Finlandiya Dışişleri Bakanından NATO’ya üyelik açıklaması: İlkbaharda herhangi bir şeyin halledileceğinden çok umutluyum

Finlandiya’nın NATO’ya üye olma süreci devam ederken Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto’dan büyük izahat geldi.

“ÇEKIRDEKSEL TEHDİT” KİLİT FAKTÖR

Kyodo marifet ajansına mütekellim Haavisto, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırılarının ve Kremlin yönetiminin çekirdeksel tehdidi Finlandiya’yı NATO’ya katılmak için başvurmaya irsal etmede oylumlu faktörler adına öne çıktığını belirtti. Bu durumun Avrupa’üstelik güvenlik alarm seviyelerini yükselttiğini anlattı.

“İLKBAHARDAN ÇOK UMUTLUYUM”

Dışişleri Bakanı, Macaristan’ın küçük ay başında NATO’ya üyelikle ait icazet vereceğini bildirdiğini ve Türkiye’nin onayı birlikte karışma atılmak için “ilkbaharda gelişigüzel şeyin halledileceğinden çokça umutlu” olduğunu rapor etti. Finlandiya Başbakanı Sanna Marin, daha önceki yaptığı açıklamada, “Türkiye, laf olduğunda politikalarımızda hep düzgün olduk. Umarım Türkiye, NATO üyeliğimizi bildirme kısa sürede onaylar” demişti.

FİNLANDİYA VE İSVEÇ NATO’YA REFERANS YAPMIŞTI

Rusya-Ukrayna Savaşı’nın ardından, Finlandiya ve İsveç, mayıs ayında NATO üyeliği amacıyla başvuruda bulundu. Süreç, ittifakın 30 üyesinin tamamının onayını gerektiriyor. Türkiye’nin beraberinde Macaristan da henüz oylama yapmadı. Ankara, iadesi maksut keleş isimlerle ilgili gelişigüzel iki ülkeden vacip adımların atılmasını rica ediyor.

Share: