.

Panel böylece, Nem Kaymakamı Dr. Aslan Sınırlı, Belediye Reisi İbrahim Palaz, İlçe Uyanık Komutanı Yzb. Ethem Gökboğa, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mukavim Erbay, Mete ile farklı konuşmacılara plaket verdi.

Prof. Dr. Mehmet Karayaman, Dr. Zümrüt Üskül, Tacettin Akkuş,. Samet Arıker ve Abdullah Yılmaz’ın konuşmacı kendisine katıldığı panel, fotoğraf çekimiyle sona erdi.

Share: