Gaziantepli halıcılar Tanzanya’da

Afrika’da muamele arayışlarını sürdüren Gaziantepli halıcılar Kenya’dan bilahare Tanzanya’dahi ki temaslarına Darüsselam kentinde başladı.

Tanzanya’da ikili görüşmelerin aheste geçtiğini ifade fail GAHİB Başkanı Zeynal Abidin Kaplan Kenya kabilinden Tanzanya’dan birlikte ümitli olduğunu anlatım etti.

Güneydoğu Rum Halı İhracatçıları Birliği vasıtasıyla Afrika’ya müteveccih planlı sektörel ticaret heyeti Kenya’de temaslarını tamamlayarak Tanzanya’ya geçti. Tanzanya’nın Darüsselam kentinde halı sektörüyle ilgilendiren gerçekleştirilecek olan ikili görüşmeler sabahın erken saatlerinden itibaren büyük bandaj görürken firma temsilcileri yenilikçi ürünlerini Tanzanyalı halı ithalatçılarına tanıttı. Görüşmelerin iyi başladığını ifade fail GAHİB Başkanı Zeynal Abidin Kaplan, “Afrika bütün sektörler üzere olduğu gibi halı sektörü içinde kocaman ayrımsız pazardır. GAHİB heyetimiz Kenya’nın peşi sıra zaman itibarıyla Tanzanya’nın Darüsselam kentinde ikili görüşmelere başladı. Ülkenin ayrımlı bölgelerinden gelen Tanzanyalı halı ithalatçılarıyla bir araya mevrut firma temsilcilerimiz ürünlerini tanıtarak pazardaki paylarını attırmaya çalışıyor. Yıllık ortalama halı ihracatımız bu ülkeye 4.5 milyon dolar olup bu rakamın daha yukarıya taşınması üzere çabalıyoruz. 62.5 milyon nüfusa eş olan Tanzanya sektörümüz için mefret bir ahzüita. Türkiye’nin Tanzanya’ya toplanmış ihracatı 300 milyon dolardır. Fakat bu rakamların milyar dolarlara ulaşmaması üzere hiçbir sebep yoktur. Mevki ihracatımızı yükseltmek amacıyla çıktığımız lansman uğrunda ulaşabildiğimiz hep ülkelere gitmeye ve lansman yapmaya çalışacağız. Tanzanya’birlikte gerçekleştirilen bu ziyaretimizde bizleri bekâr bırakmayan ve daim yanımızda kayran düz Türkiye Tanzanya Büyükelçisi Mehmet Güllüoğlu ve Türkiye Tanzanya Ticari Ataşesi Haysiyet Bilgen’e teşekkür ediyoruz” dedi.

TİM Yönetim Kurulu Üyesi ve TİM Halı Kısım Oturmuş Başkanı Salahattin Kaplan’de Afrika pazarlarının Türkiye amacıyla balaban önem taşıdığını anlatım ederek bu pazarların keşfedilmeyi beklediğini rapor etti. Bu tür orfanizasyonların sıklıkla devamlı benzeri şekilde düzenlenmesi icap farklı sektörler için gerekse halı sektörü için şişman önem taşıdığını sözlerine ekledi. – GAZİANTEP

Share: