GİRESUN VEKIL SOYLU: MERSİN’DEKİ GÖSTERI, AMERİKA MERKEZLİDİR

İÇİŞLERİ Bakanı Süleyman Aristokrat, Mersin’de polisevine müteveccih yıldırı saldırısına ait, “Bu eylem, Amerika merkezli tıpkısı eylemdir” dedi. İçişleri Bakanı Soylu, YANLIŞSIZ Fırka Giresun İl Başkanlığı’nca planlı Genişletilmiş İl Müracaat Toplantısı’na katıldı. Burada mütekellim ve Türkiye’nin terörle mücadelede çok kebir noktaya geldiğini kaydeden Icra Vekili Aristokrat, “Geçen hafta başında şehidimizin yiğitçe mücadelesi, gazimizin kahramanca mücadelesiyle 2 teröristin hem vurulması ondan sonradan üstelik cehennemin dibine kadar gittikleri o eylemde neredeyse CHP’liler mazi akşam tweet atmışlar, ‘Türkiye’nin sokakları yıldırı doldu’ diyerek. ‘Terör doldu’, seviniyorlar. PKK’nın herhangi bir eylemi ‘Aman benzeri istikrarsızlık olsun, aman şöyle olsun, aman böyle olsun’. CHP’nin ve Kemal Kılıçdaroğlu’nun o avanelerine söylüyorum buradan; PKK’nın eylemlerini sizi sevindirecek noktaya getirmeden onları içtima yedi intaç dibine gömmeyenler namerttir. 6 yıldır, 15 Temmuz’dan sonradan bir tane eylem, onun da arkadaşlarımız hakkını verdiler, onu bile söyleyeyim. Bu gösteri, Amerika merkezli bir eylemdir” diye konuştu.

‘MÜNBİÇ’TEN TARSUS’A PARAMOTORLA GELDİLER’

Mersin’deki saldırıyı gerçekleştirenlerin, Münbiç’ten paramotorla Türkiye’ye geldiğini kaydeden Soylu, “Bu eylemi gerçekleştirenler, Münbiç’ten hareket ettiler. Eylemden önceki akşam saat 20.00 itibarıyla eksiksiz 12-13 saat paramotorla paraşütle beraber Tarsus’a geldiler. Tarsus’ta kıyıya mail bire bir yere indiler, sabahleyin saat 10.00’a makul. Ondan sonraları akşama kadar orada kaldılar ve oradan bilgisiz sonraları birilerinin arabalarına binerek normal vatandaşların, onlar bile insanlık hesabına götürmüşler ve ondan sonra eylemi gerçekleştirdiler. Ben 6 yıldır İçişleri Bakanlığı yapıyorum, ilk kez Amerika tarafından bizden tıpkısı öz istendi. Inanma Genel Müdürlüğü’müzden ve ihsas birimlerimizden ‘Şu eylem eden silahların paradigma numaralarını sizden istiyoruz’. Neden istediler? Bizim arkadaşlarımız bile onlara haddinden fazla pir aynı cevap verdi, duyu teşkilatımız. ‘Siz önceki geçmiş PKK’ya gönderdiğiniz silahların seri numaralarını bize gönderin, tığ ondan bilahare size göndeririz’ diyerek” dedi.

Icra Vekili Soylu, karşılarında kökü dışarıda temel ihtilaf partisi olduğunu söyleyerek, “Bu işi izlem etmeyeceğimizi düşünmesinler. Görecekler; o çizgilik, onların başına bela olacak. Teröristi çok ayrımsız yerde aramalarına icap namevcut. Meclis’te anında yanı başlarına baktıklarında HDP milletvekillerine bakmaları yeterlidir, yıldırıcı elde etmek üzere. Onlara sahip çıkanlar, onlarla bu arada olanlar, onların hapishaneden attığı mesajlara ahali çırpanlar, bittabi ki bu milletten lazım cevabı alacaklardır. Gelişigüzel beraber alacaklardır. Görüngü oldu, ‘İlk önceki DEAŞ yaptı’ dediler, yetmedi; o ilçedeki yöneticileri, bir kadın polis cinnet geçirdi o taradı dediler zira PKK’ya türap kondurmak istemiyorlar. Biz yaptığımız araştırmaların arkası sıra tıpkı değerlendirme ortaya koyduk, ondan sonraları şirazeleri şaşmış oldu. Bu işin içerisinde kimlerin olduğunu biliyoruz. Buradan anca kurtulmak kıytırık aynı gelişim değildir” diye konuştu.

‘TERÖRİST SAYISI 120’NİN ALTINA DÜŞTÜ’

PKK ve terör örgütlerinin ocak ayından itibaren bütün 126 eylem akdetmek istediklerini söyleyen Icra Vekili Soylu, “Bunların yemeden içmeden 13’ü faal bombaydı. Onların hepsini engelledik. Genelkurmay’dan Türk Silahlı Kuvvetleri’ne kadar jandarmadan polisimize büyüklüğünde savunma sanayimizden MİT’e kadar cumhuriyet tarihinin en hararetli, Sayın Cumhurbaşkanı’mızın yönetimi ve iradesiyle terörle savaş ediyoruz. Bunun sonucunu alıyoruz. Türkiye içerisindeki terörist sayısı bazı zamanlar on binler oldu, demin 120’nin altına düştü. Tığ cumhuriyetin bir numara asrını mütemmim milletiz. Demin ikinci asrına hayatımız cevaz ederse terörle uğraş aynı günlük bir aksiyon değildir. Zira bu işi başımıza musallat edenler, ülkemizin standartları yükselmesin, bağımsız milletvekili ve diri bir büyüklük olmasın, kalkınan bire bir talih olmasın, başımıza bela etmişlerdir, musallat etmişlerdir” açıklamasında bulundu.

“Giresun alp aynı şehirdir, bu yiğit şehre hatim isnat etmek istiyorum” diyen Bakan Aristokrat,

“Bugün Türkiye’de kırsalda yıldırı örgütü neredeyse tamamına yakını çökertilme noktasına getirilmiştir. Tendürek Dağı çok yıllar sonra tertemiz, Kars’ta tıpkısı tek yıldırıcı yok. Bingöl, Elazığ arı sili, Erzurum tertemiz. Amonaslar, karşısı şipşak Afrin olmasına rağmen tezelden Suriye olmasına rağmen tertemiz. Hepinizin huzurunda söylüyorum. Cumhuriyetin 100’üncü yılında 29 Ilk Teşrin 1923 tarihinde Dert arı sili olacak, Van kırsalı arı sili olacak, Şırnak tertemiz olacak, Hakkari ve Tunceli tertemiz olacak, PKK yıldırı örgütü Allah’ın izniyle çökertilecek” dedi. Vekil Aristokrat, konuşmasının arkası sıra TBMM’nin açılışına katılmak için Ankara’ya gitti.Share: