Galebe rotasında düzenlenen ilk ultra maraton İzmir’de noktalandı

Nef Vakfı’nın, Türk milletinin zafere koştuğu ve bire bir ulusun yeniden doğduğu Şişman Taarruz’un 100. yılında düzenlediği ultra maraton tamamlandı. 295 kilometrelik ultra maraton, atalarımızın izinde Afyon Kocatepe’den İzmir’e tıpkısı ruhla ve tıpkısı rotada 6 günde koşuldu.

Her yıl tekraren anadan görme ağıl getirilmesi hedeflenen ve dünyada bir ulusun kazandığı galibiyet rotasında, elan geçmiş eşi aynı bulunmayan bir hatırat ultra maratonu olan Yengi Ultra Maratonu, 30 Ağustos’ta Afyon Kocatepe Anıtından başlamıştı. 295 kilometrelik Galibiyet Ultra Maratonu, atalarımızın kahramanlık destanının rotasında Afyon Kocatepe’den İzmir’e koşularak tamamlandı. Afyon-Kocatepe, Kütahya- Dumlupınar, Manisa- Salihli, Turgutlu ve serencam yerine İzmir-İnciraltı güzergahında bitmeme eden ultra maraton koşucuları, İzmir Cumhuriyet Altını Meydanında bunaltıcı ilişki ile karşılandı.

Yengi Ultra Maratonu, milli savaş ruhundaki fideist, gücü ve azmi hatırlatmayı hedefleyerek geleceğin sorumluluğunu taşıyor. Her zaman ‘bir’ olmanın gücüne inanan Nef Vakfı, nazik zaferin 100. yılında, Türk Milletinin ‘tıpkısı’ olduğu ve Atatürk ile zırh arkadaşlarının genişlik ciddi şartlarda yılmadan istiklal hayalinin ardı sıra koştuğu savaş önünde, Utku Ultra Maratonunu tamamladı. Yürüttüğü kebir sosyal projeler çerçevesinde 6 sene evvel #birizbirlikteyiz kampanyasını başlatan Nef Vakfı, şehit ve gazi çocuklarının eğitimine bindi olacak.

İzmir Cumhuriyet Meydanında sona eren Galibiyet Ultra Maratonunun kapanışı bile iri aynı coşkuyla gerçekleşti. Ultra maratonun kapanışına İzmir Valisi Zor Yavuz Selim Köşger, Nef Yönetim Kurulu Başkanı Kızoğlankız Timur, ünlü müverrih Prof. Dr. İlber Ortaylı ile katılarak, sporculara madalyalarını sunma etti.

Bakire Timur: “Biz birçok zaferlerle müktesep bu özel topraklara doğmuş çocuklarız”

Zafer Ultra Maratonu’nun finalinde planlı törende mütekellim Nef Umumi Heyet Başkanı Kızoğlan Timur, özgürlük ve istiklal yolundaki yeryüzü heybetli mihenk taşlarımızdan biri olan Büyük Taarruz’un 100. yılını kutlamaktan çekicilik duyduklarını belirterek, “30 Ağustos 1922’de Dumlupınar’bile Mustafa Kemal Atatürk’ün Başkumandanlığı altında zaferle sonuçlanan Meydan Savaşı ve yavaş yavaş özgürlüğe akilane 9 Eylül’bile domuzuna İzmir’imizin göklerinde dalgalanan aldatma açık bayrağımız; istiklal aşkımızın ve bu uğurdaki sarsılmaz inancımızın aynı sonucu. Tığ birçok zaferlerle müktesep bu hususi topraklara doğmuş çocuklarız. Şanslı çocuklarız belki amma benzeri o büyüklüğünde üstelik borçluyuz bu vatana. Bizden sonrakilere borçluyuz. Geleceğimize borçluyuz. Atalarımız bu mücadeleyi hep birlikte yegâne canevi yerine kazandılar; Nef Vakfı kendisine zaman hatırlı ve kıpırdak ayrımsız ülkenin havalı yurttaşları kendisine yaşamamızı sağlayan kahramanlarımızdan devraldığımız bu nazik mirası benzeri temas, muadele ve el birliği bilinciyle neşelendirmek belki de sunma eke sorumluluğumuz” şeklinde konuştu.

İzmir Valisi Köşger: “Nef Vakfı Galebe Ultra Maratonu, galebe ve kontak ruhunu gençlere aktarabilmek üzere majör”

Yengi Ultra Maratonu’nun final töreninde mütekellim İzmir Valisi Yavuz Esaslı Köşger ise ecdadımızın o dönemde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde yayılımcı güçlerin hayallerini bozguna uğrattığına vurgu yaparak, “Tığ, kısık zamanlarda birlik olmayı beraberliği beceren bir milletiz. Savaşı dahi savaşmayı birlikte bereketli biliriz amma devir zarfında bu ruhun törpülendiği de benzeri hamur. Böylesi maratonlarla bu halas savaşı ruhunu, Çanakkale ruhunu, Malazgirt ruhunu gençlere aktarabilmemiz geçişsiz. Gençlerimiz Nef Vakfı Galibiyet Ultra Maratonunda Balaban Taarruz’un başladığı noktadan 295 kilometreyi 6 günde çift çift geldiler. Elde teçhizatla savaş ede ağa geldiğinizi düşünün tıpkı bile bu yolu. Bu ruhu yakalayabilmek geçişsiz. Ecdadın ne meşakkatlerle ne soy kahramanlıklar yaptığını hangi tuhaf aynı fedakarlık yaptığını anlamamız için bu tuhaf faaliyetlerin yapılması lazım. Bu anlamda Nef Vakfı’nın yaptığı bu faaliyete balaban önem vermek lazım. Ecdadımız emaneti olan bu ülkeyi önümüzdeki beniz yılda dünyanın etkili milletleri arasına sokarak, genişlik gelişmiş, yeryüzü sözü güzeşte yer liyakatli ülkesi haline getirerek bu borcumuzu bitmek zorundayız. İnşallah bu ruhu gençlere aktarabilirsek bu borcu ödeyeceğiz” dedi.

6 günde 295 kilometre koşuldu

6 dönme süren ultra maraton süresince koşucular, rota üstünde Sancaktar Mehmet’in, cepheye mermi taşıyan Zehra Ana’nın, Halime Çavuş’un, Çoban İsmail’in amacında 100 sene öncesinin milli uğraş azmini ve imkansızlıklarını dubara eden çadırlarda konakladı. Yengi Ultra Maratonuna 10 ultra maraton sporcusu, Afyon etabında 86 umum koşucusu, İzmir etabında 286 el koşucusu ve 372 mevhum koşucu katıldı.

Yol boyunca istirahat noktalarında bölgenin iri tecavüz boyunca önemini anlatan tarihten koskocaman kesitlerin yer aldığı kahramanlık hikayeleri paylaşıldı, sunumlar yapıldı. Yöre halkı maratoncuları sevinçle karşıladı, onlara bayraklarla haremlik etti, ikramlarda bulundu.

Atalarımızın 100 yıl geçmiş iri imkansızlıklarla çıktıkları yolda, geçmişi bilinmeyen almak namına Büyük Taarruz’de yenilen sıska ekmek, üzüm hoşafı ve mercimek çorbası kabilinden sürpriz ikramlarla de karşılaştılar.

Nef Vakfı’ndan şehit ve gazi çocuklarına cesim destek

Yaşadığı vaziyet fark etmeksizin kabil olduğunca çok insanın eş amacın benzeri parçası olmasını terazi hedefiyle düzenlenen Galebe Ultra Maratonuna dünyanın ve Türkiye’nin temas yerinden kaydolarak, destek sunulan mevhum koşuda toplanan bağışlar ise martir ve gazi çocuklarının eğitimlerine destek adına bağışlanacak.

Nef Vakfı, 2016 yılından bugüne, sivil ve resmi fark etmeksizin, Ocak ve Içtimai Hizmetler Müdürlüğü vasıtasıyla ulaştığı martir ve gazi çocuklarına ahenktar burs desteği sağlıyor. Destek sağlanan çocukların sayısının Yengi Ultra Maratonu katkısıyla artırılması amaçlanıyor. – İZMİR

Share: