Evinin altına kuyruklu çiftliği kurdu

MARDİN’dahi hayat dolu Sezgin Ağızcıl (51), lüzumlu izinleri aldıktan sonradan evinin altında kuyruklu çiftliği kurarak, bölgede makro halde mevcut ve esmer kuyruklu adına adlandırılan ‘Androctonus Crassicauda’ cinsi akrebi yetiştirmeye başladı. Elinde şu an 225 akrep kâin Oral, hem üremelerini sağlıyor hem bile onlardan elde ettiği zehri nakıs 86 derecede nihan sınırlı periyotlarla deva ve kozmetik firmalarına gönderiyor. Ağızcıl, “Akrep sayısını 50 bine çıkarmayı hedefliyorum. Fakat bu şekilde tıpkı yılda yapacağımız sağımlarla benzeri litre akrep zehrine ulaşabiliriz” dedi.

Mardin’in Ömerli ilçesi Rustik Kaynarkaya Mahallesi’nde ruhlu Sezgin Oral, Tarım ve Orman Bakanlığı ile Natür Himaye ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nden vacip izinleri aldıktan sonradan bire bir müddet ilk evinin altında 150 metrekarelik alanda hususi fanuslarda kuyruklu yetiştirmeye başladı. Bölge genelinde bulunan ve ‘yağız kuyruklu’ yerine adlandırılan ‘Androctonus Crassicauda’ cinsi akrepleri un kurduyla besleyen Ağızcıl, zehirlerini şoklama yöntemiyle sağıp, nakıs 86 derecede nihan belli başlı periyotlarla çare ve kozmetik firmalarına gönderiyor. Bin akrepten fakat 3 gram dağ sağılabildiğini söyleyen Oral, 225 olan akrep sayısını tenasül vasıtasıyla artırarak 3 sene içerisinde 50 bin akrebe ulaşmayı hedefliyor.

‘ÇOCUKLUĞUMDAN BERİ İLGİ DUYUYORUM’Çocukluğundan beri uzun hayvan ve akreplere demet duyduğunu belirten Ağızcıl, “Elan sonra akreplerle ilişkin araştırı yaptığımda, yavaş yavaş işin ticaretini yapmaya karar verdim. Akrepleri yavrulatma yöntemiyle üreterek çoğaltıyoruz. Burada kurduğumuz laboratuvarda şoklama yöntemi ile sağımı yapıyoruz. Dünyada bu kabil tesisler çabucak biraz ülkede var. Acun üzerinde yaşayan 1750 akrep türü var. İçlerinde ağılı ve çetin olanları bile bizim bu bölgede yetişenler var. Bunlardan sunma tehlikelisi birlikte Mardin ve Urfa’bile yetişiyor. Akrep sayısını 50 bine çakmak istiyorum. Fakat bu şekilde 1 yılda yapacağımız sağımlarla 1 litre zehre ulaşabiliriz. Normalde bin akrepten fakat 3 gram çığlık sağım yapıyoruz. Sağdığımız zehri dahi eksi 86 kademe sevimsiz zincirle siper altına almamız gerekiyor” diye konuştu. Mahalleli bile köylerinde kuyruklu çiftliği açılacak denildiğinde evvel başta çok şaşırdıklarını amma alıştıklarını söyledi.

Share: