Fatih Erbakan: “(CHP’nin başörtüsü teklifi) Seçime müteveccih akım kabilinden geldi”

Yeniden Bol Bolamat Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, CHP’nin başörtüsü teklifine ait, “Deminden şırakkadak bire hakeza bir öz yapması seçime müteveccih hareket kadar geldi.” dedi.

Partisinin 2. Niteliksiz İl Kongresi amacıyla geldiği Karabük’te matbuat toplantısı düzenleyen Erbakan, Türkiye’de türlü alanlarda sorunların olduğunu savunarak, Milli Görüşe paylaşmak gerektiğini söyledi.

Erbakan, Milli Görüşün iktidarda olduğu dönemlerde Türkiye’birlikte yapılanlardan bahsederek, iktidara geldiklerinde gerçekleştireceklerini ve projelerini anlattı.

Bire Bir soru üstüne tek ittifakın ortamında olmadıklarını belirten Erbakan, seçimlere biricik başlarına, baraj problemi olmayan kıvrak ayrımsız aktör kendisine gitmeyi ve üye sayılarını sunu gücük sürede 500 bine çıkartmayı hedeflediklerini dile getirerek, seçme ittifaktan da resmi ayrımsız nida almadıklarını kaydetti.

Erbakan, CHP’nin başörtüsü teklifinin intihap öncesinde kendilerine manalı geldiğini belirterek, “Yıllardır başörtüsüne karşı duruşu galiba olan bire bir parti. Esas Mahkemesine büyüklüğünde başvuruda bulundu, ‘başörtüsü yasağı bitmeme etsin’ diye. ‘Kamusal alanlarda, okullarda başörtüsü olmasın’ diye mücadele etti. Deminden birdenbire bire hakeza bir öz yapması seçime yönelik akıntı üzere geldi. Sadece başörtüsü ile üstelik bitmiyor. LGBT ve İstanbul Sözleşmesi savunuculuğu, ‘din dersi, mecburi ibret olmaktan çıkartılsın’ ısrarı… CHP, ‘5-6 yaşındaki çocuklara Kur’an öğretmek çağdışılık, Taliban zihniyetidir.’ diyordu. Bu kabilinden vaziyetler ortadayken bunlardan birlikte vazgeçecek mi? Tıpkısı samimiyet sınavında. Bunlardan bile vazgeçmesi gerekir.” diyerek konuştu.

” Yunanistan’ın arkasında bati muhtemelen; Amerika’dan pahal alıyor”

Yunanistan ile Türkiye arasındaki gerginliğe yönelik soruya Erbakan, şu cevabı verdi:

“İkisi de NATO üyesi olan ülkelerin cidal ihtimalini haddinden fazla yüksek görmüyorum fakat ayrımsız gerilim var. Yunanistan yıllardan beri, DOĞRU Fırka iktidarından itibaren kayacıkları ve adaları karışma etti. Bize ilişik olan topraklar. Herhangi Bir ant ölmezlik söylemini öne çıkartan bire bir erk, ayn göre göre orada vatan toprağı işgal edildi, bugüne kadar bile konkre bire bir adım atmadı. Deminden üstüne aynı da diğer askeri statüdeki adalar silahlandırılıyor. en son Midilli ve Sisam’a zırhlı araçlar çıkartıldı. Tabii burada Sayın Cumhurbaşkanının da dediği kabil Yunanistan’ın arkasında kırıcı galiba; Amerika’dan sakil alıyor.”

Amerika’nın Yunanistan ve Kıbrıs’ta yaptıklarına değinen Erbakan, “Yunanistan’ın aygıt kendisine kullanılması, Türkiye’nin etrafının sarılması, çembere alınması söz konusu. Bu konuda müdebbir ve kurnaz olunması lazım. ‘E hangi yapacağız, NATO üyesi Yunanistan’a çarpışma mı açalım?’ Hayır, tığ diyoruz ki bunların arkasında Amerika’ya tıpkı rest çekelim. Amerika’nın İncirlik Üssü’nü kapatalım. Malatya’daki Kürecik Içgüdü Üssü’nü kapatalım. İsrail’i korusun diye niteleyerek içgüdü üssü kurmuşlar, bunları kapatalım. Böylecene biz bile Amerika’ya bire bir müeyyide uygulayalım.” ifadelerini kullandı.

Erbakan, AK Parti iktidarının Alevi açılımıyla ilgili soruya, “Alevi vatandaşlarımız, 85 milyonun ortamında aynı bütündür. Onlar da bizim kardeşlerimizdir. Onların ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik adımların atılması tabiidir. Bizim inancımız, milli görüş; inanç özgürlüğü, inandığı gibi gönül özgürlüğü, anlatım özgürlüğünün teminat altına alınması gerekir. Peygamberler de hakeza yapmıştı. Haksızlıkların giderilmesi, Alevi vatandaşlarımıza bile zaruri hizmetlerin götürülmesi elbette uygun olacaktır.” karşılığını verdi.

Erbakan, Cumhurbaşkanlığı seçiminde ikinci tuğra kalınması halinde tek tarafa destek olmayacaklarını sözlerine ekledi.

Share: