Eşi ölüm etmiş kadınlara 300 bin lira basamak desteği verilecek

Sülale ve Sosyal Hizmetler Bakanı Kükremek Izdıraplı, eşi ebedî uyku etmiş toplumsal arkalama faydalanıcısı kadınlara yönelik bakir bir desteği hayata geçireceklerini belirtti. Kederli, “Eşi Ahiret Yolculuğu Etmiş Kadınlara Müteveccih Bölük Destek Programı kapsamında 2 bin 23 skor göz temini sağlayacağız. Toplamda 607 milyon TL bütçemiz ile ayak başına 300 bin TL destek vereceğiz” dedi. Bakan Yanık, hane projesinin kapsamına ilişkin açıklamalarda bulunarak, bahis konusu destekten eşi irtihal etmiş ve 18 yaş altı yer bir iki 3 çocuğa eş olan sosyal yardım faydalanıcısı kadınların yararlanabileceğini belirtti.

“KONUTLAR 80 METREKARE OLACAK”

Eşi Emrihak Etmiş Kadınlara Müteveccih Göz Destek Programı kapsamında belediyeler ve illerdeki hayırseverlerle iş birliği içerisinde olacaklarını belirten Vekil Üzüntülü, detayları şu şekilde paylaştı: “Eşi ahiret yolculuğu etmiş ve toplumsal müzaheret faydalanıcısı kadınlarımıza yönelik bölük projesini hayata geçiriyoruz. Desteğimizi bölük yapımı yahut mübayaa şeklinde iki ayrımlı yöntemle gerçekleştireceğiz. Konutlar 80 metrekare olacak şekilde inşa edilecek. Konutların satın alınması durumunda ise bu özelliğe yakın olanlar tercih edilecek. Nezaret olarak konut başına 300 bin TL bindi verirken, ihtiyaç duyulan hamur belediyeler ve hayırseverler eliyle karşılanacak. Konutların mülkiyeti Içtimai Teavün ve Dayanışma Vakıfları’nın (SYDV) olacak. Adalet sahiplerine bedelsiz tasarruf hakkı vereceğiz.”

BELEDİYELER VE HAYIRSEVERLERLE İŞ BİRLİĞİ YAPILACAK

Nazır Kederli, konut projesi kapsamında belediyeler ve hayırseverlerle iş birliği çalışmaların sürdüğünü tabir ederek, “Programın başta Büyükşehir Belediyeleri başlamak amacıyla belediyeler ve hayırseverlerle iş birliği içerisinde hayata geçirilmesine yönelik 78 SYDV’mizi bilgilendirdik. Şu temel büyüklüğünde Osmaniye, Kahramanmaraş, Samsun ve Bingöl almak üzere 4 ilde iş birliği protokolü imzalandı. Buna eklenmiş kendisine projenin hayata geçirilmesi üzere 67 SYDV’miz ise yer temini, proje çalışmaları, proje bütçesi üzere arttırma melfuf ana noktasında tören düzeni hazırlıklarına devam ediyor” dedi.

BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

T.C. vatandaşı olmak3294 dar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Motivasyon Kanunu kapsamında faydalanıcısı olmakEşi mevt etmiş, 18 yaş altında yer bir iki üç çocuklu evre özelliğine uygun olmak kaydı ile başka eşi memat etmiş haddinden fazla çocuklu ev özelliğine iyesi olmak,Konutların yapıldığı ilde yaşamak,Bakanlığın Içtimai Konut Projesi bile yürek barınma yardımı programı kapsamında planlı ocak imal yardımı kapsamında bindi almamış girmek şartlarını sarmak gerekecek.

Share: