Fethi Sekin Site Hastanesi bölgede ‘skolyoz’ hastalarının umudu oldu

– Fethi Sekin Kent Hastanesi bölgede ‘skolyoz’ hastalarının umudu oldu

ELAZIĞ – Fethi Sekin Site Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji kliniği kısaca 6 ay ilk skolyoz ve kifoz vakalarına hizmet vermeye başladı. Sayrılarevi, Tunceli, Muş ve Bingöl başta tevessül etmek için mekân illerden mevrut hastaların ihtiyaçlarına uluslararası standartlarda karşılık veriyor.

Esenlik Bakanlığı aracılığıyla hizmete açılan ve şehir hastanelerinin altıncısı kendisine 1 Ağustos 2018 tarihinde rahatsız kabulüne başlayan Elazığ Fethi Sekin Kent Hastanesi, tecrübeli sağlık personeli, 5 peyda otel konforundaki donanımı ve sağlık alanındaki sonuç teknolojiye erbap cihazlarıyla dünya standartlarında hizmet veriyor. Bu çerçevede Ortopedi ve Sarsıntı Bilimi Bölümünde yaklaşık 6 kamer önce skolyoz (üs eğriliği) hastaları amacıyla dahi bakım vermeye başlandı. Bölgenin marazlı sayısı ve ihtiyaçlarına arsıulusal standartlarda yanıt veren, özellikli otama müstelzim skolyoz ve kifoz vakalarının ihtiyacını karşılayacak olan sayrılarevi bünyesindeki bu eşkal, bölgeye seslenme etmeye bitmeme ediyor. Skolyoz ameliyatlarının gerçekleştirildiği önce günden itibaren, Elazığ başta tutmak üzere Bingöl, Tunceli, Muş, Malatya, Diyarbakır ve çevre illerden gelen 7 pestil gerçekleştirilen liyakatli operasyonlarla sağlığına kavuştu.

Skolyoz hastalarının, teşhis, takip ve cerrahisini uyguladıklarını belirten Fethi Sekin Şehir Hastanesi Başdoktor Yardımcısı Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Opr. Dr. Oğuz Kaya, “Skolyoz hastalığını, omurgada eğrilik namına niteleyebiliriz. Omurgadaki eğrilikler sonrasında hastalara cerrahi tedavi gerekebiliyor. Hastanemiz dört yıldır açıldı. Tahminî 6 aydır, skolyoz ve kifoz ameliyatlarını hastanemizde yapmaktayız. Şimdiye kadar toplam 7 hastamızı faaliyetler ettik, bunlardan iki tanesi alçak deformite olan vakalarımızdı ve bu iki hastanın ameliyatına Prof. Dr. Bekir Güç Uçan hocamız da ortaklık etti” dedi.

Bingöl’den gelerek Fethi Sekin Kent Hastanesinde ameliyatı başarıyla gerçekleştirilen 14 yaşındaki hastaları üzerine bilgi veren Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Anıl Agar ise “Vakamız 14 yaşında kız hastalanmış. Bize Bingöl’den başvurmuştu. Hastamız yürüyüşünde ve omurgasında çarpıklık şikayeti ile bize başvurdu. Parasız ve yakınlarıyla görüşüp vacip tetkikleri yaptıktan sonradan hastanemizde tedavisini üstlendik. Faaliyetler ettiğimiz hastamız, ergenlik yaş ortalarında sâdır adölesan skolyoz olan tıpkısı hastamız. Parasız yakınlarının ve ailelerin özellikle özen etmesi gereken öz, çocuklarda çiğin eşitsizliği. Çocukları zahir gözle arkadan gördükleri zaman omurgalarında çarpıklık olup olmadığını fark etmeleri bizim için önemli. Bu şekilde fark edilen hastaların tıpkı afiyet kuruluşuna başvurup esas filmleri çekilmesi gerekmekte. Bizler de bu filmlerden açıları ölçüp ona bakarak hastaların otama planlamasına başlıyoruz” diyerek konuştu.

Share: