G7 Dışişleri Bakanları: Rusya, nükleer santrallerden derhal çekilmeli

G7 Dışişleri Bakanları aracılığıyla yapılan mukayyet açıklamada, Rusya’dan, Zaporijya’da bulunan nükleer santralden ve ülkedeki değişik santrallerden derhal çekilmesi ve kontrollerinin Ukrayna’ya bırakılması irade edildi.

G7 ülkeleri olan Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya ve İngiltere’nin Dışişleri Bakanları, Rusya’nın Ukrayna’da mevcut çekirdeksel santralleri taharri etmesinin bölgeyi tehlikeye attığını belirtti. Yapılan mukayyet açıklamada, “Rusya’nın, Zaporijya nükleer santralinin beraberinde Ukrayna’nın arsıulusal kabul görmüş sınırları içindeki kamu çekirdeksel tesislerin eksiksiz kontrolünü derhal yasal sahibi Ukrayna’ya izansız vermesini irade ediyoruz. Zaporijya çekirdeksel santralini işleten Ukraynalı personel, görevlerini zılgıt veya takı olmadan yerine getirebilmelidir. Bölgeyi tehlikeye sokan, Rusya’nın santralci üzerindeki sürekli kontrolüdür” denildi.

IAEA’YA BINDI YİNELENDİÖte yandan açıklamada, Mürekkep Milletler’e (BM) ilişkin Arsıulusal Atom Enerjisi Kurumu’na (IAEA) yekpare bindi verildiği da yinelendi. G7 bakanlarının açıklaması şöyle bitmeme etti: “IAEA’ya birlik ve sonsuz desteğimizi yineliyoruz. IAEA personeli, Ukrayna’daki kamu nükleer tesislere sakıncasız ve vazıh tıpkısı şekilde erişebilmeli, bu tesislerin işletilmesinden mesul Ukraynalı personelle doğrudan ve engelleme olmaksızın iletişim kurabilmelidir.”NELER OLMUŞTU?

Zaporijya nükleer santrale yakın noktada planlı saldırış sonucu santralci hasar gördü. Saldırının peşi sıra Ukrayna, Rusya’yı suçlarken, Rusya ise Ukrayna’yı suçladı. IAEA Umumi Direktörü Rafael Mariano Grossi söz konusu saldırının hem Ukrayna hem dahi çevresindeki bir nice ülkeyi tehlikeye attığını ve bu minval saldırılardan kaçınılması gerektiğini vurgulamıştı. Grossi ayrıca bölgeye IAEA’dan takım gönderilmesi gerektiğini vurgulamıştı.

Share: