Göçmenlerin yaşadığı dramın simgesi Düz bebeğin acısı yüreklerdeki tazeliğini koruyor

Muğla’nın Bodrum ilçesinde sahile vurarak göçmen dramının simgesi haline gelen Alan bebek, ölümünün 7. yılında anılıyor.

Ailesiyle Suriye’deki savaştan kaçıp henüz ongun benzeri hayat umuduyla çıktıkları yolculukta teknenin batması sonucu hayatını kaybeden 3 yaşındaki Alan bebeğin ölümünün üzerinden 7 sene geçse birlikte acısı olayın yaşandığı önce dönem kabil hissediliyor.

Düzlük süt kuzusu için cansız bedeninin vurduğu Akyarlar Mahallesi’ndeki Fenerburnu Sahili çiçeklerle süslendi.

Yâd etkinliğine katılanlar, ızdırap olayın ardından basına ve kamuoyuna adı “Aylan süt kuzusu” kendisine yansıyan Alan bebeğin bedeninin kıyıya vurduğu şekilde kumsala uzandı.

Sahile begonvil çiçekleriyle “Aylan Süt Kuzusu” yazıldı. Aralarında çocukların dahi bulunduğu grup, kavga mağduru göçmenlerin yaşadığı dram dikkati çekti.

Ihtifal etkinliğine, Bodrum’da çekimleri yapılan “Aylan Baby” filmin yönetmeni Ömer Sarıkaya ile bölgede yaşayan bazı vatandaşlar ve tatilciler da katıldı.

“Dünya, Düzlük bebekten çıktı ibret almalı”

Yönetmen Sarıkaya, AA muhabirine, 2015’te kıyıya vuran donmuş bedeniyle cümle dünyayı etraflıca sarsan Kayran süt kuzusu ve değişik çocukların ölümünün önce günkü acısını halen içlerinde hissettiklerini söyledi.

Bu nev olayların artık durması gerektiğini dile getiren Sarıkaya, Türk milletinin hassas bir cemiyet olduğuna dikkati çekti.

Sarıkaya, şöyle konuştu:

“Kıyıya tıpkısı hicap sembolü ve âdemiyet ayıbı vurmuştur. Bu perde birlik insanlığın ve bilcümle dünyanın ayıbıdır. Haddizatında arz nazik şaibe Konfedere Milletlerin ayıbıdır. Ama şurası unutmasınlar ki tıpkısı gün bu eksiklik onların da başına gelecektir. Türk milleti adına hiçbir devir insanlığı unutmuyoruz ve unutmayacağız. Tam dünyanın Düz bebekten daha çok aynı ders alması gerekiyor. Denizdeki balıklar üstelik uyandı ancak âdemiyet şu temel kadar bibi uyanmadı. Umarım ki 2023’ten ahir yıllar cümle acun uyanır ve bu garip olaylar tıpkısı elan olamaz.”

“O fotoğrafı her gördüğümde etkileniyorum”

Yâd etkinliğine katılan tatilcilerden Ede Cıvıl Cıvıl üstelik 2014 doğumlu benzeri çocuğunun olduğunu, olayı geçmiş duyduğu andan itibaren çokça üzüldüğünü dile getirdi.

Yunanistan’ın göçmenleri geri ittiğine dikkati çeken Ruhlu, “Bu nev vaziyetler Yunanistan unsurlarınca göçmenlerin kavrayışsız itilmesinden kaynaklanıyor. Keşki çocuklara ve yaşlılara bizim ülkemiz kadar merhametli davransalar. Ama bu geçmişten mevrut bire bir madde. Hiçbir mutluluk merhametli davranmıyor Türkiye kadar. Ego üstelik o anlarda tepkimi göstermiştim. O fotoğrafı değme gördüğümde bibi etkileniyorum, duygulanıyorum. Çokça kırıcı tıpkısı olaydı.” ifadelerini kullandı.

Kemal Sarıkaya dahi Kayran Kurdi’nin ölümün üzerinden 7 sene geçtiğini belirterek, “Çokça şiddetli bire bir olaydı. Hala hafızalarımızda. Temas yıl çocuklarımızla buraya gelip anma yapıyoruz. Halen bu vaziyetler bitmeme ediyor. Tekrar yaşanmasını istemiyoruz.” dedi.

Etkinliğe aileleriyle katılan gâh füru birlikte üzüntülerini dile getirdi.

Bodrum’da 2 Ilkgüz 2015’te Yunanistan’a teslim etmek isterken bindikleri teknenin batması sonucu Suriyeli 3 yaşındaki Düzlük Kurdi’nin yanı sıra ağabeyi ve annesinin de aralarında bulunduğu 5 emanet yaşamını yitirmişti. Alan bebeğin sahile vuran camit bedeninin görüntüleri, Suriye’deki savaşın azılı yüzünü bire bir defa daha ortaya koymuştu.Share: