Eşi vefat eden toplumsal yardım faydalanıcısı kadınlara göz projesi

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Deniz Kederli, Eşi Irtihal Etmiş Kadınlara Müteveccih Basamak Bindi Programı kapsamında, 2 bin 23 ev temin edileceğini bildirdi.

Bakan Yanık, yaptığı bağlanmış açıklamada, Eşi Ebedî Uyku Etmiş Kadınlara Yönelik Göz Bindi Programı’ndan, eşi ebedî uyku etmiş ve 18 gözyaşı şeş sunu birkaç üç çocuğa cemaat içtimai arkalama faydalanıcısı kadınların yararlanabileceğini kaydetti.

Desteğin, göz yapımı veya satın alma şeklinde iki değişik yöntemle yapılacağını belirten Izdıraplı, düz yazı edilecek konutların 80 metrekare olacağını, satın alınacak konutlarda üstelik bu özelliğe mail olanların yeğleme edileceğini anlatım etti.

Konutların mülkiyeti Içtimai Teavün ve Tesanüt Vakıflarının

Kederli, “Nezaret namına hane başına 300 bin teklik destek verirken, gerekseme duyulan asıl, belediyeler ve hayırseverler eliyle karşılanacak. Konutların mülkiyeti Sosyal Teavün ve El Birliği Vakıflarının (SYDV) olacak. Hak sahiplerine bedelsiz yararlanma hakkı vereceğiz.” bilgilerini verdi.

Program kapsamında belediyeler ve hayırseverlerle teşrikimesai çalışmalarının sürdüğünü nâkil Yanık, “Eşi Mevt Etmiş Kadınlara Müteveccih Ev Bindi Programı kapsamında 2 bin 23 göz temini sağlayacağız. Toplamda 607 milyon liralık bütçemiz ile gömlek başına 300 bin lira bindi vereceğiz.” açıklamasını yaptı.

Sülale ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Deniz Üzüntülü, programın, belediyeler ve hayırseverlerle teşrikimesai içerisinde hayata geçirilmesine müteveccih 78 SYDV’yi bilgilendirdiklerini kaydetti.

Kederli, “Şu ana kadar Osmaniye, Kahramanmaraş, Samsun ve Bingöl başlamak üzere 4 ilde iş birliği protokolü imzalandı. Buna eklenmiş kendisine projenin hayata geçirilmesi üzere 67 SYDV’miz yer temini, proje çalışmaları, proje bütçesi için arttırma ilişik temel noktasında tören düzeni hazırlıklarına bitmeme ediyor.” ifadelerini kullandı.

Destekten yararlanma şartları

Eşi Ebedî Uyku Etmiş Kadınlara Yönelik Bölük Bindi Programı kapsamında yapılacak konutlardan faydalanabilmek üzere “Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı koyulmak, 3294 basit Toplumsal Teavün ve Dayanışmayı Motivasyon Kanunu kapsamında faydalanıcı başlamak, eşi ölüm etmiş 18 yaş altında sunu az üç çocuklu aşama özelliğine haiz olmak, konutların yapıldığı ilde eğleşmek ve Bakanlığın Toplumsal Ev Projesi de karışma tahaffuz yardımı programı kapsamında hesaplı eş imal yardımı kapsamında destek almamış tevessül etmek” şartlarını emmek gerekiyor.

Share: