“Filistin’de Osmanlı Dönemi Keyif Hayatı Sempozyumu” İstanbul’da başladı

Osmanlı hakimiyetinde bulunduğu 16. ve 20. yüzyıllar arasında Filistin coğrafyasındaki sağlık hayatını incelemeyi amaçlayan “Uluslararası Filistin’üstelik Osmanlı Dönemi Esenlik Hayatı Sempozyumu”, Biruni Üniversitesinde başladı.

Biruni Üniversitesi, Beşikçizade Tıp ve İnsani Bilimler Merkezi (BETİM) ve Esenler Belediyesi teşrikimesai ile planlı sempozyum, üniversitenin Zeytinburnu’ndaki kampüsünde başladı.

İki ahit sürecek programla ilgili AA muhabirine açıklamalarda kâin Biruni Üniversitesi Tababet Fakültesi Tıp Tarihi ve Etik Esas Veri Dalı ve bilgi şöleni başkanı Prof. Dr. Nil Sarı, bu alanda ilk kez hakeza aynı çalışmanın yapıldığını söyledi.

Bu alanda stabil çok ürün bulunmadığını ve var olanların da tek yönlü olduğunu anlatım eden Sarı, “Tığ ilk defa bu derinti vesilesiyle Osmanlı arşivlerine girilip çalışılması amacıyla bir dil olacağını düşündük. Bilgi Şöleni amacıyla elverişsiz dışından dahi misafirlerimiz var. Hem Arsıulusal İslam Tıp Tarihi Cemiyeti Başkanı ve üyeleri hem bile İsrail’den Osmanlı tarihi çalışan profesörler geliyor. Tıpkısı zamanda İngiltere’den, Fransa’dan ve Müttehit Zenci Emirlikleri’nden üstelik katılıyorlar kongreye. Sempozyumla gelişigüzel bilinmeyen pek çok bilginin ortaya çıkacağını düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Sempozyumun içeriğine ilişkin de bilgiler paylaşan Soluk, Filistin’bile kurulan esenlik kuruluşları, Filistin’i ilişkin sağlık siyaseti ve kanunlar, tabiplik yapan esenlik çalışanları, Batı ve Orta Doğu ülkelerinin esenlik bağlamında Filistin ile ilişkileri, geleneksel tıp uygulamaları, Filistin’in tıbbi bitey ve faunası, Filistin’in keyif hayatı ile ilişik gezginlerin gözlemleri ve bölgede yaşanan salgın hastalıkları dahi içeren birçok alanda bilimsel çalışmaların sunulacağını aktardı.

Prof. Dr. Solgun, bilgi şöleni kapsamında müzikle otama gösterisi, minyatür ve süsleme sergisinin dahi açılacağını kaydetti.

Açılış programında ulama sağlayıcı insan ve kuruluşlara değişik hediyeler verilirken, bilgi şöleni oturumlarla bitmeme etti.

Share: