FED Eylül’de herkesi yanıltabilir

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ HABERLER SERVİSİ

FED’in Orak Ayı ayındaki siyasa toplantı tutanakları, Wall Street’i iki hafta süresince kamçıladıktan sonraları açıklanacak. Tutanakların Eylül ayındaki mümkün sıkılaştırmanın ne kadar nazik olacağıyla ilgili ipuçları barındırması bekleniyor.

Yakında düşecek olan FED tutanakları, ekonomiye aynı darbe henüz indirebilir. FED Başkanı Powell’a göre benzeri sonraki getiri artırımı beklentilerin çokça üstünde gelebilir.

FED yetkililerinin 26-27 Temmuz tarihlerindeki toplantısında belirti repo oranını art arda ikinci misil 0,75 puan oranında artırma kararı, 1980 yılından bu yana meri sunma hızlı ve kaba sıkılaştırma politikası adına tarihe geçti. Fortune’un haberine göre, o zamandan beri, finans piyasalarında Ilkgüz ayında gerçekleşecek olan bir sonraki hamlenin boyutuna ilgili öngörüler 50 ila 75 temel fakül ortada dalgalanıyor. Bunda, beklenenin üstünde bire bir takat sınırı gösteren gelişim gücü piyasası verileri ve tahminlerin altında gelen pahalılık verilerinin etkisi bulunuyor.

Finansgundem.com’un derlediği bilgilere bakarak, FED’mağara Ürem artırımını ne oranda gerçekleştireceği anlaşılan tutanaklar sonrası de netleşmeyecek fakat tutanaklar, FED’in bire bir bambaşka ‘serüvenli şişman’ nema artırımına gitmesi için hangi cins verilere ihtiyaç duyacağı noktasında aydınlatıcı olacağı değişmez. FED Başkanı Powell, Orak Ayı toplantısının ardından düzenlediği basın toplantısında 20-21 Ilkgüz için erdemli biçimli ayrımsız getiri artırımı seçeneğinin masada olduğunu belirtmişti.

İstikrarlı ve bağan mü denyo ve efdal mi?

Bank of America ÇAKER ekonomisinden mesul Başkanı Michael Gapen ise, “Tutanaklarda bakir benzeri bilgi vadi alıyorsa, şu çerçevede olacaktır: Repo artırımı aşamalı namına henüz sıradan ölçekli mi olacak yoksa henüz erdemli ölçülü bire bir faiz artırımı ihtimaline boş konu bırakılıyor mu?” diyor.

Gapen, “Maliyet kâr analizi elan banal ve kademeli artışlar olacağı yönünde ve şişkinlik verileri birlikte bunun bu şekilde olmasını destekliyor ancak olasılı cıvıl cıvıl hisse senedi gücü piyasası verileri dikkate alınırsa, FED’in yeniden 75 temel puanlık bire bir ürem artırımına gitmemesi birlikte berenarı el görünüyor” şeklinde konuşuyor.

FED yetkilileri, Temmuz toplantısından bu yana yaptıkları açıklamalarda, sıkılaştırmadan uzaklaşacaklarına dayalı oluşan dolay kabullere alın çıkmayı sürdürüyor ve sonuç 40 yılın sunma yunak enflasyon oranlarını dizginlemenin yeryüzü büyük öncelikleri olduğunu bariz belirtiyor.

Veriler, tahminlerin güncellenmesine bozukluk tür

KÖLE Çalışma Bakanlığı tarafından 5 Ağustos tarihinde yayınlanan Temmuz ayı gelişim piyasası verileri, şirketlerin geçen kamer beklentilerin üzerinde tıpkı performansla 528 bin eskimemiş istihdam yarattıklarını ve başıboşluk oranının yüzdelik 3,5 ile pandemi öncesi seviyelerine yakınsadığını gösterdi. Bu veriler, yatırımcıları üst üste üçüncü kat 75 temel faküllık benzeri ürem artırımı beklentisine itti.

Ancak, Haziran ayına büyüklüğünde olan ve 1981 yılından bu yana görülen bildirme yüksek para şişkinliği oranını gösteren yüzde 9,1’lik artışın yıllık bazda yüzdelik 8,5’e gerilediğini gösteren ve 10 Ağustos’ta yayınlanan bitiren fiyatları endeksi verileri, öngörülerin rötuşlu edilmesine sefer açtı. Buna bakarak, FED’mağara işaret oranına sınırlı olan vadeli iş piyasası fiyatlarının dahi desteklediği amacıyla yatırımcılar demin ağırlıklı adına nakıs nokta evet üstelik 75 temel puanlık ayrımsız artma üzere piyasayı fiyatlamaya başladı.

Bitaraflık ve delalet

FED, Mart ayından bu yana faizleri artırıyor. FED yetkililerinin, bu süreçte bunu ayırmak üzere geç kaldıklarını ve gösterişli cereyan ettiklerini çokça öğün itiraf etmeleri, ürem artırım oranlarını önce çeyrek altın nokta, bilahare az puan ve akıbet namına dahi 75 baz puana yükselteceklerini ortaya koyuyordu. Temmuz ayındaki artışın arkası sıra alamet getiri oranlarındaki sonuncu hedefin, birçok yetkilinin mutluluk ekonomisi amacıyla ‘kuvvetsiz’ kendisine nitelendirdiği yüzde 2,25-2,5 misyon aralığında olması öngörülüyor.

FED Başkanı Powell, 27 Temmuz’birlikte düzenlediği basın toplantısında, “Yemeden Içmeden derinti bazında gitmenin ve tarafsız olma önünde şu temel büyüklüğünde izlediğimiz türde kemiksiz ve küşade benzeri rehberlik yapmanın zamanının geldiğini düşünüyoruz” şeklinde konuşmuştu.

Tutanaklar geleceğe dayalı ipuçları verebilir

Ağustos kocaoğlan istihdam ve bitiren fiyatları endeksi verileri Ilkgüz toplantısından önce açıklanacak ve anlaşılan faiz artırımı kararı öncesinde piyasa beklentilerini şekillendirmede kritik benzeri role cemaat olacak. Orak Ayı toplanışından bu yana kamuoyuna açıklama işleyen FED yetkilileri, enflasyona cebin benzeri utku car edildiğini ifham etmek için haddinden fazla er olduğunu vurguluyor. FED yetkilileri, repo artırımlarının galiba 2023 yılına kadar devam edeceği ve arkası sıra oranların aynı süre elan erdemli kalacağı üzerine uyarıyor.

Yatırımcılar ise FED’in 2023 ortasına büyüklüğünde ürem indirimleriyle rotayı bilakis çevireceğini öngörüyor. New York merkezli RBC Capital Markets Saksı Ekonomisti Tom Porcelli, “FED’in enflasyon noktasında kendini rahat hissedeceği düzem için vukuf olmak üzere tıpkısı emare aramaya çalışıyoruz” diyor. Porcelli, tutanaklardan, enflasyon oranlarında gerçekleşecek hangi kadarlık bire bir düşüşün rahatlatıcı olacağı ve bunun hangi büyüklüğünde süreceğine müteveccih tahminlerin, tutanaklarda odaklanılacak asıl noktalar olduğunu belirtiyor.

FED’in enflasyonla savaşı elan bitmedi

 

Charles Evans: Fed ati sene nema oranını %4’e yükseltebilir

 

Fed’den ürem tasarruf beklentisi değişti

 

Fed sıkılaşma sürecini 2023’te sona erdirecek

 

FED’in mecnunca tavrı artarak sürecek

 

Fed üyesinden kritik nema açıklaması

 

Share: