Evlerinin mutfağında ürettikleri sabunlarla eğitimlerini sürdürüyorlar

Isparta’da evlerinin mutfağında elde ürettikleri sabunları Türkiye’nin bir nice iline göndererek gelir elde eden iki üniversite öğrencisi, hem eğitimlerine hem da ailelerinin bütçesine yardım sağlıyor.

Merkeze kapalı Vatan Mahallesi’nde oturan darülfünun öğrencileri Zehra Çağlayan (21) ve İrem Keskinoğlu (20), ürettikleri kimyasal içermeyen ve süs namına makbul sabunları Türkiye’nin bir nice iline göndererek eş bütçelerine ve terbiye hayatlarına ulama sağlıyorlar.

“Gelişigüzel şey Isparta çarşısını gezmekle başladı”

Isparta’da işlek veterinerlik kokmuş öğrencisi İrem Keskinoğlu, elinde okuduğu ekol dışında apayrı benzeri mesleğin olmasını istediğini belirterek, “Zehra’yla bire bir buçuk yıldır arkadaşız, onun bile benimle aynı fikirde olduğunu görünce sabun işine girdik. Seçme husus kıytırık bir şekilde, Isparta çarşısını gezmekle başladı. Ailem ve çevremdeki insanlar yaptığımız sabunları görünce haddinden fazla beğenip bu konuda bizi desteklediler. Sabunlarda başlangıçtan paketlemeye kadar emeğimiz var” diyerek konuştu.

Eğitim hayatlarına katkı sağlıyorlar

Ürettikleri sabunları satarak ocak bütçelerine ve yetişek hayatlarına yardım sağladığını dile getiren aritmetik bölümü öğrencisi Zehra Gürlek, “1 yıldır değişik fikirlerle tıpkı aksiyon fayrap etmek istiyorduk. Darülfünun harçlıklarımızı derk etmek istedik. Yâren ve akrabalarımızdan ısmarlama almak haddinden fazla adamakıllı, bu işin üstünde çok çok düşündük. 2 aydır bu işi yapıyoruz. Ailem kendi ayaklarımın üstünde durduğumu görünce çokça gururlandı” dedi.

Ev ortamında; kimyevi içermeyen, A, C ve D vitaminlerini kullanarak süs ve tasarruf amaçlı 10 kabil sabun üreten Zehra ve İrem, genel ağ ortamından komutan yaptıklarını belirtti. Başlangıçtan paketleme kısmına büyüklüğünde özlük emekleri olduğunu dile getiren iki eş, 15 ile 50 TL ortada mütebeddil sabunlarını Türkiye’nin birçok iline göndererek darülfünun harçlıklarını çıkardıklarını tabir etti. – ISPARTA

Share: