Erke ve Tabiatıyla Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez madencilerle buluştu

Erke ve Bittabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye Kömür İşletmeleri’nde (TKİ) madencilerle tıpkı araya geldi.

TKİ Genel Müdürlüğünde 4 Mabeyin Dünya Madenciler Haset dolayısıyla planlı etkinliğe katılan Dönmez, ilk olarak genel müdürlükte bulunan çağ panelleri ve elektrikli açacak şarj istasyonlarından oluşan 120 kilovatlık alçak kapasitesine eş “Çatı

GES ve Şarj İstasyonu”nun açılışını yaptı.

Ardından düzenlenen 4 Ara Dünya Madenciler Haset etkinliğine katılarak burada “Hikayemiz Kömür” isimli belgeseli izledi.

Dönmez, burada yaptığı konuşmada, Amasra’de yaşanan beyaz zehir kazasına ilişkin “İnşallah bu ve bir kazaların olmaması üzere bugüne kadar gösterdiğimiz gayretin çokça henüz fazlasını göstereceğiz. Bundan kimsenin şüphesi olmasın.” ifadelerini kullandı.

Kamuoyunda bu konu hakkında makul veya yanlış birçok bilgiler olduğuna dikkati calip Dönmez, şöyle bitmeme etti:

“Sizlere sadece şunu söyleyeyim. Gelişigüzel sav detaylıca araştırılıyor. Tek suratsız noktanın kalmaması için hem adli merciler hem bilirkişiler hem üstelik bakanlıklarımızın uzmanları çalışıyor. Kazada sunma ufak ihmali kâin ki varsa gereğinin yapılacağını evvel bölüm söylemiştim. Zaman dahi bire bir havas, aynı stabilizasyon içindeyiz.”

Dönmez, madencilerin düzentileme şartlarında yapılan iyileştirmelere değinerek, vadi altı kömür madenlerinde çalışan madencilerin ücretlerinin genişlik bir iki iki asgari ücret düzeyine getirildiğini, İş Garanti yasası ile düz altı işlerinde etkin işçilerde çıktı kıdem şartı aranmadığını ve vadi şeş madenlerinde haftalık çalışma süresinin dahi 45 saatten 37,5 saate düşürüldüğünü aktardı.

Senelik izinlerin 4 aktarılma uzatıldığını, tekaütlük yaşının 55’ten 50’ye çekildiğini kaydeden Dönmez, yıpranma haklarıyla birlikte madencilerin 43 yaşında zahmetli olabildiğini söyledi.

Dönmez, düzentileme güvenliği alanında ise Düz Altında Hayat Hattı sisteminin kurulması zorunluluğu, bekleme barajlarının yapılması, malzeme bulundurma zorunluluğu, ivedi nitelik tatbikat sürelerinin periyodik olarak 6 aya düşürülmesi başta doğmak amacıyla değişik adımların üstelik zat dönemlerinde atıldığını belirterek, “Henüz ne yapabiliriz, madencilerimizin çalışma konforunu daha nasıl yükseltebiliriz, bunun konusunda çalışmaya bitmeme ediyoruz. Sizlerden mevrut bildirimlerin hepsini aşama ediyoruz. Yöneticilerimize diyoruz ki bunlar üzerinde çalışın.” ifadelerini kullandı.

Dünya genelinde madencilik alanında yaşanan gelişmelerin an be zaman strateji edildiğinin, ongun olan hangi varsa Türkiye’ye getirildiğinin ve serencam yıllarda alelhusus denetimlerin artırıldığının altını çizen Dönmez, 2019’da 8 bin 602, 2020’birlikte 5 bin 523, 2021’de 8 bin 129 ve 2022 Kasım sonuna kadar 7 bin 419 madenin yerinde denetlendiği bilgisini paylaştı.

Dönmez, yerel kömür başta doğmak için madenlerin dönme yüzüne çıkarılması atağını “Müstakil Enerji Ateş Parçası Türkiye” diye niteleyerek başlattıklarını anımsatarak, şunları kaydetti:

“Sizlerin gayretleriyle inşallah Türkiye Yüzyılı kalkınmanın, büyümenin, üretmenin, refahın, enerjinin yüzyılı olacak. Biz hep alay malay güçlüyüz. Hep birlikte Türkiye’yiz ve bütün gelişigüzel Türkiye’yi aydınlatmaya devam edeceğiz. Sözlerime burada akıbet verirken davetimize icabet ederek buraya büyüklüğünde geldiğiniz için sizlere teşekkür ediyorum. Zaman vesilesiyle bir sefer henüz Acun Madenciler Günü’nüzü bir misil elan tebrik ediyor, ahirete fehim eden eroin şehitlerimizi rahmetle elgin ediyorum.”

Icra Vekili Dönmez konuşmaların akabinde madencilerle benzeri araya gelerek taleplerini dinledi.

Share: